Nowe obowiązki w zakresie ochrony małoletnich w placówkach opiekuńczych, oświatowych i medycznych

#obowiązki, #ochrona_małoletnich

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

Szkolenie ma na celu przedstawienie nowych obowiązków, możliwe sposoby ich realizacji i konsekwencje realizacji oparte na przepisach i rozwiązywaniu kazusów praktycznych (zdarzenie – reakcja – konsekwencje dla dziecka, rodziców i placówki).

Przekazany materiał szkoleniowy zawiera opis procedur przydatnych do sporządzenia dokumentu Standardy Ochrony Małoletnich

Kadra zarządzająca i pracownicy żłobków, przedszkoli, szkół, placówek medycznych świadczących usługi na rzecz dzieci.

1.Obowiązki z ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich – rozszerzenie zakresu ustawy o ochronę dzieci przed wszystkimi przestępstwami, nie tylko seksualnymi:
a) obowiązki pracodawcy,
b) obowiązki pracownika,
c) obowiązek wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich w żłobku/przedszkolu, szkole/placówce medycznej,
d) Obowiązek z Karty Nauczyciela – zawiadomienie w trybie art. 75 ust. 2a.
2.Konsekwencje naruszenia obowiązków dla osób odpowiedzialnych za realizację obowiązków – przepisy karne.
3.Obowiązki żłobków/przedszkoli/szkół/placówek medycznych w zakresie współpracy z ekspertami dokonującymi analizy zdarzeń na szkodę małoletnich.
4.Szczegółowe zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.
5.Szczegółowe procedury składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego, wszczęcie procedury Niebieskiej Karty.
6.Przykładowe zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.
7.Kazusy praktyczne – opis zdarzenia – rekomendowane działania – omówienie konsekwencji w przypadku podjęcia działań nieadekwatnych do sytuacji.
8.Sesja pytań i odpowiedzi.

15 lutego 2024 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich – ustawa wprowadza obwarowane przepisami karnymi nowe obowiązki dla pracodawców i innych organizatorów w zakresie działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką (żłobki, przedszkola, szkoły, placówki medyczne) – ochronę małoletnich rozszerzono i obecnie ustawa obejmuje nie tylko zdarzenia
o charakterze seksualnym ale wszystkie, w których dochodzi do krzywdzenia dziecka.

Adwokat, praktyk z wieloletnim doświadczeniem trenerskim za zakresu przeciwdziałania przemocy – połączenie wiedzy z praktyką i umiejętnością dzielenia się doświadczeniem pozwala na kompleksowe przedstawienie omawianych zagadnień, w sposób umożliwiający uczestnikom wykorzystanie zdobytej wiedzy w codziennej pracy.

07 marzec 2024 09:00

07 marzec 2024 13:00

DIETA WEGETARIAŃSKA I WEGAŃSKA W ŻYWIENIU ZBIOROWYM DZIECI

PRZYGOTOWANIE ZAKŁADU ŻYWIENIA ZBIOROWEGO DO KONTROLI SANITARNEJ ORAZ DOKUMENTACJA GHP, GMP I HACCP ZGODNA Z AKTUALNYMI PRZEPISAMI PRAWNYMI