Prawa i obowiązki radnych nowej kadencji

Cała Polska, Online

#online, #RES, #res edukacja, #resedukacja, #szkolenie, #szkolenie online, #szkolenieonline, #webinar, edukacja, kadencja, nowa kadencja, prawa i obowiązki, radni

Przy zgłoszeniu do 12. kwietnia cena szkolenia to 399 zł/os.

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

Szkolenie przeznaczone jest dla osób prowadzących obsługę rad gmin / powiatów, a także dla radnych. W ramach szkolenia zostanie omówiony sposób funkcjonowania gminy / powiatu i jej organów, zadania rady gminy / powiatu, przebieg sesji i najczęściej występujące podczas sesji problemy. Uczestnicy zapoznają się ponadto z prawami i obowiązkami radnych.

1. Zadania rady gminy (rady powiatu), relacje rady gminy i wójta (rady powiatu i zarządu, starosty). Rola statutu.
2. Mandat radnego. Prawa i obowiązki radnego (uprawnienia kontrolne, zwolnienie z obowiązków zawodowych, ochrona stosunku pracy, diety i zwrot kosztów podróży, oświadczenia majątkowe, zakazy związane z pełnieniem funkcji).
3. Sesja rady – zawiadomienie o sesji, porządek obrad, przebieg, zabieranie głosu na sesji, interpelacje i zapytania, transmisja obrad.
4. Komisje rady – obowiązkowe i pozostałe.
5. Zadania przewodniczącego rady, zadania przewodniczących komisji. Uprawnienia przewodniczącego rady.
6. Przyjmowanie uchwał przez radę – kto może złożyć projekt uchwały, jakie wymogi powinien on spełniać, wnoszenie poprawek do projektu.
7. Uchwała budżetowa – odmienności w procedurze uchwalania, znaczenie uchwały budżetowej i wieloletniej prognozy finansowej, zmiany budżetu.
8. Raport o stanie gminy (powiatu). Absolutorium i wotum zaufania.
9. Rozpatrywanie skarg, wniosków i petycji przez radę.

Radca prawny, zatrudniona w urzędzie marszałkowskim, świadczy również usługi prawne dla gmin oraz samorządowych jednostek organizacyjnych. Współautorka komentarza do ustawy o samorządzie gminnym. Autorka książek z zakresu prawa samorządowego oraz pomocy społecznej. Od wielu lat prowadzi szkolenia z zakresu postępowania administracyjnego, zasad techniki legislacyjnej oraz prawa samorządowego, a także zajęcia z aplikantami radcowskimi i adwokackimi.

08 maj 2024 09:00

08 maj 2024 12:00

Błędy w realizacji kontroli zarządczej w świetle wyników organów kontroli: NIK, MF, RIO

Geodezyjne podziały nieruchomości