Jak poprawnie zredagować projekt uchwały w JST? Zasady techniki prawodawczej.

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie

#kolejność w uchwale, #online, #podstawy prawne, #RES, #szkolenie, edukacja, projekt, uchwała

Pracownicy obsługujący rady gmin, powiatów, sejmiki województw; wszyscy pracownicy, którzy w toku pracy tworzą projekty uchwał.

Cel szkolenia

Szkolenie przeznaczone jest dla pracowników urzędów gmin, starostw i urzędów marszałkowskich, którzy w ramach swoich obowiązków przygotowują projekty uchwał lub zarządzeń. W trakcie szkolenia omawiane jest przygotowanie projektu uchwały lub zarządzenia krok po kroku: tytuł, poszczególne przepisy, aż do wejścia w życie. Uczestnicy dowiedzą się, jak przygotować zmiany do uchwały, kiedy należy uchwałę uchylić, jak zredagować tekst jednolity, a także poznają konsekwencje błędów w przyjętej uchwale. Szkolenie prowadzone jest w formie praktycznej, z wykorzystaniem przypadków zdarzających się na co dzień w pracy samorządowej.

1. Akty prawne, związane z przygotowywaniem projektów uchwał i zarządzeń.
2. Struktura uchwały: tytuł, podstawa prawna, kolejność przepisów. Czy uchwała może mieć numer?
3. Konsultacje społeczne i uzgodnienia przed przyjęciem projektu uchwały.
4. Techniki redakcyjne: precyzyjne formułowanie treści, język prawny, znaczenie użytych sformułowań.
5. Obowiązywanie uchwał. Czy można nadać uchwale moc wsteczną?
6. Zmiana uchwały i jej uchylenie.
7. Redagowanie tekstów jednolitych.
8. Uchwały stanowiskowe.
9. Nadzór nad uchwałami. Rozstrzygnięcia nadzorcze i wyroki sądów.

Radca prawny urzędu marszałkowskiego, świadczy również usługi prawne dla gmin oraz samorządowych jednostek organizacyjnych. Współautorka komentarza do ustawy o samorządzie gminnym. Autorka książek z zakresu prawa samorządowego oraz pomocy społecznej, w tym „Legislacja w jednostkach samorządu terytorialnego” (Gdańsk, ODDK 2018). Od wielu lat prowadzi szkolenia z zakresu postępowania administracyjnego, zasad techniki legislacyjnej oraz prawa samorządowego, a także zajęcia z aplikantami radcowskimi i adwokackimi.

17 kwiecień 2024 09:00

17 kwiecień 2024 12:00

Audytor dostępności cyfrowej i architektonicznej

Fundusz Sołecki. Współpraca Gmin z Sołectwami.

Zezwolenia na detaliczną sprzedaż alkoholu