Rozliczanie nadgodzin od podstaw – praktyczne warsztaty

10 czerwca_09:00 - 14:00

Termin: 10. czerwca Miejsce: SZKOLENIE ONLINE Cena: 350 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl
AdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Adresaci:

Czas pracy od wielu lat jest jedną z najtrudniejszych części prawa pracy, a najwięcej problemów praktycznych budzi jego rozliczanie, które przysparza działom kadr wiele problemów. Dlatego zdecydowaliśmy się na przygotowanie warsztatów dla mniej zaawansowanych, które będzie można kontynuować po miesiącu (w lutym 2021) na kolejnych zajęciach dla zaawansowanych.

W trakcie zajęć od podstaw zostaną wyjaśnione różnice pomiędzy pojęciami: norma, wymiar oraz przedłużony dobowy wymiar i uczestnicy nabędą umiejętności rozliczania nadgodzin w podstawowym oraz równoważnym systemie czasu pracy w różnych przypadkach i przy różnych długościach okresu rozliczeniowego.

Podstawowe zagadnienia

• Czym się różni norma od wymiaru?
  • Jakie normy mamy w polskich przepisach prawa pracy?
  • Na czym polega zasada pierwszeństwa normy dobowej przed tygodniową?
  • Jak doba pracownicza wpływa na ustalanie nadgodzin?
  • Co to są przestrzenie międzydobowe?

Ustalanie godzin nadliczbowych

• Jak ustalić nadgodziny w systemie podstawowym?
  • Kiedy dojdzie do nadgodzin w przypadku zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy?
  • Jak prawidłowo ustalić liczbę nadgodzin średniotygodniowych na koniec okresu rozliczeniowego?
  • Jak ustalać nadgodziny w systemie równoważnym?
  • Czy mogą powstać nadgodziny w systemie zadaniowym?

Wynagrodzenie za nadgodziny

• Jak się oblicza normalne wynagrodzenie za nadgodziny?
  • Jak się ustala dodatki za nadgodziny?
  • Jak się oblicza ryczałt za nadgodziny?
  • Jak ustalać dodatki nocne w przypadku nierównomiernego rozkładu czasu pracy?
  • Jak się oblicza wynagrodzenie za czas dyżuru, w trakcie którego miała miejsce praca?

Czas wolny za nadgodziny

• Jak oddawać czas wolny na wniosek pracownika?
  • Czym różni się oddanie czasu wolnego bez wniosku pracownika od oddania go na wniosek zatrudnionego?
  • Kiedy czas wolny może być oddany po zakończeniu okresu rozliczeniowego czasu pracy?
  • Jak oddanie czasu wolnego wpływa na wynagrodzenie pracownika w danym miesiącu?
  • Czy czas wolny za nadgodziny może być odbierany w niepełnych godzinach?

Praca w dni wolne od pracy

• Jak rekompensować pracę w niedziele i święta?
  • Jak rekompensować pracę w sobotę?
  • Czym różni się praca w dniu wolnym za niedzielę od pracy w niedzielę?
  • Jak rekompensować pracę w dniu harmonogramowo wolnym od pracy?
  • Jak rekompensować pracę w dni wolne od pracy zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy?

Wykładowca, ukończył z wyróżnieniem wydział prawa UW oraz studia podyplomowe Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Organizacji w SGH, w latach 2003-2006 pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy, specjalizujący się w praktycznych aspektach czasu pracy i czasu pracy kierowców, a w latach 2006-2015 pracownik Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Od 1.1.2016 r. prowadzi własną działalność gospodarczą Nowoczesne Kadry Łukasz Prasołek, a od maja 2016 r. jest wspólnikiem w Praktyczne Szkolenia Prasołek & Sawicki sp.j. Stały konsultant oprogramowania do zarządzania czasem pracy firmy Intraworq. Jest autorem książek: „Czas pracy kierowców. Procedury, rozliczenia, wzory” (Wyd. C.H. BECK, 5 wydań), „Rozliczanie czasu pracy. 100 kazusów” (INFOR 2011) „Dokumentacja czasu pracy” (Wyd. C.H. BECK, 3 wydania), „Rozliczanie czasu pracy w praktyce” (C.H. BECK 2015), „Zarządzanie czasem pracy dla managerów” (C.H. BECK 2018). Jest również współautorem komentarzy naukowych do ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych, zasiłkowej, wypadkowej oraz o emeryturach i rentach z FUS, a także książek dotyczących różnych aspektów prawa pracy wydawanych w serii Pogotowie Kadrowe przez Wydawnictwo ODDK.Jest również stałym współpracownikiem Dziennika Gazeta Prawna oraz wielu innych wydawnictw branżowych skierowanych do działów kadr i płac.

Od 10 lat prowadzi szkolenia z czasu pracy, wynagrodzeń oraz różnych aspektów prawa pracy w orzecznictwie Sądu Najwyższego, jest również wykładowcą na kursach dla specjalistów ds. kadr i płac.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj  .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl