Schematy podatkowe (MDR) dla Państwa Jednostki.

6 grudnia_10:00 - 15:00

299(+VAT)

Termin:06 grudnia   Miejsce: online  Cena: 299 zł (+VAT)

Magda Rygorczuk
e-mail: mrygorczuk@res.edu.pl
Cel i opis szkoleniaAdresaciKORZYŚCIProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Przepisy o schematach podatkowych funkcjonują w Polsce już od kilku lat. Są zasadniczo skierowane do podmiotów gospodarczych, działających w biznesie. Niemniej, zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, dostosować się muszą również podmioty z sektora finansów publicznych. Tu jednak napotykamy szereg problemów praktycznych – jak przełożyć zagadnienia typowe dla np. spółek prawa handlowego na jednostkę samorządu terytorialnego? Czy CUW powinien posiadać odrębną procedurę? Kto powinien zgłosić schemat? Jakie są przykłady schematów podatkowych w samorządzie?

Adresaci szkolenia

Szkolenie skierowane jest do osób rozliczających podatki (skarbników, głównych księgowych, dyrektorów ds.finansów, pracowników wydziałów finansowych) prawników wewnętrznych jednostek, osób odpowiedzialnych za dotacje i projekty inwestycyjne zwłaszcza finansowane z UE, w podmiotach takich jak:

• instytucje kultury,
    • szkoły wyższe,
    • muzea,
    • jednostki samorządu terytorialnego,
    • jednostki budżetowe,
    • zakłady budżetowe,
    • spółki komunalne,
    • instytuty naukowe,
    • jednostki badawcze,
    • firmy zatrudniające programistów,
    • związki / stowarzyszenia / federacje przedsiębiorców, producentów czy  hodowców,
    • organizacje pozarządowe,
    • podmioty wykonujące zadania publiczne,
    • jednostki sektora finansów publicznych,
    • urzędy.

• Korzyści dla uczestników:
    • znajomość zmian w przepisach dotyczących schematów podatkowych z uwzględnieniem specyficznych problemów podatkowych właściwych dla sektora,
    • znajomość stanowiska organów podatkowych jak również praktyki ich stosowania.

Proponowany program

• Kogo dotyczą nowe regulacje? Zakres zastosowania przepisów o schematach podatkowych.
  • Dlaczego musimy się dostosować?
  • Przybliżenie nowych przepisów:
    1. Definicje korzystającego, promotora i wspomagającego, jaką rolę może mieć nasza JST (i jej jednostki)?
    2. Rola spółek komunalnych, instytucji kultury,
    3. Co oznacza w praktyce udostępnianie schematu?
    4. Kwestie techniczne, raportowanie, organy,
    5. Formy raportowania, deklaracje,
    6. Definicja schematu podatkowego oraz przesłanki raportowania,
    7. Co to jest korzyść podatkowa?
    8. Jakich podatków dotyczą nowe przepisy?
    9. Krąg podmiotów zobowiązanych do przekazywania informacji,
    10. Sposób i termin raportowania,
    11. Zakres raportowanych informacji,
    12. Konsekwencje karne skarbowe niewypełnienia tego obowiązku przez podmioty zobowiązane,
    13. Limity kwotowe,
    14. Procedura MDR – rodzaje i treść.
  • Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów,
  • MDR a sektor publiczny – specyfika samorządowa,
  • Omówienie obowiązków Pracowników oraz dokumentacji, która musi być tworzona,
  • Case study (studium przypadku) na podstawie obecnie prowadzonych projektów – prosimy o przygotowanie przez Uczestników krótkiego opisu na szkolenie,
  • Sesja pytań.

Prawnik, licencjonowany doradca podatkowy z ponad 16 letnim doświadczeniem w doradztwie dla przedsiębiorstw i podmiotów sektora finansów publicznych. Doświadczenie zawodowe zdobywała w PwC w dziale podatkowym oraz w KPMG Tax. Kierowała działem VAT w renomowanej warszawskiej kancelarii, zajmując się szeroko rozumianym doradztwem podatkowym, zarówno bieżącą obsługą klientów jak również doradztwem projektowym (restrukturyzacje, przeglądy podatkowe i celowe, projekty optymalizacyjne, postępowania). Od 2013r. prowadzi własną Kancelarię Doradztwa (www.podatkisamorzadu.pl).

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkołę Prawa Niemieckiego przy Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Bonn. Prowadziła liczne projekty doradcze, głównie w zakresie VAT, jak również podatków dochodowych, podatku od nieruchomości i międzynarodowego opodatkowania, realizowane dla szeregu polskich i zagranicznych podmiotów działających w różnych branżach. Jest autorką licznych publikacji prasowych dotyczących prawa podatkowego (Rzeczpospolita, Finanse Publiczne, Wspólnota, Gazeta Prawna, Przegląd Podatkowy, Jurysdykcja Podatkowa) oraz współautorką komentarza do ustawy o kontroli skarbowej, jak również komentatorką w programach telewizyjnych.

Uczestniczy jako ekspert w pracach dotyczących zmian w polskich przepisach podatkowych (głównie w obszarze podatku VAT), jak również pracach na szczeblu Unii Europejskiej. Jest ponadto cenionym szkoleniowcem (m.in. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, szkolenia prowadzone przez wydawnictwa i firmy konferencyjne), ekspertem Senatu RP, a ponadto również Członkiem Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.

Posiada wieloletnie doświadczenie w doradztwie dla podmiotów publicznych, głównie samorządowych.  Prowadzona przez nią Kancelaria odzyskała kilkadziesiąt milionów złotych nadpłaconego podatku VAT dla podmiotów publicznych oraz na bieżąco wspiera gminy w kwestiach rozliczania podatku VAT, podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości. W wielu wprowadziła procedury naliczania i odliczania VAT współczynnikiem. Z sukcesem i korzyścią dla Gmin dokonała kilkudziesięciu centralizacji. Posiada doświadczenie w obsłudze podatkowej agencji wykonawczej (w rozumieniu ustawy o finansach publicznych),  instytutów naukowych i instytucji kultury. Doradza w zakresie VAT organizacjom pozarządowym wykonującym zadania z zakresu administracji rządowej.

Przy zgłoszeniu do 15 listopada  cena szkolenia to 279 zł/os!