Kontrola nieruchomości niezamieszkałych oraz procedura postępowania w przypadku nieprawidłowej segregacji odpadów komunalnych

Cała Polska, Online

#online, #RES, #res edukacja, #resedukacja, #szkolenie, #szkolenie online, #szkolenieonline, #webinar, gospodarwanie, kary, komunalne, nieruchomości niezamieszkałe, odpady, segregacja, śmieci

Przy zgłoszeniu do 13. stycznia cena szkolenia to jedyne 419 zł/os!

Wzory pism, które otrzymają uczestnicy:

1. Wszczęcie postępowania przy postępowaniu brak segregacji
  2. Postanowienie – 7 dniowy termin zapoznania się z dokumentami
  3. Uzupełnienie wyjaśnień – firma wywozowa
  4. Decyzja – brak segregacji
  5. Odpowiedź na odwołanie się od decyzji
  6. Lista dokumentów przy odwołaniu
  7. Postanowienie w sprawie ustalenia wysokości opłaty
  8. Decyzja ustalająca wysokość opłaty

Szczegółowy program szkolenia

1. Kontrola nieruchomości niezamieszkałych
– Jakie są czynności kontrolne
– Obowiązki gminy
– Co robimy w przypadku, gdy umowa na odbiór odpadów nie spełnia wymagań
– Co jeśli firma odbierająca odpady komunalne ma podpisana umowę z właścicielem nieruchomości tylko na
np. 3 frakcje odpadów?
– Podstawa treści umowy na odbiór odpadów komunalnych
– Czy należy wezwać podmiot do usunięcia uchybień i zmiany umowy na odbieranie odpadów komunalnych tak, aby zapewniała również odbiór odpadów komunalnych frakcji papier, pomimo udokumentowania przekazywania tej frakcji odpadów w inny sposób?
– Jaka kara grozi firmie wywozowej za brak pełnej segregacji w umowie na odbiór odpadów komunalnych?
– Czy wójt, burmistrz, prezydent ma obowiązek prowadzić co dwa lata kontrole wszystkich nieruchomości niezamieszkałych według opracowanego planu kontroli?
2. Procedura postępowania w przypadku nieprawidłowej segregacji odpadów komunalnych.
– Czy wyłącznie na przedsiębiorcy, a nie na gminie, spoczywa obowiązek kontroli sposobu segregowania odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości
– Czy gmina z własnej inicjatywy może prowadzić kontrolę segregacji odpadów komunalnych niezależnie od obowiązków, jakie w tym zakresie zostały powierzone przedsiębiorstwom odbierającym odpady?
– Czy jednokrotne stwierdzenie braku segregacji odpadów komunalnych na nieruchomości (harmonogram przewiduje kilkukrotny odbiór odpadów) stanowi podstawę do naliczenia podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za dany miesiąc?
– Czy też brak segregacji należy stwierdzić przy każdorazowym odbiorze danej frakcji odpadu w danym miesiącu?
– Jeśli przedsiębiorca sporządzi protokół odbioru odpadów zmieszanych w związku z niedopełnieniem przez właściciela nieruchomości obowiązku segregacji odpadów oraz załączy go do powiadomienia wraz z materiałem dowodowym w postaci zdjęć, jaki wówczas inny materiał dowodowy winien zgromadzić organ podatkowy?
– Brak segregacji – procedura działania
– Postanowienie o wszczęciu postępowania
– Postanowienie o 7 dniowym terminie wypowiedzenia się w sprawie
– Na co zwrócić uwagę w przypadku wydawania decyzji o brak segregacji
– Decyzja umorzeniowa w przypadku błędów podczas prowadzenia postępowania
– Co powinno zawierać odpowiedź na odwołanie
– Lista dokumentów przekazywane do SKO
– Dokumentacja jaką należy prowadzić na wypadek odwołania do SKO
– O czym należy pamiętać tworząc SOPZ przy przetargu
– Informacja zawarta w przypadku złej segregacji w pojemnikach na odpady surowcowe oraz bio
– Informacja zawarta w przypadku stwierdzenia obecności odpadów surowcowych oraz odpadów bio – zbieranych selektywnie, w selektywnie, w pojemnikach na odpady zmieszane
3. Postępowanie ustalające wysokość za gospodarowanie odpadami komunalnymi
– Ogólne reguły wydawania decyzji
– Powiadomienie oraz reszta dokumentacji
– Wezwanie oraz złożenie wyjaśnień
– Wszczęcie postępowania
– Skuteczne doręczenie
– Postępowanie wyjaśniające
– Elementy decyzji
– Moc dowodów w sprawie
– Dane do ustalenia wysokości opłaty
– Niedoprecyzowane pojęcia
– Postępowanie dowodowe
– Uzasadnienie w decyzji
– Umorzenie postępowania

Posiada 10-letni staż pracy w obrębie tematyki związanej z gospodarką odpadami komunalnymi. Zakres obowiązków to m.in. nadzór nad firmą wykonawczą odbierającej odpady komunalne, kontrola przedsiębiorstw wpisanych do RDR pod względem spełniania wymagań określonych dla podmiotów odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, sporządzanie sprawozdań do GUS oraz do Urzędu Marszałkowskiego, prowadzenie postępowań administracyjnych oraz podatkowych.
Obecnie specjalista ds. ochrony środowiska w branży leczniczej, zajmujący się m.in. nadzorowaniem nad gospodarką odpadami medycznymi i komunalnymi, monitoring emisji LZO, sporządzanie sprawozdań w BDO, Kobize oraz wyliczanie opłat środowiskowych.
Absolwentka Prywatnej Wyższej Ochrony Środowiska w Radomiu.

15 marzec 2023 09:00

15 marzec 2023 13:00

ZARZĄDZANIE ZASOBEM MIESZKANIOWYM GMINY na podstawie przepisów ustawy oraz aktów prawa miejscowego.

Geodezyjne podziały nieruchomości

Drogi publiczne i wewnętrzne oraz zjazdy z dróg – najnowsze uregulowania prawne.