Wzorcowe archiwum zakładowe/składnica akt i bezpieczny archiwista.

23 lipca_09:00 - 12:00

279(+VAT)

Termin: 23 lipca  Miejsce: online  Cena: 259zł (+VAT)

Magda Rygorczuk
tel.  888 549 572
e-mail: mrygorczuk@res.edu.pl
Program szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Część pierwsza

1. Wprowadzenie do problematyki. Podstawowe definicje.
  2. Miejsce i rola archiwum zakładowego w jednostce organizacyjnej
  3. Archiwum zakładowe – lokalizacja.
  4. Biuro archiwisty – przygotowanie stałego miejsca pracy dla archiwisty. Niezbędne zabezpieczenia.
  5. Magazyn archiwalny – niezbędne wymogi jakim musi sprostać pomieszczenie przeznaczone do przechowywania akt.
  6. Zabezpieczenia przeciwpożarowe i antywłamaniowe magazynu archiwalnego.
  7. Wymogi dotyczące temperatury, wilgotności i naświetlenia archiwum zakładowego.
  8. Farby ścienne dopuszczone i niedopuszczone do stosowania w archiwum zakładowym.
  9. Regały będące na wyposażeniu archiwum zakładowego. Rodzaj i usytuowanie. Rozmieszczenie akt na regałach.
  10. Przygotowanie magazynu archiwalnego pod kątem konieczności potencjalnej ewakuacji.
  11. Podsumowanie części pierwszej

Część druga:

1. Archiwista w zakładzie pracy – rola i zadania. Działalność archiwisty na przedpolu archiwalnym.
  2. Wykształcenie pracownika archiwum zakładowego.
  3. Podstawowe środki ochrony osobistej archiwisty.
  4. Fakultatywne środki ochrony osobistej archiwisty.
  5. Potencjalne zagrożenia, dla pracowników i zasobu, występujące w archiwum zakładowym.
  6. Dobre praktyki pracownika archiwum zakładowego i składnicy akt.
  7. Potencjalnie niebezpieczne nawyki pracownika archiwum zakładowego lub składnicy akt–jakich zachowań unikać?
  8. Podsumowanie części drugiej

Część trzecia:

Dyskusja. Proponowana literatura przedmiotu mająca służyć pogłębieniu wiedzy.

Wykształcenie zdobyła na Uniwersytecie Śląskim na kierunku Historia  (licencjat: pierwsza specjalizacja: nauczycielska, druga: archiwalna; studia magisterskie specjalizacja: archiwalna i zarządzanie dokumentacją), na kierunku Socjologia (licencjat) oraz Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe (studia magisterskie). W chwili obecnej przygotowuje rozprawę doktorską w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego. Uczestniczyła w studiach na Uniwersytecie Lublańskim w Słowenii. Laureatka nagród i stypendiów naukowych, w tym  Wyróżnienia Rektora Uniwersytetu Śląskiego dla Najlepszych Absolwentów.

Wieloletnie doświadczenie w nauczaniu: udokumentowane kilkaset godzin przeprowadzonych szkoleń oraz kilkuletnie zatrudnienie na etacie nauczyciela na kierunku Technik Archiwista.

Po szkoleniu otrzymają Państwo otrzymają opiekę poszkoleniową na 30 dni w zakresie zagadnień  poruszanych na szkoleniu oraz proponowaną literaturę przedmiotu: również w formie publikacji  dostępnych on line, które będą mogli pobrać np. ze strony Naczelnej Dyrekcji Archiwów  Państwowych

Bez wychodzenia z domu, przy po mocy komputera lub telefonu podłączonego do sieci;
W oparciu o platformę szkoleniową;
Nie wymaga żadnej szczególnej umiejętności posługiwania się oprogramowaniem;
Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo.