Prawa autorskie w instytucjach kultury

10 sierpnia_09:00 - 13:00

Termin: 10. sierpnia Miejsce: Szkolenie on-line Cena: 279 zł (+VAT)

Katarzyna Wardzińska
tel.792 210 125
e-mail: kwardzinska@res.edu.pl
AdresaciCelProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Szkolenie skierowane jest do osób zajmujących się pracą na „cudzych dziełach” w bibliotekach, domach kultury, muzeach. Również dla pracowników kina, teatrów, oper, filharmonii, galerii sztuki oraz ośrodków badań i dokumentacji.

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z pojęciami związanymi z prawami autorskimi w tym pojęciem praw autorskich osobistych i majątkowych. Podczas zajęć zostaną poruszone tematy związane z elementami obligatoryjnymi i fakultatywnymi umów przenoszących autorskie prawa majątkowe na zamawiających. Uczestnicy szkolenia nabędą wiedzę min. z zakresu ochrony wizerunku, pojęcia plagiatu. Po szkoleniu uczestnicy będą umieli samodzielnie konstruować umowy umowy przenoszące autorskie prawa majątkowe, umowy licencyjne. Podczas szkolenia zostaną poruszone kwestie związane z ochroną wizerunku. Dzięki nabytej wiedzy uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób można chronić własny wizerunek.

1. Czym są prawa autorskie?
2. Podział praw autorskich.
3. Co chronią prawa autorskie?
4. Prawa pokrewne.
5. Zakres i czas ochrony prawami autorskimi.
6. Dziedziczność praw autorskich.
7. Wykorzystywanie zasobów muzealnych i archiwalnych.
8. Prace naukowe, a prawa autorskie.
– dozwolony użytek – pojęcie
9. Kiedy można korzystać z cudzych dzieł?
– elementy umowy o przeniesienie praw autorskich majątkowych,
– elementy umowy licencyjnej,
– rodzaje licencji
10. Zgoda na korzystanie z cudzych dzieł.
11. Prawo cytatu.
– jak korzystać z zasobów Internetu?
12. Prawo publikacji fragmentów cudzych dzieł bez uzyskiwania zgody.
13. Kopiowanie i rozpowszechnianie cudzych dzieł.
14. Kiedy zgodnie z prawem można korzystać z cudzego wizerunku?
– cudzy wizerunek – dozwolony użytek
15. Podsumowanie szkolenia.

Wykształcenie wyższe prawnicze, ukończone studnia w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, Wydział Prawa, dodatkowo ukończone studnia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej  Wydział Geodezji i Kartografii.

Doświadczenie Trenera:

Od dziesięciu lat współpracuje z jednostkami sektora prywatnego i publicznego w zakresie, ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, ochrony danych osobowych i dostępu do informacji publicznej. Podczas swojej pracy zawodowej zdobył wiedzę praktyczną w zakresie prawa cywilnego, administracyjnego, postępowania administracyjnego. Przeprowadza audytu z zakresu ochrony danych osobowych oraz dostępu do informacji publicznej w tym audyty Biuletynów Informacji Publicznej. Obecnie współpracuje z instytucjami publicznymi jako Inspektor Ochrony Danych, jest IOD, m.in. w ośrodkach szkolno wychowawczych w województwie mazowieckim.  Był jednym z partnerów (wraz z Radą OPZZ) Województwa Łódzkiego i Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Łódzkiej w projekcie pn. „Kompetentne kadry związkowe województwa łódzkiego”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Działanie 2.16 PO WER: usprawnienie procesu stanowienia prawa. Jest autorem jednego z rozdziałów podręcznika dla członków dialogu społecznego w ramach projektu, pn „Skuteczni uczestnicy dialogu społecznego”, pt. „Prawo samorządowe dla uczestników dialogu społecznego”.

Jest autorem jednego z rozdziałów podręcznika dla członków dialogu społecznego pt. „Ustawa o dostępie do informacji publicznej”, w ramach Projektu „Partnerzy Społeczni – Profesjonalni Uczestnicy Dialogu Społecznego”.

W ramach Projektu „Partnerzy Społeczni – Profesjonalni Uczestnicy Dialogu Społecznego” jest autorem szkoleń e-learningowych dla członków dialogu społecznego w następującej tematyce:
-„Zasady działania i uprawnienia organów samorządowych i rządowych – kompendium wiedzy dla osób uczestniczących w dialogu społecznym z ramienia związków zawodowych”.
-„Rozporządzenie o ochronie danych osobowych – niezbędne informacje dla osób uczestniczących w dialogu społecznym z ramienia związków zawodowych”.
W ramach projektu, pn „Skuteczni uczestnicy dialogu społecznego” jest autorem szkoleń e-learningowych, pt: „Dostęp do informacji publicznej dla uczestników dialogu społecznego”

Specjalizacje Trenera:

Prowadzone przez Trenera szkolenia dotyczą m.in. odpowiedzialności członków zarządu i rad nadzorczych za zobowiązania spółki; obowiązków przedsiębiorcy związanych z przetwarzaniem danych osobowych pracowników i kontrahentów; ochrony danych osobowych; ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa; umów cywilno-prawnych w obrocie gospodarczym; prawnych aspektów dostępu do informacji publicznej i ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego; prawa autorskiego i praw pokrewnych.

Przy zgłoszeniu do 20 lipca 2021 cena za osobę to jedyne 259 zł.