Przeprowadzanie i rozliczanie inwestycji. Tworzenie umów inwestycyjnych w samorządzie

Nie określono

#proces_inwestycyjny, #przeprowadzanie_inwestycji, #rozliczanie_inwestycji, #tworzenie_umów, #umowy_inwestycyjne

Przy zgłoszeniu do 31. maja cena za szkolenie wynosi 379 zł/os.

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

Celem szkolenia jest przekazanie Uczestnikom informacji praktycznych dotyczącej sposobu prowadzenia inwestycji w samorządach zgodnego z wymogami przepisów prawa oraz wymagań branżowych.
W trakcie szkolenia zostaną przedstawione i omówione wzorcowe etapy prowadzenia procesu inwestycyjnego wraz z konkretnymi czynnościami jakie powinny zostać wykonane aby prawidłowo zrealizować i rozliczyć inwestycję.
Uczestnicy dowiedzą się również jakie są obowiązki i odpowiedzialność uczestników procesu inwestycyjnego i jakie są konsekwencje ich niedopełnienia.
W trakcie szkolenia zostanie przedstawiona w sposób praktyczny kwestia tworzenia umów inwestycyjnych, jakie powinny być tam zapisy zabezpieczające interesy inwestora ale też ryzyka które one niosą.

Udział w szkoleniu pozwoli uczestnikom:
– zapoznać się ze sposobem prowadzenia i rozliczania inwestycji w samorządzie
– poznać wzorzec, model, wzór składający się na etapy tego procesu- jak to powinno wyglądać i dlaczego tak nie jest
– poznać sposoby właściwego konstruowania umowy
– porównać swoje umiejętności i sposób prowadzenia inwestycji z przedstawionymi na szkoleniu różnymi sposobami ich prowadzenia i oceny;
– zapoznać się z różnego rodzaju problemami jakie się pojawiają na inwestycjach samorządowych.

– kierownicy i pracownicy działów zajmujących się inwestycjami, robotami budowlanymi w samorządach i jednostkach organizacyjnych;
– osoby zajmujące się przygotowywanie, planowaniem realizacją i rozliczaniem inwestycji;
– pracownicy jednostek sektora finansów publicznych odpowiedzialni za realizację zadań z zakresu inwestycji w tym za przygotowanie umów inwestycyjnych;
– audytorzy i kontrolerzy zatrudnieni w jednostkach sektora finansów publicznych dokonujących oceny procesu inwestycyjnego w ramach swoich zadań;
– wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem informacji na temat sposobu realizacji inwestycji i obowiązków wynikających z przepisów prawa oraz ustalonych przez inżynierów budownictwa.

1. Wprowadzenie do tematu procesu inwestycyjnego
1) Podstaw prawne.
2) Wymogi branżowe i godne polecenia opracowania w tym zakresie.
3) Podmioty uczestniczące w procesie inwestycyjnym – omówienie
4) Specyfika inwestycji samorządowych
5) Najczęstsze problemy inwestycyjne – praktyczne omówienie

2. Etapy procesu inwestycyjnego – omówienie każdego etapu
1) Przygotowanie inwestycji w tym; wybór lokalizacji, sprawdzenie uwarunkowań środowiskowych, MPZP, uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę ( lub innej), zgłoszenie rozpoczęcia inwestycji)
2) Planowanie inwestycji w tym: ustalenie harmonogramu rzeczowo – finansowego inwestycji, podział obowiązków i ustalenie osób odpowiedzialnych za realizację poszczególnych etapów procesu inwestycyjnego,
3) Realizacja inwestycji w tym wybór wykonawcy inwestycji ( ew. inwestora zastępczego lub inspektorów nadzoru), przekazanie terenu budowy wykonawcy, odbiór poszczególnych etapów inwestycji ( protokoły odbioru robót) i odbiór końcowy, prowadzenie dziennika budowy, roboty dodatkowe, roboty zamienne, protokoły konieczności.
4) Rozliczenie inwestycji w tym rozliczanie poszczególnych etapów realizacji inwestycji, dokumentacja powykonawcza i inne wymogi dokumentacyjne, opisy dokumentów i podpisy osób odpowiedzialnych, ewidencja księgowa inwestycji w tym jej księgowe rozliczenie i zakończenie oraz przyjęcie na stan majątkowy jednostki.

3. Umowa inwestycyjna – to co ważne
1) Charakter i forma umowy
2) Omówienie przepisów prawa cywilnego i prawa zamówień publicznych
dot. inwestycji
3) Elementy umowy inwestycyjnej –w tym opis przedmiotu umowy, termin, obowiązki inwestora i wykonawcy oraz ich odpowiedzialność, podwykonawstwo, warunki gwarancji i rękojmi , wynagrodzenie i sposób płatności , kary umowne
4) Ważne zapisy w umowach – na co przede wszystkim zwrócić uwagę
5) Najczęstsze błędy w umowach – gdzie są ryzyka i jak sobie z nim radzić.

4. Podsumowanie i dyskusja

Radca prawny, audytor, trener, doradca, pracownik samorządowy od 1998 roku, audytor systemu finansów publicznych od 2002 roku. Z audytem wewnętrznym jest związany od samego początku systemu. Doświadczony audytor – praktyk, który przeprowadził liczne audyty zewnętrzne z zakresu działalności jednostek sektora finansów publicznych w tym głównie w obszarze zamówień publicznych jednostek kultury, inwestycji budowlanych, oraz finansów publicznych, szkolnictwa i projektów współfinansowanych ze środków UE. Praktyk uczestniczący w procesach inwestycyjnych w samorządzie.

14 czerwiec 2023 10:00

14 czerwiec 2023 14:00

ZARZĄDZANIE ZASOBEM MIESZKANIOWYM GMINY na podstawie przepisów ustawy oraz aktów prawa miejscowego.

Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach i oceny oddziaływania na środowisko

Pas drogowy: zajęcie pasa, reklamy w pasie drogowym, ustalenie granic, opłaty, kary, procedura samowolnego zajęcia pasa drogowego krok po kroku.