Wydawanie warunków zabudowy i lokalizacja inwestycji celu publicznego w świetle obowiązujących do 03.01.2022 r. regulacji „Polskiego Ładu”

Cała Polska, Online

#RES, #res edukacja, #resedukacja, #szkolenie, #szkolenie online, #szkolenieonline, #webinar, gospdarowanie przestrzenne, inwestycja, warunki zabudowy, zabudowa, zagospodarowanie

Przy zgłoszeniu do 28. grudnia cena szkolenia to 419 zł/os!

Od 3 stycznia 2022 r. obowiązują zmiany w przepisach prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Zawarto w nich m.in. regulacje dotyczące wydania warunków zabudowy i zgłoszenia budowy spełniającego odpowiednie kryteria wolno stojącego nie więcej niż dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 mkw. Jeżeli dla terenu nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to dla budowy domu do 70 mkw. trzeba będzie uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, przy czym powinna być ona wydana w terminie 21 dni. Dla pozostałych inwestycji warunki zabudowy powinny być wydane w 90 dni. Przekroczenie wyżej wskazanych terminów może skutkować nałożeniem na organ właściwy do wydania decyzji o warunkach zabudowy kary pieniężnej w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Stroną postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dotyczącej budowy domu do 70 mkw. będzie jedynie wnioskodawca.

Przedmiotem szkolenia będzie analiza powyższych nowych regulacji prawnych oraz całokształtu normowań z zakresu planowania i zagospodarowani przestrzennego  – wydawanie decyzji w sprawie ustalenia warunków zabudowy, jak i lokalizacji inwestycji celu publicznego – z uwzględnieniem najnowszego orzecznictwa i praktyki stosowania ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wraz z aktami wykonawczymi.

Szkolenie adresowane jest do:

• urzędników administracji publicznej (urzędów gmin), zajmujących się tematyką planowania i zagospodarowania przestrzennego.

1. Dla jakich przedsięwzięć wydaje się warunki zabudowy? Czym jest inwestycja celu publicznego?
  2. Rodzaje inwestycji celu publicznego i stosowanie odpowiedniej procedury przy wydawaniu decyzji.
  3. Decyzje środowiskowe a postępowanie w zakresie ustalenia warunków zabudowy i lokalizacji inwestycji celu publicznego.
  4. Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego lub warunków zabudowy, treść wniosku, charakterystyka inwestycji we wniosku, wezwanie do uzupełnienia, wymogi formalne wniosku. Jak poprawnie wypełnić wniosek o wydanie decyzji i jakie załączniki przygotować? Znowelizowany wniosek inicjujący postępowanie (forma i treść, załączniki, wezwanie do usunięcia braków).
  5. Decyzje wydawane na podstawie art. 59 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – tj. decyzje w przedmiocie przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania terenu.
  6. Strony postępowania, zasady ustalenia stron, śmierć strony postępowania (sąsiada) – czy zawsze jest przesłanką zawieszenia postępowania?
  7. Przesłanki wydania decyzji o warunkach zabudowy. Zasada dobrego sąsiedztwa, front działki, poszczególne parametry określone w decyzji, ustalenie warunków zabudowy dla części działki. Jak wyznaczyć obszar analizowany? Prawidłowo sporządzona analiza. Ustalanie poszczególnych parametrów dla nowej zabudowy. Studium przypadku.
  8. Dostęp do dogi publicznej – dostęp bezpośredni i dostęp pośredni.
  9. Warunki zabudowy dla paneli fotowoltaicznych – czy konieczna jest analiza funkcji oraz cech zabudowy?
  10. Warunki zabudowy dla zabudowy zagrodowej. Czym jest zabudowa zagrodowa? Studium przypadku.
  11. Uzyskiwanie stanowiska organu współdziałającego po nowelizacji – zarówno w zakresie decyzji w sprawie warunków zabudowy jak i lokalizacji inwestycji celu publicznego.
  12. Termin na wydanie decyzji – sposób obliczania i sankcje na wypadek przekroczenia.
  13. Szczególne zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw.
  • termin załatwienia sprawy
  • strony postępowania
  • ustalenie obszaru analizowanego
  • ograniczenie obowiązku informacyjnego organu
  1. Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
  2. Zmiana decyzji w sprawie warunków zabudowy
  3. Doręczanie decyzji, dokumentowanie doręczeń, skutki doręczenia.
  4. Wygaśniecie decyzji w sprawie warunków zabudowy.
  5. Ustalanie parametrów planowanej zabudowy- projekt nowelizacji rozporządzenia.
  6. Pytania i odpowiedzi.

Radca prawny, adiunkt w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego na Wydziale Prawa UwB. Członek etatowy Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku orzekający od wielu lat w sprawach dot. m.in. ustalania warunków zabudowy i lokalizacji inwestycji celu publicznego. Aktualnie współpracownik kancelarii radców prawnych „BLC” Sp.k., Wykładowca w ramach Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie z przedmiotu „Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne”. Autor ponad 115 publikacji z zakresu prawa i postępowania administracyjnego w tym w z obszaru planowani i zagospodarowani przestrzennego.

25 styczeń 2023 09:00

25 styczeń 2023 13:00

Drogi publiczne i wewnętrzne oraz zjazdy z dróg – najnowsze uregulowania prawne.

Numeracja porządkowa dla nieruchomości/budynków oraz numeracja lokali – studium przypadków.

Geodezyjne podziały nieruchomości