Zadania i kompetencje samorządu terytorialnego w zakresie spraw obronnych

Cała Polska

#kompetencje, #obrona_państwa, #samorząd terytorialny, #sprawy_obronne, #zadania

Przy zgłoszeniu do 28. maja cena szkolenia wynosi 389 zł/os.

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

Celem szkolenia jest przygotowanie uczestników do prowadzenia spraw obronnych w urzędach gmin (miast) oraz starostwach powiatowych.

Efektem szkolenia będzie poznanie struktury jako całości i poszczególnych elementów systemu obronnego państwa, oraz wiedza o tym jakie akty prawa i w jakim zakresie regulują realizację zadań obronnych. Najwięcej uwagi poświęcone zostanie przedstawieniu i scharakteryzowaniu zadań obronnych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Podkreślone zostaną najważniejsze obowiązki, wskazane główne problemy i najczęściej pojawiające się błędy.  W czasie szkolenia omówione zostaną również zasady planowania i finansowania zadań obronnych, prowadzenia sprawozdawczości oraz kontroli ich realizacji.

Pracownicy urzędów gmin (miast) i starostw powiatowych, pracownicy gminnych i powiatowych centrów zarządzania kryzysowego, gminnych i powiatowych jednostek organizacyjnych.

1. Organizacja i funkcjonowanie systemu obronnego państwa
2. Prawne regulacje dotyczące realizacji zadań obronnych
3. Zadania obronne realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego (omówienie zadań obronnych oraz ich najważniejszych elementów)
4. Zasady finansowania planowania i realizacji zadań obronnych
5. Sprawozdanie z realizacji zadań obronnych
6. Zasady kontroli stopnia realizowania zadań obronnych

Niezależny ekspert i doradca do spraw bezpieczeństwa. W przeszłości pracownik miejskiego centrum zarządzania kryzysowego, gdzie odpowiadał między innymi za opracowywanie planów i procedur postępowania na wypadek zdarzeń nadzwyczajnych, w tym sytuacji kryzysowych, monitorowanie i ocenę zagrożeń bezpieczeństwa publicznego i powszechnego, organizowanie i prowadzenie szkoleń, ćwiczeń i treningów, prowadzenie spraw obronnych i obrony cywilnej. Biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu z dziedzin: zarządzanie kryzysowe i ochrona ludności, bezpieczeństwo imprez masowych, zabezpieczenie mienia i osób. Doświadczony trener. Autor licznych publikacji dotyczących bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ochrony osób i mienia, współautor publikacji „Bezpieczeństwo społeczności lokalnych. Programy prewencyjne w systemie bezpieczeństwa” oraz „Imprezy masowe. Organizacja, bezpieczeństwo, dobre praktyki”. Absolwent Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

20 czerwiec 2024 09:00

20 czerwiec 2024 13:00

Budżet Obywatelski jako szczególna forma konsultacji

Ewakuacja osób ze szczególnymi potrzebami