Praktyka wydawania decyzji na gruncie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – określenie wysokości opłaty, nakazanie właścicielowi nieruchomości wykonania obowiązków, nakładanie kar.

Nie określono

#decyzje, #kompostowniki, #nakładanie kar, #naliczanie opłat, #odbiór odpadów, #opłaty, #resedukacja, #szkolenieonline, #utrzymanie czystości, #wydawanie decyzji, #wydawanie zezwoleń

Przy zgłoszeniu do 19 grudnia cena szkolenia to 419 zł!

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

Przedmiotem szkolenia będzie kompleksowa analiza proceduralnych i materialno prawnych aspektów wydawania decyzji na gruncie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku   gminach, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki przesłanek warunkujących wydanie decyzji, istotnych aspektów· postępowania dowodowego oraz najnowszego orzecznictwa sądowoadministracyjnego.

Uczestnicy szkolenia wyposażeni zostaną w wiedzę pozwalającą na prawidłowe prowadzenie postępowań w zakresie opłaty śmieciowej, decyzji wydawanych w przypadku braku deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, wątpliwości dotyczących wysokości tej opłaty, decyzji skierowanych do właścicieli nieruchomości w sprawie obowiązków wynikających z regulaminu utrzymania czystości i porządku, kar nakładanych na przedsiębiorców w związku z nieprawidłową realizacji nałożonych obowiązków.

Metody szkoleniowe: wykład z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, praca na kazusach, dyskusja, odpowiedzi na pytania i wyjaśnianie wątpliwości.

• urzędników administracji publicznej (urzędów gmin), zajmujących się tematyką odpadów komunalnych,
  • pracowników spółek komunalnych (organizujących i nadzorujących system gospodarki odpadami komunalnymi),
  • a także do podmiotów prowadzących działalność w postaci odbierania odpadów komunalnych.

1. Wydawanie decyzji w przypadku gdy postanowienia umowy ma odbiór odpadów nie spełniają wymagań ustawowych
  2. Wydawanie decyzji nakazujących wykonanie obowiązków określonych w regulaminie utrzymania czystości i porządku, zakres regulaminu a możliwość wydawania decyzji
  3. Wydawanie decyzji w przypadku braku kompostownika – zakres postępowania dowodowego elementy formalno prawne
  4. Wydawanie decyzji w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, czym jest brak segregacji, czy brak segregacji musi być ciągły? Jakie obowiązki spoczywają na wykonawcy? Analiza błędów praktycznych postępowania? Kto jest adresatem takiej decyzji? Analiza orzecznictwa sądowoadministracyjnego.
  5. Wydawanie decyzji na gruncie art. 6o ust. 1 u.c.p.g. – jak przeprowadzić postępowanie dowodowe w zależności od wybranej metody naliczenia opłaty, praktyczne przykłady błędów organów, na co zwrócić uwagę, analiza orzecznictwa sądowoadministracyjnego.
  6. Wydawanie zezwoleń na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, elementy zezwolenia, braki wypełnienia elementów określonych w zezwoleniu.
  7. Decyzja o zakazie wykonywania przez przedsiębiorcę działalności objętej wpisem.
  8. Wydawanie decyzji w sprawach kar nakładanych na przedsiębiorców (art. 9x u.c.p.g., 9xa, 9xaa, 9xb), przesłanki, postępowanie dowodowe, czy kary podlegają miarkowaniu, jeśli tak to jak je miarkować?
  9. Gmina adresatem decyzji o nałożeniu kary – 9z u.c.p.g., kontrola WIOŚ, na co zwróci uwagę, jak zaskarżyć, jak spowodować zawieszeni kary?
  10. Dyskusja, pytania i odpowiedzi.

Radca prawny, adiunkt w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego na Wydziale Prawa UwB. Członek etatowy Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku orzekający m.in. w sprawach związanych z opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi, kar nakładanych na gruncie u.c.p.g. W latach 2012 – 2017 r. doradca prawny w PUHP „LECH” Sp. z o.o. (spółka komunalna zajmująca się organizacją systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w mieście Białystok, w tym również przygotowywaniem projektów aktów prawa miejscowego). W latach 2011 – 2012 doradca Prezydenta Białegostoku ds. tworzenia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Aktualnie współpracownik kancelarii radców prawnych „BLC” Sp.k., w zakresie prawnych aspektów gospodarki odpadami. Wykładowca w ramach Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Autor ponad 100 publikacji z zakresu prawa i postępowania administracyjnego w tym w szczególności z obszaru gospodarki odpadami komunalnymi.

13 styczeń 2023 09:00

13 styczeń 2023 13:00

Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach i oceny oddziaływania na środowisko

ZARZĄDZANIE ZASOBEM MIESZKANIOWYM GMINY na podstawie przepisów ustawy oraz aktów prawa miejscowego.