OPŁATA ADIACENCKA I OPŁATA/RENTA PLANISTYCZNA – DANINY PUBLICZNE

Nie określono

# opłata adiacencka, budowa, danina publiczna, operat szacunkowy, renta planistyczna

Termin: 21. maja Miejsce: on-line  Cena: 279 zł (+VAT)

Sylwia Głowacka
e-mail: sburak@res.edu.pl

Cele i korzyści ze szkolenia

Przekazanie oraz utrwalenie wiedzy w zakresie opłat adiacenckich, procedur i zasad ich naliczania, przekazanie wiedzy w zakresie sporządzanej dokumentacji, procedowania administracyjnego, zebranie zmian prawnych dotyczących tematu, omówienie różnych aspektów związanych ze zmianami prawnymi w dziedzinach związanych z tematem. Wszystko na konkretnych przykładach opłat w formie zagadnień, zadań rozwiązywanych wspólnie z uczestnikami szkolenia, stąd szkolenie ma aspekt bardzo praktyczny i pożądany w JST i nie tylko.

Przede wszystkim pracownicy administracji samorządowej, w szczególności pracownicy gmin wiejskich, miejskich i miejsko-wiejskich, zajmujący się gospodarką nieruchomościami, a także pracownicy administracji geodezyjnej i kartograficznej, w szczególności pracownicy starostw powiatowych, wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych, pracownicy zajmujący się gospodarowaniem wodami, pracownicy agencji nieruchomości rolnych skarbu państwa, projektanci, zarządcy nieruchomości, pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Ze szkolenia mogą także skorzystać inne osoby, którym w ich pracy zawodowej czy też naukowej lub edukacji niezbędna jest wiedza w zakresie .

Program:

1.Definicje obu danin publicznych.
2.Podstawy prawne obu danin publicznych.
3.Obowiązki gminy związane z naliczaniem renty planistycznej i opłaty adiacenckiej.
4.Rodzaje opłaty adiacenckiej.
5.Omówienie szczegółowe różnych rodzajów opłat adiacenckich.
6.Terminy naliczania opłat adiacenckich z uwzględnieniem najnowszego stanu prawnego.
7.Zasady wyceny, rola operatu szacunkowego w postępowaniach związanych z naliczaniem opłat adiacenckich z uwzględnieniem najnowszego stanu prawnego.
7.Warunki dopuszczalności naliczenia różnych rodzajów opłat adiacenckich z uwzględnieniem najnowszego stanu prawnego.
8.Opłata adiacencka a renta planistyczna.
9.Co to znaczy stworzenie warunków umożliwiających korzystanie z infrastruktury technicznej?
10.Różnica w pojęciu budowy a przebudowy drogi w kontekście opłat adiacenckich, zagadnienie dróg w aspekcie opłat adiacenckich.
11.Co robić w przypadku gdy koszt operatu szacunkowego może przewyższyć opłatę adiacencką, zamówienia kierowane do rzeczoznawców majątkowych?
12.Stawka opłaty adiacenckiej, uchwały rady, przykłady, symulacje.
13.Jak skutecznie egzekwować opłatę adiacencką?
14.Różne przykłady praktyczne, omówienie przykładów własnych, praktyczne rozwiązania.
15.Zestawienie orzeczeń sądowo-administracyjnych dotyczących zagadnienia, linii orzeczniczych etc.
16.Obowiązek gminy – naliczanie opłaty planistycznej.
17.Jakie są stawki opłaty planistycznej.
18.Jakie warunki muszą być stworzone do naliczenia opłaty planistycznej;
19.Co to jest „zbycie” nieruchomości?
20.Terminy dla renty planistycznej.
21.Zasady wyceny nieruchomości w celu naliczenia opłat.
22.Rozłożenie opłaty na raty.
23.Możliwość ustalenia opłaty planistycznej a decyzja o warunkach zabudowy lub decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
24.Operat szacunkowy – jego rola.

Trener jest czynny zawodowo od początku lat dziewięćdziesiątych ub. wieku. Z wykształcenia, praktyki i zamiłowania mgr inż. geodezji i kartografii. Od 2004r. związany zawodowo z samorządem lokalnym i administracją publiczną. W latach 2004 – 2010 kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w jednym z urzędów miejskich Aglomeracji Wrocławskiej, wcześniej praktyka zdobyta w dużej firmie projektowej Gazoprojekt S.A. Obecnie pełni funkcję geodety powiatowego. Udział w przyciągnięciu do gminy licznych inwestorów polskich i zagranicznych, udział w ich obsłudze i ulokowaniu podobszaru Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz współpraca z nią. Współpraca z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych w latach 2004 – 2010, Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rozwoju gospodarczego samorządów.  Wieloletnia praktyka w gospodarowaniu nieruchomościami gminnymi oraz w dziedzinie geodezji i kartografii. Również w ramach własnej działalności gospodarczej. Przeprowadzone szkolenia dla administracji samorządowej w różnych lokalizacjach. Szereg ukończonych szkoleń i kursów (np. związanych z inwestycjami japońskimi w Polsce, na temat parków technologicznych, inkubatorów przedsiębiorczości, klastrów innowacyjnych i platform technologicznych, zarządzanie przez jakość – TQM ,Total Quality Managment). Obecnie również Członek Zarządu Związku Powiatów Województwa Dolnośląskiego z siedzibą w Głogowie.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

21 maj 2021 09:00

21 maj 2021 13:00

Ewidencja gruntów i budynków – aktualne problemy i nowelizacja przepisów wykonawczych.

ZARZĄDZANIE ZASOBEM MIESZKANIOWYM GMINY na podstawie przepisów ustawy oraz aktów prawa miejscowego.

Organizacja ruchu drogowego – zagadnienia specjalistyczne. Nadzór w zarządzaniu ruchem, zatwierdzanie organizacji ruchu, inicjatorzy i ewidencja organizacji ruchu drogowego