Zmiany w klasyfikacji budżetowej oraz istotne problemy związane z konstrukcją projektów planów finansowych jednostek budżetowych na 2022 rok.

28 października_09:00 - 14:00

259zł

Termin: 28. października Miejsce: Online Cena: 259 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl
Cel i korzyściAdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Celem szkolenia jest: podniesienie i uporządkowanie wiedzy uczestników w zakresie poprawnego stosowania klasyfikacji budżetowej, w tym zinterpretowania wprowadzonych do niej zmian oraz przyswojenie  zasad prawnych i praktycznych obowiązujących przy sporządzaniu projektów planów finansowych jednostek budżetowych.

Adresatami szkolenia są: skarbnicy, główni księgowi, w tym CUW, pracownicy komórek finansowo – księgowych oraz  kierownicy jednostek budżetowych.

Tezy:

1. Znaczenie klasyfikacji budżetowej w prognozowaniu dochodów i planowaniu wydatków na każdy rok budżetowy. Plan finansowy jako instrument realizacji zadań publicznych (z uwzględnieniem szczególnych warunków pandemii) oraz w konstruowaniu „Planu zamówień publicznych na 2022 rok”.
  2. Omówienie zmian w klasyfikacji budżetowej wprowadzonych nowym rozporządzeniem Ministra Finansów… z dnia 26 lipca 2021 r. wraz z uszczegółowieniem terminów ich wprowadzenia do planów finansowych (lub projektu na rok następny).
  3. Istotne nieprawidłowości w klasyfikacji budżetowej, głównie w planie wydatków, stwierdzane w jednostkach budżetowych  przez kontrole zewnętrzne (NIK, RIO).
  4. Znaczenie wykazywania w  zakresie planowanych  wydatków  przedsięwzięć rzeczowych do  poszczególnych paragrafów klasyfikacji budżetowej, w tym rozgraniczenie wydatków bieżących (usług remontowych) od majątkowych (dotyczących ulepszeń składników majątkowych).  Wpływ na kształtowanie się płynności finansowej budżetu.
  5. Przepisy prawa mające zastosowanie podczas sporządzania projektów planów finansowych. Omówienie kluczowych zasad obowiązujących w gospodarce finansowej jednostek budżetowych mających zastawanie w planowaniu i wykonywaniu budżetu.
  6. Czynności związanych z przygotowaniem projektu planu finansowego w jednostkach budżetowych ze wskazaniem dokumentacji oraz szczegółowości  uzasadniania wielkości planowanych. Znaczenie przyjętej przez organy stanowiące j.s.t. procedury w sprawę trybu prac nad projektem uchwały budżetowej oraz konieczność wydania przez organ wykonawczy założeń do projektu budżetu na każdy następny rok budżetowy. Wdrażanie wskazanych założeń przy określaniu wielkości planowanych w jednostkach budżetowych.
  7. Prognozowanie środków w formie rezerw celowych, obok wydatków ujętych w planach finansowych, na prawdopodobne (nie pewne) wydatki w jednostkach budżetowych (brak podstaw ujmowanie do planu wydatków jednostki budżetowej).
  8. Szczególne obowiązki przygotowania projektu planu finansowego przez kierowników jednostek, w tym kierowników jednostek obsługiwanych przez Centa Usług Wspólnych.
  9. Zatwierdzanie projektu i planu finansowego jednostki budżetowej (obowiązki innych organów w jednostkach oświatowych).
  10. Zmiany w planach finansowych: uprawnienia kierowników (dyrektorów) jednostek budżetowych oraz obowiązki głównych księgowych w myśl przepisów wskazujących na naruszenie dyscypliny finansów publicznych (kontrola ex-ante).
  11. Zasady wykonywania planów finansowych, w tym omówienie na przykładach możliwości zaciągania zobowiązań przekraczających rok budżetowy w odniesieniu do planu finansowego.
  12. Półroczna i roczna ocena wykonania planu finansowego: jakie przypadki i wielkości należy szczegółowo uzasadniać.
  13. Odpowiedzialność kierownika i głównego księgowego w wyżej wymienionym zakresie (w tym kierownika i głównego księgowego CUW w stosunku do jednostek obsługiwanych) z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych (również na przykładach orzeczeń GKO).
  14. Pytania i odpowiedzi.

Danuta Kubylis: Absolwentka SGH, ukończone Studium Pedagogiczne w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Białymstoku, Studium Podyplomowe „Audyt i Kontrola Wewnętrzna w administracji publicznej, przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych” w Wyższej Szkole Bankowości,  Finansów i Zarządzania w Warszawie, ukończone Studium Prawa Europejskiego w Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych w Łodzi. Pozytywnie zdany egzamin w Ministerstwie Finansów na audytora wewnętrznego jednostek sektora finansów publicznych (na liście audytorów w MF pod nr 57/2004). Praktyk finansów i rachunkowości, ponad 20 lat członek kolegium RIO, powoływana jako biegły do kontroli prowadzonej przez NIK. Od wielu lat prowadząca szkolenia w różnych formach szkoleniowych i kursach dla kierowników i pracowników służb finansowo – księgowych  jednostek sektora finansów publicznych, także wykładowca na studiach podyplomowych adresowanych dla jednostek sektora finansów publicznych na wyższych uczelniach: Uniwersytet w Białymstoku, Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie. Obecnie audytor wewnętrzny w jednostce samorządu terytorialnego.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl