Zasady tworzenia aktów prawa miejscowego

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

#RES, #resedukacja, akty, miejscowe, prawo, prawo_miejscowe, przepisy, sejmik

Termin: 21.kwietnia Miejsce: online Cena: 349 zł (+VAT)

Sylwia Głowacka
e-mail: sburak@res.edu.pl

Opis i program szkolenia

Uczestnicy:

Szkolenie przeznaczone dla wszystkich osób, które w swojej pracy mają do czynienia z tworzeniem projektów aktów prawa miejscowego, a w szczególności dla radnych rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz pracowników urzędów gmin, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich.

Cel szkolenia:

Celem szkolenia jest przybliżenie prawidłowych zasad tworzenia projektów aktów prawa miejscowego w świetle zasad poprawnej legislacji, w szczególności w zakresie budowy takich aktów począwszy od ich tytułu i podstawy prawnej, przez oznaczenie oraz systematykę przepisów, na rodzajach przepisów kończąc (przepisy merytoryczne, przepisy epizodyczne, przepisy przejściowe i dostosowujące, przepisy zmieniające, przepisy końcowe). Podczas szkolenia zaprezentowane zostaną praktyczne aspekty tworzenia aktów prawa miejscowego wraz z przykładami prawidłowych rozwiązań oraz najczęściej popełnianych błędów.

Program:
I. Stosowanie przepisów Zasad techniki prawodawczej w zakresie tworzenia aktów prawa miejscowego
II. Tytuł i podstawa prawna aktu prawa miejscowego
III. Oznaczenie oraz systematyka przepisów
IV. Przepisy merytoryczne – ogólne i szczegółowe
V. Przepisy epizodyczne
VI. Przepisy przejściowe i dostosowujące
VII. Przepisy końcowe
VIII. Nowelizacja aktu prawa miejscowego
IX. Tekst jednolity

Prawnik w Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy sp.k. w Poznaniu, doktorant w Zakładzie Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; specjalizuje się w prawie administracyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego, procedury administracyjnej i sądowoadministracyjnej; w codziennej praktyce zajmuje się prawnymi aspektami funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów komunalnych, zagadnieniami prawa ochrony środowiska (w tym gospodarki odpadami), tworzenia i funkcjonowania związków międzygminnych, przygotowywania projektów aktów prawa miejscowego, czy dostępu do informacji publicznej; szkoleniowiec z zakresu prawa administracyjnego oraz prawa samorządu terytorialnego; prelegent na seminariach i konferencjach poświęconych zagadnieniom prawa samorządowego, autor wielu publikacji dotyczących prawa samorządowego w czasopismach naukowych oraz popularnonaukowych i branżowych.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 22. marca cena szkolenia to jedyne 309 zł/os!

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

RES Edukacja s.c. zapewnia Trenera, materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia.

21 kwiecień 2021 09:00

21 kwiecień 2021 13:00

Zasady przyłączania nieruchomości do kanalizacji

Pas drogowy: zajęcie pasa, reklamy w pasie drogowym, ustalenie granic, opłaty, kary, procedura samowolnego zajęcia pasa drogowego krok po kroku.