Dokumentacja w podatku VAT w 2021r.

9 września_09:00 - 13:00

Termin: 09. września Miejsce: on-line Cena: 375 zł (+VAT)

Katarzyna Wardzińska
e-mail:kwardzinska@res.edu.pl
Program szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

1. Zakres opodatkowania podatkiem VAT
-Czynności podlegające opodatkowaniu i obowiązki ewidencyjne w VAT;
– Zdarzenia nie podlegające opodatkowaniu takie jak kary umowne, odszkodowania, wspólne przedsięwzięcia i sposób ich wykazania w podatku VAT.
– Nieodpłatne świadczenia – jak je dokumentować w VAT?

2. Faktura jako podstawowy dokument w podatku VAT
– Termin na wystawienie faktury – zasada ogólna i przypadki szczególne np. usługi budowlane, najem, odsprzedaż mediów.
– Czy wystawienie faktury przed sprzedażą może rodzić ryzyko podatkowe?
– Czy można wystawić fakturę w języku obcym?
– Jakie dane zawsze muszą znaleźć się na fakturze?
– Szczególne oznaczenia faktury – procedury szczególne, mały podatnik, eksport usług.
– Kiedy na fakturze nie trzeba umieszczać numeru NIP?
– Jak określić datę sprzedaży na fakturze?
– Czy można umieszczać dodatkowe informacje na fakturze?
– Szczególne rodzaje faktur (faktura wystawiana przez małego podatnika, faktura zaliczkowa).
– Anulowanie faktury i duplikat faktury.

3. Faktura korygująca z uwzględnieniem najnowszych zmian SLIM VAT od 1 stycznia 2021
– Treść faktury korygującej – określenie przyczyny korekty
– Kiedy należy wystawić fakturę korygującą?
– W jakim terminie powinno się wystawić taką fakturę?
– Rozliczenie faktur korygujących in plus i in minus w podatku VAT.

4. Faktury uproszczone
– co to jest faktura uproszczona
– jak wykazywać w nowym JPK_V7M i JPK_V7K od 1 stycznia 2021r.?
– czy trzeba wystawiać fakturę VAT do paragonu z NIP nabywcy?

5. Zasady wykazywania faktur VAT w nowym JPK_V7M i JPK_V7K
– nowe dane, do raportowania których będą zobowiązani podatnicy,
– kody GTU oraz kody związany z procedurami szczególnymi w VAT (czy trzeba na fakturach VAT umieszczać kody GTU?)
– faktury korygujące w nowym JPK_VAT
– kody w przypadku korzystania z ulgi na złe długi,
– czynności zwolnione w nowym JPK_VAT,
– świadczenia nieodpłatne w nowym JPK_VAT
– mechanizm podzielonej płatności a JPK_VAT,
– refaktury a JPK_VAT,
– faktury zaliczkowe a JPK_VAT,
– odwrotne obciążenie a JPK_VAT,
– transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi w nowym JPK_VAT

6. Fakturowanie elektroniczne
– Jakie wymogi musi spełniać faktura w formie elektronicznej i jak bezpiecznie wystawić taką fakturę?
– Integralność treści i autentyczność pochodzenia faktury.
– Kontrole biznesowe jako sposób weryfikacji prawidłowości faktury.
– Elektroniczne bazy przechowywania faktur.

7. Sprzedaż detaliczna, czyli kasy rejestrujące i paragony w VAT.
– Kiedy powstaje obowiązek stosowania kas rejestrujących?
– Zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących – zmiany w 2021
– Faktura do paragonu – kiedy i na jakiej podstawie można ją wystawić?
– Kasy fiskalne online – kolejne etapy podłączenia i obowiązkowej wymiany kas;

8. Obrót międzynarodowy – dokumenty niezbędne w obrocie międzynarodowym.
– Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – potwierdzenie wywozu towarów.
– Potwierdzenie eksportu towarów i możliwość zastosowania stawki 0%.
– Weryfikacja kontrahentów w obrocie międzynarodowym.
– Import usług – faktura od kontrahenta zagranicznego – na co zwracać uwagę?
– Świadczenie usług poza terytorium kraju (tzw. eksport usług) – jak udokumentować status kontrahenta.
– Informacja podsumowująca – jakie informacje należy w niej umieścić?

9. Odliczenie podatku VAT – jak prawidłowo dokumentować zakup towarów i usług?
– Kiedy faktura daje prawo do odliczenia podatku? Czy braki formalne faktury wpływają na odliczenie VAT?
– Dowody wykonania usług – czy sama faktura wystarczy do odliczenia podatku?
– W jakim terminie możliwe jest odliczenie podatku?
– Odliczenie VAT w przypadku wydatków związanych z samochodami – dokumentacja zakupu.
– Import towarów – jaki dokument uprawnia do odliczenia podatku?
– Odwrotne obciążenie – jak dokumentować po stronie nabywcy?

10. Centralny rejestr faktur VAT
– od kiedy będzie obowiązywał?
– kto będzie mógł z niego skorzystać?
– jakie dane będzie zawierał?
– czy stanowi zagrożenie dla działalności biur rachunkowych?

11. Regulaminy, procedury, odpowiedzialność.
– Jak zmniejszyć ryzyko podatkowe, czy regulaminy w VAT są pomocne?
– Jakie zagadnienia warto usystematyzować w formie regulaminów?
– Odpowiedzialność za błędy w zakresie dokumentacji VAT

Radca Prawny, Doradca Podatkowy, były pracownik organów administracji skarbowej, członek komisji rewizyjnej Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie, członek zespołu ekspertów do spraw Karnych Skarbowych przy Krajowej Izbie Doradców Podatkowych, autor w serwisie Doradca w biznesie, doświadczona trenerka i autorka szkoleń.

Studia ukończyła z wyróżnieniem jako najlepsza absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie – rocznik 2010. Absolwentka kierunku „Analiza Ekonomiczna i Controlling przedsiębiorstw” na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Katedra Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny.

Doświadczenie nabyła w największych kancelariach prawniczych Pomorza Zachodniego oraz firmach audytorsko – księgowych, obsługujących również Urzędy, w tym Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Przy zgłoszeniu do 26. sierpnia cena szkolenia to jedyne 325 zł/os!

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo