SEMINARIUM SZKOLENIOWE DLA SEKRETARZY GMIN

Nie określono

#kompendium_wiedzy, #prawo_pracy, #sekretarz_gminy, #sekretarz_miast, #sekretarz_powiatu, #sekretarz_województw, #szkolenie_dla_sekretarzy

Program szkolenia  uwzględnia zmiany wprowadzone ustawą z dnia 1 grudnia 2022 o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw oraz zmiany wprowadzone ustawą  o zmianie ustawy kodeks pracy oraz innych ustaw, uchwaloną na posiedzeniu sejmu w dniu 8 lutego 2023 roku

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

Celem szkolenia jest przybliżenie i usystematyzowanie wiedzy dotyczącej realizacji obowiązków pracodawcy samorządowego, prowadzenia spraw kadrowych, w  urzędach i jednostkach samorządowych gminnych powiatowych i wojewódzkich po zmianach obowiązującego w samorządzie prawa pracy, łącznie z obowiązującą i fakultatywną dokumentacją

Korzyści:

Zakres szkolenia uwzględnia wprowadzone w ostatnim okresie zmiany dotyczące samorządowego prawa pracy.

Podczas szkolenia uczestnicy poznają praktykę oraz orzecznictwo sądowe w zakresie omawianej tematyki;

Uczestnicy szkolenia otrzymają materiały szkoleniowe obejmujące część teoretyczną, obowiązujące orzecznictwo sądowe oraz wzory dokumentów  pism  które można wykorzystać w bieżącej pracy.

Szkolenie kierowane jest do pracodawców samorządowych, sekretarzy miast, gmin, powiatów oraz województw zajmujących się m.in. problematyką kadrową w urzędach.

1. Podstawy prawne regulujące status pracowników samorządowych.

2. Formy zatrudnienia w jednostkach samorządu terytorialnego
a. Rodzaje form zatrudnienia
b. Zasady nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy z wyboru i powołania
c. Zasady wynagradzania w ramach stosunku pracy z wyboru i powołania

3. Status prawny sekretarza gminy.

4. Nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze:
a) Na podstawie otwartego konkurencyjnego naboru
b) Zatrudnianie w samorządzie bez przeprowadzania naboru

5. Zasady zawierania umów o pracę Z UWZGLĘDNIENIEM WPROWADZONYH ZMIAN
a) umowy o pracę „limitowane” i „nielimitowane”,
b) ELEMENTY UMOWY O PRACĘ
c) INFORMACJA O DODATKOWYCH WARUNKACH ZATRUDNIENIA

6.Zasady wynagradzania pracowników samorządowych
a) Zakres obowiązywania przepisów rozporządzenia płacowego oraz przepisów wewnątrzzakładowych,
b) Składniki wynagrodzenia obligatoryjne i fakultatywne
c) Zasady przyznawania dodatku specjalnego,
d) Wynagradzanie kierowników samorządowych jednostek organizacyjnych

7. Minimalne wynagrodzenie za prace w roku 2023 i skutki jego wprowadzenia.

8. Zasady wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnianych na podstawie wyboru i powołania

9. Zmiana warunków pracy i płacy (Z UWZGLĘDNIENIEM WPROWADZONYCH ZMIAN):
a) Dopuszczalność i tryb zmian treści stosunku pracy,
b) Porozumienie zmieniające,
c) wypowiedzenie warunków pracy.

10. Sposoby i przesłanki rozwiązywania umów o pracę (Z UWZGLĘDNIENIEM WPROWADZONYCH ZMIAN):
a) treść wypowiedzenia umowy o pracę oraz porozumienia stron
b) oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, treść, przesłanki dopuszczalności
c) pracownicy podlegający szczególnej ochronie
d) Roszczenia pracownika z tytułu wadliwego rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

11. NOWE OBOWIAZKI PRACODAWCY WYNIKAJĄCE Z DZIAŁU CZWARTEGO KODEKSU PRACY

12. Służba przygotowawcza i zasady jej przeprowadzania.

13. Praca zdalna
a) uprawnieni/zobowiązani
b) zasady ustalania pracy zdalnej na wniosek pracownika
c) zasady ustalania pracy zdalnej na polecenie pracodawcy
d) okazjonalna praca zdalna
e) obowiązki pracownika i pracodawcy w zakresie wykonywania obowiązków w formie pracy zdalnej
f) wymagane przez ustawodawcę procedury związane z wprowadzeniem pracy zdalnej
g) równouprawnienie pracowników wykonujących pracę zdalną

14. Kontrola trzeźwości pracownika w miejscu pracy.
a) podstawowe uprawnienia i ograniczenia prowadzenia kontroli trzeźwości pracowników
b) podstawowe uprawnienia i ograniczenia prowadzenia kontroli pracowników na obecność środków działających podobnie do alkoholu
b) wymagane prawem procedury

15. PRZERWY I ZWOLNIENIA OD PRACY

16. URLOP OPIEKUŃCZY

17. RODZICIELSTWO A OCHRONA PRZED ROZWIĄZANIEM STOSUNKU PRACY

18. ZMIANY W ZAKRESIE URLOPU MACIERZYNSKIEGO, RODZICIELSKIEGO, OJCOWSKIEGO I WYCHOWAWCZEGO

19. ELASTYCZNA ORGANIZACJA PRACY – UPRAWNIENIA I OBOWIĄZKI STRON

20. ZMIANY W ZAKRESIE ODPOWIEDZIALNOŚCI WYKROCZENIOWEJ PRACODAWY

Materiały szkoleniowe obejmują część teoretyczną, obowiązujące orzecznictwo sądowe oraz wzory dokumentów pism które można wykorzystać w bieżącej pracy.

Uwaga! W przypadku kolejnych zmian przepisów prawa, które na dzień przygotowania oferty nie były uwzględnione, program szkolenia i jego zakres zostanie zaktualizowany i dostosowany do obowiązujących przepisów prawa na dzień zaplanowanego szkolenia.

Mgr administracji, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu.
Posiada bogate doświadczenie w tematyce samorządowego prawa pracy oraz organizacji i funkcjonowania urzędu, oparte na ponad 35-letnim doświadczeniu zawodowym w administracji publicznej, w tym 25 letnim w samorządzie gminnym na stanowiskach związanych z funkcjonowaniem urzędu oraz sprawami  pracowniczymi.
Jako szkoleniowiec od wielu lat współpracuje z firmami szkoleniowymi oraz z jednostkami samorządu terytorialnego na terenie całego kraju.
Wykładowca akademicki w zakresie prawa pracy. Autorka publikacji na temat dokumentacji pracowniczej. Obecnie Dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.

10 maj 2024 09:00

10 maj 2024 14:30

Audytor dostępności cyfrowej i architektonicznej

Dostępność w ogłoszeniach o otwartych konkursach ofert, zleceniu zadania publicznego organizacjom pozarządowym i zamówieniach publicznych.

KURS KPA DLA URZĘDNIKÓW – PRAKTYCZNE WARSZTATY