Warsztaty z pomocy PFRON na zatrudnienia osób z niepełnosprawnością – dofinansowania do wynagrodzeń, refundacje kosztów zatrudnienia, jak utworzyć zakładowy fundusz rehabilitacji, wypełnianie wniosków i formularzy do PFRON

14 maja_09:00 - 13:00

Termin: 14. maja Miejsce: Szkolenie on-line Cena: 289 zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl
CelAdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Uzyskanie wiedzy na temat zatrudniania pracowników niepełnosprawnych oraz uzyskiwania pomocy finansowej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), zarówno dla pracodawców na otwartym, jak i na chronionym rynku pracy. Szkolenie dotyczy także prawidłowego określania niepełnosprawności pracownika, dodatkowych uprawnień pracowniczych, składania wniosków o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych, wniosków o zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej itp.

Szkolenie skierowane jest do:

• Podmiotów pragnących uzyskać pomoc publiczną związaną z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością, w szczególności do pracowników (kadry, księgowość) zajmujących się rozliczaniem pomocy z PFRON
  • Tematyka szkolenia omawiana kompleksowo – zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych (praktyków z kilkuletnim doświadczeniem).

1. Podstawowe informacje o polskim systemie orzecznictwa osób z niepełnosprawnościami
    1. system orzecznictwa o niepełnosprawności w Polsce – wprowadzenie
    2. organy wydające orzeczenia
    3. orzeczenia o niepełnosprawności – charakterystyka (stopień lekki, umiarkowany, znaczny)
    4. orzeczenia ZUS o niezdolności do pracy
    5. tzw. stare orzeczenia o grupach inwalidzkich przed 1 stycznia 1998 r.
    6. orzeczenia resortowe (MON, MSW)
    7. kategorie schorzeń szczególnych
    8. uprawniania pracownicze osób niepełnosprawnych
  2. Wyliczanie wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych w przedsiębiorstwie
    1. wyliczanie wskaźników zatrudnienia na podstawie przepisów ustawy o rehabilitacji
    2. najczęściej popełniane błędy (wyjątki wskazane w art. 21 ust. 5 ustawy, wliczanie/niewliczanie osób wykonujących pracę nakładczą).
  3. Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych – jakie błędy popełniają pracodawcy?
    1. czas pracy osoby niepełnosprawnej – zgoda lekarza i jak ją stosować
    2. dodatkowy urlop rehabilitacyjny
    3. zwolnienia z pracy na turnus i badania
    4. najczęściej popełniane błędy w ustalaniu uprawnień pracowniczych ON
  1. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2021 r.
    1. Podstawowe warunki uzyskania dofinansowania
    2. Ustalenie efektu zachęty ilościowego
    3. Ustalanie efektu zachęty jakościowo
    4. Kondycja finansowa przedsiębiorcy a możliwość uzyskania SOD
    5. SOD na tzw. starych pracowników
    6. Kiedy PFRON może wstrzymać SOD? (blokada ręczna, decyzja administracyjna – skutki)
    7. Kiedy PFRON zobowiązuje do zwrotu SOD?
  2. Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON)
    1. zasady tworzenia ZFRON
    2. podmioty uprawnione
    3. kategorie zwolnień podatkowych
    4. na co można wydatkować środki ZFRON?
    5. kontrola prawidłowości wydatkowania środków funduszu
    6. duży ZFRON, pomoc indywidualna, Indywidualne Programy Rehabilitacji (IPR)
    7. pomoc de minimis a pomoc o charakterze socjalnym
  3. Wypełnianie wniosków i formularzy do PFRON
    1. wniosek Wn-D i INF-DP – dofinansowania do wynagrodzeń
    2. inne wnioski o pomoc publiczną
    3. zaświadczenia o pomocy de minimis
  4. Możliwość udzielania wsparcia pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne w 2021 r.
    1. zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej
    2. zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy zatrudnionych osób niepełnosprawnych
    3. zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy
    4. zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego
    5. kontrola wydatkowania środków z PUP

Radca prawny. Absolwent prawa oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Jako praktyk ma kilkuletnie doświadczenie związane z problematyką funkcjonowania zakładów pracy chronionej oraz uzyskiwaniem pomocy publicznej na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Specjalista z zakresu problematyki prawa pracy oraz nowoczesnego zarządzania środowiskiem pracy w przedsiębiorstwach. W latach 2011–2015 członek Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Autor licznych publikacji o tematyce prawa pracy, m.in. książki „Zatrudnianie niepełnosprawnych” wydanej przez Wydawnictwo C.H.Beck.

UWAGA! Przy zgłoszeniu do 26 kwietnia cena szkolenia to jedyne 269 zł/os!!