Zgłaszanie naruszeń przez sygnalistów. Sygnalista w miejscu pracy – obowiązki pracodawców – nowy projekt ustawy

Cała Polska

#miejsce_pracy, #naruszenia, #obowiązki_pracodawcy, #ochrona_sygnalistów, #pracodawca, #pracownik, #rola_sygnalistów, #sankcje, #sygnalista, #zgłoszenie

Przy zgłoszeniu do 25. kwietnia cena za szkolenie wynosi 369 zł.

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

– Zrozumienie roli sygnalistów i ich znaczenia dla kultury organizacyjnej.
– Wyposażenie pracodawców w umiejętności identyfikowania sytuacji, które mogą prowadzić do naruszeń lub nadużyć.
– Dostarczenie narzędzi i procedur do skutecznego zgłaszania naruszeń przez pracowników.
– Promowanie otwartej komunikacji w miejscu pracy i budowanie zaufania między pracodawcą a pracownikami.
– Zwiększenie świadomości pracodawców dotyczącej obowiązujących przepisów prawnych związanych ze zgłaszaniem naruszeń.

Korzyści Szkolenia:
– Poprawa kultury organizacyjnej
– Szybkie wykrywanie naruszeń
– Zwiększenie przejrzystości
– Ochrona pracowników
– Zgodność z przepisami prawnymi

I. Wprowadzenie
– Rola sygnalistów w miejscu pracy.
– Analiza potencjalnych sytuacji prowadzących do naruszeń lub nadużyć.
– Praktyczne aspekty zgłaszania naruszeń: narzędzia i procedury.
– Budowanie zaufania i otwartej komunikacji w miejscu pracy.
– Przegląd przepisów prawnych dotyczących zgłaszania naruszeń.

II Dyrektywa UE 2019/1937:
– Jakie są główne założenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w kontekście organizacji systemu sygnalizowania naruszeń?
– Jakie są kluczowe elementy, które powinny zostać uwzględnione w systemie sygnalizowania naruszeń zgodnie z dyrektywą?

III. Nowy projekt Ustawa o ochronie sygnalistów z 26 II 2024
– Jakie są konkretne zapisy Ustawy o ochronie sygnalistów?
– W jaki sposób polskie przepisy implementują dyrektywę w zakresie ochrony sygnalistów?
✓ warunki objęcia ochroną sygnalistów zgłaszających lub publicznie ujawniających informacje o naruszeniach prawa;
✓środki ochrony sygnalistów zgłaszających lub publicznie ujawniających informacje o naruszeniach prawa;
✓zasady ustalania wewnętrznej procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych;
✓zasady zgłaszania informacji o naruszeniach prawa organowi publicznemu;
✓zasady publicznego ujawnienia informacji o naruszeniach prawa;
✓zadania Rzecznika Praw Obywatelskich związane ze zgłaszaniem informacji o naruszeniach prawa;
✓zadania organów publicznych związane ze zgłaszaniem informacji o naruszeniach prawa i z podejmowaniem działań następczych.

Pojęcie naruszenia:
✓ Jakie obszary mogą być objęte pojęciem „naruszenia” i wymagać zgłoszenia przez sygnalistów?
 Kim jest sygnalista
✓ Jakie prawa i obowiązki ma sygnalista w kontekście zgłaszania naruszeń?
✓ Jakie są możliwe działania podejmowane w stosunku do osoby winnej naruszenia
 Ochrona sygnalisty:
✓ Jakie są ryzyka działań odwetowych w miejscu pracy i jakie są środki ochrony sygnalistów przed nimi?
✓ Jakie kroki można podjąć w przypadku braku lub nieprawidłowego ustanowienia procedury wewnętrznej?
Zgłoszenia wewnętrze – procedura
 Zgłoszenia zewnętrzne – procedura
 Sankcje i obowiązki:
✓ Jakie są sankcje za utrudnianie zgłaszania naruszeń i naruszanie obowiązku zachowania poufności –
✓ odszkodowanie i zadośuczynienie dla sygnalisty
✓ Jakie obowiązki mają strony stosunku pracy w kontekście zgłaszania naruszeń?

IV. Kwestie praktyczne:
Sygnalista w miejscu pracy
✓kanały sygnalizowania
✓najczęstsze nieprawidłowości.
✓Anonimowość
✓czy zachęcać do zgłaszania
– Jak powinna przebiegać i co powinna zawierać wewnętrzna procedura wyjaśniająca naruszenia w miejscu pracy?
✓schemat postępowania wyjaśniającego.
✓komunikacja z sygnalistą.
✓poufność zgłoszenia.
✓ochrona danych osobowych.
✓odpowiedzialności sygnalisty.
✓odpowiedzialność podmiotu prawnego w związku z procedurą.

V. Podsumowanie.

Wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Trenerka z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń, wykładów z zakresu nauk prawnych, społecznych i metodologii pracy w grupie. Stale współpracuje m. in. ze Wyższą Szkołą Prawa we Wrocławiu, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce. Posiada praktyczne doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, dydaktyki akademickiej, doradztwie oraz w wdrażaniu przepisów prawnych z zakresu: ochrony danych osobowych (RODO), prawa pracy, zatrudniania cudzoziemców, umów cywilnoprawnych, prawa ubezpieczeń społecznych w firmach, urzędach i instytucjach.
Prelegentka wielu konferencji, autorka licznych prac naukowych. Współpracowała m.in. z University College of London, Instytutem Herdera w Marburgu, Mykolas Romeris University w Wilnie, Lithuanian University of Educational Sciences w Wilnie realizując projekty badawcze i wykłady.
Prowadząc szkolenia stara się wyjaśniać skomplikowane rzeczy za pomocą zrozumiałego języka. Do każdego szkolenia podchodzi indywidualnie. Ma za sobą wiele godzin szkoleń i warsztatów otwartych i zamkniętych oraz wiele godzin wykładów ze studentami.

09 maj 2024 12:00

09 maj 2024 15:00

ZFŚS w jednostkach sektora finansów publicznych po zmianach w kontekście RODO, COVID-19 oraz odpowiedzialności karnej, skarbowej i dyscyplinarnej w jednostkach sektora finansów publicznych w tym w jednostkach oświaty i instytucjach kultury.

Zmiany w pomocy PFRON na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością w 2024 r. orzecznictwo o niepełnosprawności, dofinansowania do wynagrodzeń, wpłaty na PFRON, refundacje kosztów zatrudnienia

Zamówienia publiczne do 130 000 zł w pomocy społecznej