Profilaktyka zakażeń SARS – Cov-2 w Domach Pomocy Społecznej i innych placówkach stałego pobytu osób dorosłych.

26 lutego_10:00 - 14:00

Termin: 26  lutego Miejsce: online  Cena:200 zł (+VAT)

Magda Rygorczuk
e-mail: mrygorczuk@res.edu.pl

Adresaci Program szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

DLA KOGO:

– dyrektorów/kierowników domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno – opiekuńczych, środowiskowych domów samopomocy, domów seniora itp.,

– personelu medycznego zatrudnionego w w/w placówkach, odpowiedzialnego za stan sanitarno – higieniczny placówek,

– pracowników wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

PROGRAM SZKOLENIA obejmuje:

BLOK TEMATYCZNY I: Wytyczne dla personelu sprawującego bezpośrednią opiekę nad mieszkańcami.

1. Źródła zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Domach Pomocy Społecznej.
  2. Aktualne przepisy prawne, rekomendacje i wytyczne GIS i MZ dotyczące działalności DPS: strategia przyjmowania pacjentów do DPS oraz przekazywania pensjonariuszy zakażonych do szpitala i izolatoriów, postępowanie z bielizną pościelową, odzieżą osobistą mieszkańców, odzieżą roboczą pracowników, postępowanie z odpadami, procedury mycia i dezynfekcji rąk, pomieszczeń i ich wyposażenia, zasady wydawania leków, postępowania w przypadku pracowników zatrudnionych równocześnie w kilku jednostkach pomocy społecznej lub placówkach służby zdrowia.
  3. Stosowanie środków ochrony indywidualnej w sytuacji zapobiegania oraz wystąpienia ogniska epidemicznego – rekomendacje GIS i Konsultanta Krajowego Medycyny Rodzinnej
  4. Normy dla środków ochrony indywidualnej wykorzystywane podczas zwalczania COVID – 19 – wytyczne MZ.
  1. Procedury/instrukcje higieniczno-sanitarne wspierające profilaktykę zakażeń koronawirusem.

BLOK TEMATYCZNY II:

Wytyczne dla personelu przygotowującego posiłki dla pacjentów.

1. Bezpieczeństwo żywności a COVID 19: wytyczne Komisji Europejskiej, relacja wytyczne GIS i MZ a przepisy prawne krajowe i unijne dotyczące bezpieczeństwa żywności.
  2. Jakie działania należy podjąć jeśli placówka korzysta z usług firmy cateringowej a jakie w przypadku produkcji dań kulinarnych we własnym zakresie.
  3. Zakres zmian w dokumentacji GHP, GMP i HACCP koniecznych do wprowadzenia w związku z zagrożeniem koronawirusem: przykładowe procedury w obszarze: mycie i dezynfekcja powierzchni, mycie i dezynfekcja rąk pracowników, higiena pracowników, obróbka termiczna, dostawa surowców i składników, mycie i dezynfekcja naczyń stołowych.
  4. Przykładowa procedura profilaktyki zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w pomieszczeniach żywnościowych oraz postępowanie w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia zakażenia SARS CoV-2 u pracownika pozostającego w kontakcie z żywnością.

BLOK TEMATYCZNY III:

Ocena ryzyka zawodowego na stanowiskach narażonych na  zakażenie SARS-CoV-2

1. Zmiany przepisów prawa w związku z wystąpieniem epidemii i ich wpływ na bhp w placówkach stałego pobytu osób dorosłych: zmiana klasyfikacji i wykazu szkodliwych czynników biologicznych, praca zdalna, szkolenia wstępne, szkolenia okresowe.
  2. Ocena ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy narażonych na zagrożenia biologiczne, w tym zakażenie SARS-CoV-2 z uwzględnieniem zmian w przepisach prawnych i rekomendacji dot. zastosowania środków profilaktycznych.

BLOK I – Grażyna Koszowska: ukończyła liceum Medyczne, jest mgr pedagogiki  z promocją zdrowia, specjalizacja – pielęgniarka epidemiologiczna. Pracowała i pracuje na stanowisku pielęgniarka epidemiologiczna w szpitalu i kilku podmiotach leczniczych prowadzących podstawową opiekę zdrowotną oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

Pracowała również w Inspekcji Sanitarnej, w Sekcji Epidemiologii. Członek PSPE- Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych i SHL – Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, ceniony wykładowca, były kierownik 2 specjalizacji pielęgniarstwa epidemiologicznego.

BLOK II i III – Jolanta Wójcik: wieloletni pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej odpowiedzialny za czynności kontrolne, pełnomocnik systemu bezpieczeństwa żywności   w dużym zakładzie wytwarzającym żywność pochodzenia zwierzęcego, audytor systemów zarządzania, w tym systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności. Obecnie Dyrektor Biura Zarządu w spółce medycznej.

1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Sylwia Burak i Elwira Grygorczuk – wspólnicy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod firmą RES Edukacja – Kompleksowa organizacja szkoleń s.c. ul. Białostoczek 15/35, 15-869 Białystok, NIP: 5423316405, REGON: 380410137,