Poznaj ISO 37301 – nowy standard systemów compliance

Cała Polska, Online

#online, #RES, #res edukacja, #resedukacja, #szkolenie, #szkolenie online, #szkolenieonline, #webinar, edukacja, ISO, iso37301

Przy zgłoszeniu do 31. marca cena szkolenia to 449 zł/os!

Dlaczego warto?

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

Systemy compliance (programy zgodności) wprowadzane są w celu zapewnienia przestrzegania przez organizację przepisów prawa, obowiązujących standardów oraz norm etycznych.

W wielu jurysdykcjach rzetelny system compliance chroni podmioty zbiorowe przed odpowiedzialnością korporacyjną.

Takie zapisy przewiduje także projekt nowelizacji polskiej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Wdrożenie systemu compliance, który zapewni „należytą staranność” w wyborze, nadzorze i organizacji będzie okolicznością łagodzącą lub uwalniającą podmiot od kary.

W sektorze publicznym programy zgodności pozwalają wzmocnić systemy kontroli zarządczej.

ISO 37301 Compliance management systems to nowa norma międzynarodowa, zatwierdzona w 2021 roku. Jest ramowym wzorcem rzetelnych programów zgodności.

W 2022 r. oryginalna wersja angielska została ustanowiona także jako Polska Norma. Norma nie posiada jeszcze oficjalnego polskiego tłumaczenia.

Wdrożenie systemu można certyfikować na zgodność z normą, uzyskując rozpoznawalny międzynarodowo dokument.

Szkolenie będzie przydatne zarówno dla organizacji, które już posiadają rozwiązania compliance, jak i dla tych, które się nad tym zastanawiają. Pomoże uczestnikom zaplanować wdrożenie systemu lub rozwinięcie już posiadanych rozwiązań.

Bonusy dla uczestników

Wszyscy uczestnicy otrzymają:

• prostą, ale skuteczną metodykę oceny ryzyka niezgodności,
  • listę kontrolną „Wdrożenie compliance w 15 krokach”

Ponadto uczestnicy, którzy oficjalnie zakupili licencję na normę ISO 37301 w języku angielskim otrzymają nieoficjalne zestawienie wymagań normy w języku polskim. (Należy dostarczyć kopię dokumentu potwierdzającego zakup licencji przez uczestnika szkolenia lub przez jego pracodawcę).

Szczególnie zapraszamy:

• Oficerów compliance, pracowników ds. zgodności,
  • Pełnomocników systemów zarządzania,
  • Koordynatorów kontroli zarządczej
  • Pracowników odpowiedzialnych za rozwój organizacyjny,
  • Kadrę kierowniczą,
  • Audytorów i kontrolerów wewnętrznych,
  • Radców prawnych

1. Systemy compliance – tło historyczne.
2. Compliance a odpowiedzialność podmiotów zbiorowych
3. Compliance a kontrola zarządcza.
4. Pojęcie zgodności
5. Cykl Deminga
6. Kluczowe wymagania i wytyczne ISO 37301 oraz dobre i złe praktyki wdrażania:
a. cel wdrożenia
b. kluczowe definicje,
c. kontekst organizacji,
d. zarządzanie ryzykiem niezgodności,
e. kultura compliance
f. przywództwo i zaangażowanie,
g. role w systemie, rola oficera compliance
h. planowanie,
i. wsparcie, zasoby, kompetencje
j. świadomość, szkolenia, komunikacja
k. działania operacyjne,
l. ocena efektywności, audit wewnętrzny, przeglądy zarządzania
m. stałe doskonalenie
7. Pierwsze kroki.
8. Sesja pytań i odpowiedzi.
9. Test

Maciej Wnuk

Autor i współautor wielu publikacji z zakresu przeciwdziałania konfliktowi interesów i korupcji, m.in.:

• „Konflikt interesów – czym jest i jak go unikać?”,
  • „Konflikt interesów w zamówieniach publicznych. Praktyczny poradnik”,
  • „Świadomość ryzyka korupcji i zmowy przetargowej w zamówieniach publicznych”,
  • „Procedury antykorupcyjne w jednostkach sektora publicznego i prywatnego”.

Zajmował się praktycznie przeciwdziałaniem korupcji jako radny i kontroler w warszawskim samorządzie oraz pełniąc funkcję członka zarządu Transparency International Polska. Wdrażał systemy antykorupcyjne w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Doświadczony trener

Atutem szkolenia jest trener, który ma praktyczne doświadczenie we wdrażaniu na poziomie ministerstwa:

• certyfikowanego systemu antykorupcyjnego,
  • kanałów zgłoszeniowych i mechanizmów ochrony sygnalistów,
  • koordynacji kontroli zarządczej,
  • a także programu zgodności (compliance), choć ta nazwa nie była używana.

Dzięki temu uczestnicy będą mogli się uczyć na jego sukcesach i błędach. (Lepiej uczyć się na cudzych błędach niż własnych)

Ekspert Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie normy ISO 37001 Systemy zarządzania działaniami antykorupcyjnymi.

Obecnie szkoli i pomaga wdrażać systemy zarządzania ryzykiem konfliktu interesów i korupcji.

18 maj 2023 09:00

18 maj 2023 15:00

ZARZĄDZANIE ZASOBEM MIESZKANIOWYM GMINY na podstawie przepisów ustawy oraz aktów prawa miejscowego.

Geodezyjne podziały nieruchomości

Vademecum pracownika oświaty gminnej w kontekście aktualnych na rok 2024 przepisów prawa oświatowego