Zorganizowanie i funkcjonowanie archiwum/składnicy akt w instytucji kultury

Archiwistyka

#online, #res edukacja, #szkolenie, #szkolenie online, #szkolenieonline, #webinar, archiwum, kultura

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

1. Kompleksowe zapoznanie się z problematyką funkcjonowania archiwów zakładowych i składnic akt.
2. Poznanie zasad prowadzenia i archiwizacji dokumentacji w jednostce organizacyjnej.
3. Nabycie praktycznych umiejętności w zakresie znakowania, opisywania i ewidencjonowania dokumentacji w archiwum.
4. Omówienie obowiązujących trendów w zarządzaniu dokumentacją.
5. Realizacja zapisów Instrukcji archiwalnej w zakresie obowiązku stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników odpowiedzialnych za archiwa zakładowe.
6. Pozyskanie niezbędnych formularzy i druków kancelaryjno-archiwalnych.

1. Kilka słów o różnicy między archiwum zakładowym i składnicą akt oraz zasadach
    i terminologii archiwalnej.
  2. Zakres Ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 października 2015 r. w sprawie klasyfikowania i kwalifikowania, przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych i brakowania dokumentacji niearchiwalnej – konsekwencje dla państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych.
  3. Nadzór nad dokumentacją i prawo do przeprowadzania kontroli prowadzenia dokumentacji przez archiwa państwowe.
  4. Ile lat przechowywać dany typ dokumentów? Ustalanie okresów przechowywania segregatorów z aktami.
  5. Zasady oznaczania dokumentacji i opisywanie teczek rzeczowych.
  6. Rodzaje dokumentacji współczesnej i różnice w jej prowadzeniu i przechowywaniu.
  7. Cele i zadania archiwum/składnicy.
  8. Prawa i obowiązki personelu archiwum.
  9. Proces przejmowania dokumentacji do archiwum instytucji.
  10. Wymogi lokalowe i techniczne zabezpieczenie dokumentacji.
  11. Gromadzenie i układ dokumentacji w magazynach archiwalnych.
  12. Porządkowanie i ewidencjonowanie dokumentacji.
  13. Udostępnianie materiałów przez archiwistę. Procedura wycofania dokumentacji z archiwum.
  14. Brakowanie akt.
  15. Rola i zadania archiwum/składnicy w zakresie profilaktyki i konserwacji akt.

specjalista ds. zarządzania dokumentacją najnowszą, doktor n. hum. z zakresu archiwistyki, biegły sądowy, absolwentka Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie i studiów menadżerskich EMBA, wieloletni pracownik Oddziału Nadzoru Archiwalnego w Archiwum Państwowym w Kielcach, prowadzi własną działalność gospodarczą z zakresu spraw kancelaryjno-archiwalnych.

21 październik 2024 09:00

21 październik 2024 13:00

Instrukcja kancelaryjna i rzeczowy wykaz akt

Poradnik dla nowego pracownika na stanowisku archiwisty zakładowego

AI dla początkujących. Usprawnij swoją pracę od zaraz.