Teoria i praktyka sterowania ruchem drogowym

Cała Polska

#drogownictwo, #prawo o ruchu drogowym, #ruch drogowy, #sygnalizacja świetlna, #transport, #zarządzanie ruchem, #znaki drogowe

Przy zgłoszeniu do 5. stycznia  cena szkolenia 649 zł/os!

Szkolenie przewiduje:

• szczegółowe scharakteryzowanie przepisów dotyczących stosowania i funkcjonowania sygnalizacji świetlnej, wynikających z ustawy Prawo o ruchu drogowym, ustawy o drogach publicznych, rozporządzenia w sprawie zarządzania ruchem oraz nadzoru nad tym zarządzaniem, rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych, szczegółowych warunków technicznych stosowania sygnalizacji świetlnej oraz pozostałych przepisów techniczno-budowlanych, w tym także z uwzględnieniem przyjętych i projektowanych wzorców i standardów w drogownictwie (rekomendowanych przez ministra właściwego ds. transportu);
  • omówienie problematyki sterowania ruchem drogowym z punktu widzenia Projektanta, Opiniodawcy oraz Zatwierdzającego organizację ruchu z sygnalizacją świetlną, a także kwestie Programującego i Utrzymującego sterownik.
  • dyskusję w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego programów sygnalizacji świetlnej w zależności od ich stopnia złożoności.
  • wiele przykładów praktyki projektowej, w tym tzw. „case-study”,
  • bieżące rozwiązywanie sytuacji problemowych Uczestników szkolenia.

Adresatami szkolenia są:

• organy zarządzające ruchem drogowym,
  • organy nadzorujące zarządzanie ruchem drogowym,
  • jednostki zarządów dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych,
  • jednostki policji wykonujące w swoim zakresie zadania związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego,
  • projektanci organizacji ruchu drogowego.

1. Podstawy prawne projektowania sygnalizacji świetlnej.
  2. Organizacja (sterowanie) a zarządzanie ruchem drogowym – synteza.
  3. Omówienie typowej zawartości projektu organizacji ruchu z sygnalizacją świetlną.
  4. Wpływ ruchu sterowanego sygnalizacją świetlną na bezpieczeństwo jego uczestników.
  5. Zasadność budowy sygnalizacji świetlnej.
  6. Dobór odpowiednich faz sygnalizacyjnych.
  7. Rozmieszczanie sygnalizatorów i detektorów w planie sytuacyjnym.
  8. Grupy kolizyjne i nadzorowane.
  9. Czasy międzyzielone.
  10. Czasy opóźnień grup nadrzędnych względem podporządkowanych.
  11. Program stałoczasowy, zmiennoczasowy (akomodacyjny i acykliczny) i awaryjny – formalne kwestie ich projektowania i opiniowania.
  12. Programy wejściowe i wyjściowe.
  13. Charakterystyka algorytmu sterowania adaptacyjnego.
  14. Sygnalizacja wahadłowa.
  15. Przepustowość i warunki ruchu.

doktor nauk technicznych w zakresie inżynierii lądowej i transportu, w specjalności inżynieria ruchu drogowego, adiunkt naukowo-dydaktyczny, certyfikowany audytor bezpieczeństwa ruchu drogowego, autor i współautor raportów o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego dla miast i sieci dróg, projektant organizacji ruchu z sygnalizacją świetlną, członek Stowarzyszenia Forum Audytorów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenia Klub Inżynierii Ruchu, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP, członek Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

30 styczeń 2024 08:30

31 styczeń 2024 15:30

Numeracja porządkowa dla nieruchomości/budynków oraz numeracja lokali – studium przypadków.

Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach i oceny oddziaływania na środowisko