Nowe zasady przygotowania i realizacji inwestycji- od pomysłu do zgody budowlanej

23 września_09:00 - 13:00

Termin: 23. września 2021 Cena: 319zł (+VAT)

Katarzyna Wardzińska
e-mail: kwardzinska@res.edu.pl
Cel i korzyści szkoleniaAdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

19 września 2020r. weszły w życie znowelizowane zasady inwestowania zapisane w Prawie budowlanym, a okres przejściowy ich stosowania upłynie 19.09.2021r. Zmiany zyskały już nazwę dużej nowelizacji, choć z całą pewnością daleko jej do zapowiadanych od wielu lat gruntownych zmian. Od tamtej pory Prawo budowlane było nowelizowane jeszcze kilkakrotnie, a najważniejszą zmianą jest wprowadzenie elektronizacji w procesie uzyskiwania zgód budowlanych. W trakcie wykładu poruszone też zostaną skutki prawne na postępowania inwestycyjne, jakie mogą wywierać odwoływania, skargi oraz wnioski o wstrzymanie wykonania decyzji środowiskowych wnoszone przez strony postępowań środowiskowych oraz organizacje ekologiczne.

Przedmiotem szkolenia będzie zaprezentowanie nowych reguł prawnych na tle obowiązujących procedur administracyjnych, poprzedzających realizację inwestycji.

Na szkoleniu zostaną udzielone odpowiedzi na pytanie:

• jakie są obligatoryjne a jakie fakultatywne etapy przygotowania inwestycji w świetle Kodeksu postępowania administracyjnego oraz z uwzględnieniem aktualnych zmian ustaw regulujących proces inwestycyjno-budowlany?
  • Jak skutecznie zainicjować, przeprowadzić i zakończyć postępowanie inwestycyjne w formie elektronicznej?

Uczestnicy otrzymają praktyczny i łatwy w wykorzystaniu schemat prowadzenia inwestycji wraz z aktualną podstawą prawną poszczególnych czynności.

• pracownicy urzędów gmin oraz starostw i urzędów wojewódzkich wydający decyzje administracyjne:
    o warunkach zabudowy, o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego (o wzizt) oraz o pozwoleniu na budowę a także przyjmujący zgłoszenia;
  • inwestorzy realizujący zamierzenia budowlane zwykłe oraz celu publicznego;
  • autorzy projektów budowlanych.

ZAKRES TEMATYCZNY SZKOLENIA

1. Ogólne zasady prowadzenia postępowań administracyjnych.
  2. Terminy proceduralne.
  3. Zakres formalny wniosków i wezwanie do uzupełnienia braków formalnych.
  4. Ponaglenie w sytuacji bezczynności organu lub przewlekłości postępowania.
  5. Zawiadomienie o wszczęciu postępowania, formy zawiadomienia i zasady ich stosowania.
  6. Wątpliwości co do stanu faktycznego i/lub prawnego sprawy.
  7. Zakres wniosku o pozwolenie na budowę z uwzględnieniem uchwalonej nowelizacji.
    • nowe zasady uzyskiwania warunków technicznych od gestorów sieci infrastruktury technicznej
    • zgoda na odstępstwo od warunków technicznych po nowelizacji,
    • projekt budowlany – nowe zasady sporządzania,
    • rola poszczególnych części projektu w procesie inwestycyjnym.
  8. Decyzja administracyjna i jej elementy.
  9. Skutki prawne zrzeczenia się prawa do wniesienia odwołana przez strony postępowania.
  10. Rygor natychmiastowej wykonalności, decyzja wykonalna, ostateczna i/lub prawomocna
    z uwzględnieniem skutków prawnych nowego trybu odwoływania się, wnoszenia skarg oraz wstrzymania wykonania decyzji środowiskowej.
  11. Milcząca zgoda jako efekt postępowań uproszczonych a zgłoszenia budowlane.
  12. Przygotowanie realizacji inwestycji na podstawie ustaleń aktów prawa miejscowego.
  13. Przygotowanie realizacji inwestycji na podstawie decyzji o warunkach zabudowy lub o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
  14. Pozwolenia na budowę i inne formy zgody budowlanej – podobieństwa i różnice.
  15. Pozwolenia na użytkowanie oraz tryby legalizacji samowoli po nowelizacji.
  16. Co na pozwolenie a co na zgłoszenie po nowelizacji?
  17. Ogólne zasady realizacji inwestycji z wykorzystaniem specustaw.

Wieloletni pracownik organów administracji publicznej różnych szczebli. Obecnie współpracuje z firmą zarządzającą procesami inwestycyjnymi oraz koordynującą postępowania administracyjne w budownictwie.

Od ponad 8 lat prowadzi liczne szkolenia z zakresu procedur wydawania decyzji administracyjnych, związanych z szeroko pojętym inwestowaniem na podstawie przepisów zwykłych (ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Prawa budowlanego
i przepisów powiązanych) oraz szczególnych (specustaw: drogowej, kolejowej, czy mieszkaniowej).

Kwestie podstaw prawnych inwestowania, w szczególności w zakresie infrastruktury technicznej i drogowej, szkoląca porusza od dawna w licznych publikacjach w prasie branżowej – Gazecie Samorządu i Administracji, Piśmie Samorządu Terytorialnego Wspólnota oraz w miesięczniku Wspólnota Mieszkaniowa. Jest autorką wydanej w 2018r. przez Wydawnictwo C.H.BECK książki pt. Specustawa mieszkaniowa. Nowe zasady realizacji inwestycji oraz współautorką wydanych w 2020 r. książek pt. Prawo budowlane 2020 – proces inwestycyjny po zmianach, Termomodernizacja – dokumentacja, dofinansowanie, realizacja..

Przy zgłoszeniu do 09 września cena szkolenia to jedyne 299 zł/os!

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

RES Edukacja s.c. zapewnia Trenera, materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia.