Podmioty gospodarujące odpadami – najważniejsze regulacje obowiązujące od 2021 r dla pierwotnego wytwórcy, zbierającego, przetwarzającego odpady

28 lipca_09:00 - 13:00

339zł

Termin: 28. lipca  Miejsce: SZKOLENIE ONLINE Cena: 339 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl
AdresaciCelProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Adresaci: wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa, urzędy, instytucje. Osoby zainteresowane zdobyciem lub podniesieniem kwalifikacji w obszarze wymagań prawnych w gospodarce odpadami. Zbierający odpady, przetwarzający odpady – wszyscy zarejestrowani w BDO oraz niezarejestrowani w BDO, którzy wytwarzają odpady

Cel szkolenia – przekazanie uczestnikom praktycznych informacji na temat najważniejszych obowiązków w zakresie gospodarki odpadami.– BDO, a pierwotny wytwórca, zbierający, przetwarzający odpady.

1. Rodzaje odpowiedzialności w gospodarce odpadami

– pierwotny wytwórca odpadów

– zbieranie odpadów

– przetwarzanie odpadów

– nieprofesjonalne zbieranie odpadów

– sprzedawca odpadów

-pośrednik w odpadach

– transportujący odpady

1. Decyzje w gospodarce odpadami

– kiedy jesteśmy zobowiązani posiadać decyzję na wytwarzanie odpadów

– czy każdy przedsiębiorca wytwarza odpady z instalacji

– decyzja na zbieranie odpadów – operat p.poż.

– decyzja na przetwarzanie odpadów – uzgodnienia właściwych organów

– pozwolenie zintegrowane

– czy na nieprofesjonalne zbieranie odpadów wymagane jest decyzja

– zasady ubiegania się o wydanie oraz wydawanie pozwoleń i zezwoleń w gospodarce odpadami, w tym nowy obowiązek kontroli organu wydającego wraz z inspekcją ochrony środowiska przed wydaniem decyzji. Wizyjny system kontroli miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

1. Baza danych o odpadach – wytwarzanie, zbieranie, przetwarzanie

– dział XIII BDO wytwórcy odpadów zobowiązani do prowadzenia ewidencji

– czy rejestrować się w BDO, czy wyrejestrować się z BDO, jakie obowiązki wiążą się z rejestracją

– konsekwencje  za niewykonywanie lub niewłaściwe wykonanie przepisów prawnych

– dokumentacja  niezbędna do wykazania w trakcie kontroli

– jak przekazać lub odebrać odpady od podmiotu niezarejestrowanego w BDO,

– przekazanie  odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami

– przekazanie odpadów osobie fizycznej

– przekazanie odpadów pomiędzy oddziałami

– co wpisać w prowadzoną ewidencję lub jakie dokumenty należy posiadać, aby ewidencji nie prowadzić

– ewidencja uproszczona, KPO

–  zwolnienia z wpisu do BDO dla wytwórców odpadów

– jakie decyzje wpisywane są z urzędu do rejestru BDO

– problem określenia wagi przekazywanych odpadów

– status KPO – odrzucone, wycofane i konsekwencje z tego wynikające

– ewidencja odpadów w formie papierowej.

1. Kontrole gospodarki odpadami – wytwarzanie, zbieranie, przetwarzanie, transport i działania nad tymi procesami.

– KPO, KPOK, faktura

– uprawnienia kontrolne policji, inspekcji transportu drogowego, wioś, straży miejskiej do kontroli przedsiębiorców w zakresie spełniania wymagań prawnych dotyczących gospodarki i gospodarowania odpadami oraz wysokość przewidzianych prawnie kar dla przedsiębiorców (od 10.000 do 1.000.000) za brak lub niewłaściwe wykonanie przepisów.

Ponadto, omawianie przykładów zgłaszanych przez uczestników szkolenia

Pracownik Departamentu Zarządzania Zasobami Przyrody w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (od 9 lat). Posiada doświadczenie w zakresie stosowania przepisów związanych z ochroną terenów zieleni i zadrzewień, ochroną gatunkową, gatunków obcych inwazyjnych, kodeksu postępowania administracyjnego, procesu legislacyjnego (przygotowanie projektów rozstrzygnięć administracyjnych w I i II instancji, udzielanie interpretacji prawnych i opinii). Od 2015 r. prowadzi szkolenia m.in. dla pracowników organów administracji rządowej i samorządowej, chirurgów drzew oraz inwestorów z zakresu usuwania drzew.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl