UPROSZCZONE METODY ROZLICZANIA WYDATKÓW W PERSPEKTYWIE UE 2021-2027

Cała Polska

#metody_rozliczania, #rozliczanie_wydatków, #UE

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

Zapraszamy Państwa na szkolenie, podczas którego zostaną przedstawione najnowsze regulacje dotyczące stosowania rozliczeń ryczałtowych w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 oraz różnice w stosunku do perspektywy 2014-2020.

W latach 2021-2027 rozszerzono zakres obligatoryjnego stosowania uproszczonych metod. W tej perspektywie finansowej także projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji będą rozliczane ryczałtowo.

Omówimy rodzaje metod uproszczonych: stawka jednostkowa, kwota ryczałtowa i stawka ryczałtowa. Przedstawimy zasady przygotowania wniosków o dofinansowanie oraz sposoby realizacji i rozliczania projektów. Wyjaśnimy jak wygląda kontrola w przypadku zastosowania rozliczeń uproszczonych, jakie dokumenty podlegają sprawdzeniu, a jakich beneficjent nie musi gromadzić w swojej dokumentacji.

WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI:
• Znajomość aktów prawnych regulujących uproszczone metody.
• Poznanie rodzajów metod uproszczonych i zasad ich obliczania.
• Nabycie umiejętności niezbędnych do aplikowania o nowe środki w projektach rozliczanych w sposób ryczałtowy.
• Przygotowanie do rozliczania projektów w latach 2021-2027 z zastosowaniem uproszczonych metod.
• Nabycie umiejętności przygotowania uproszczonej dokumentacji projektowej do kontroli.

Blok I

1. Istota uproszczonych rozliczeń i ryczałtu.
2. Podstawy prawne stosowania uproszczonych metod rozliczania wydatków w latach 2021-2027:
• rozporządzenie ogólne 2021/1060,
• Wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące uproszczonych form kosztów z 27 maja 2021 roku,
• ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027,
• Wytyczne dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 z 18 listopada 2022 roku.
3. Zasady stosowania poszczególnych form kosztów uproszczonych.

Blok II

4. Charakterystyka poszczególnych form:
• stawki jednostkowe (w tym godzinowe stawki jednostkowe)
• kwoty ryczałtowe
• stawki ryczałtowe.
5. Zasady przygotowania wniosku o dofinansowanie z zastosowaniem rozliczeń ryczałtowych.
6. Obowiązek stosowania uproszczonych metod w projektach nie przekraczających 200 00 euro.
7. Łączenie różnych metod uproszczonych w jednym projekcie.

Blok III

8. Zamówienia publiczne w projekcie a uproszczone metody rozliczania wydatków.
9. Stosowanie reguły proporcjonalność / zasady proporcjonalności w projektach rozlicznych ryczałtowo.
10. Wymogi dotyczące angażowania personelu w rozliczeniach ryczałtowych.
11. Koszty uproszczone w zakresie wydatków objętych ograniczeniami (np. cross-financing).
12. Zasady rozliczania udzielonych zaliczek na koszty uproszczone.
13. Kontrola w projektach rozlicznych metodami uproszczonymi.
14. Koszty uproszczone – pozytywne i negatywne aspekty.
15. Pytania i odpowiedzi

Prawnik (Wydział Prawa i Administracji UMCS), specjalista z zakresu prawa europejskiego i polskiego w obszarze polityki spójności, doświadczony wykładowca i trener z 20 letnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń. Od kilkunastu lat pracuje przy realizacji programów finansowanych ze środków UE. Przygotowywał rekomendacje dotyczące formułowania kryteriów konkursowych w perspektywie finansowej 2014-2020.
Trener na szkoleniach horyzontalnych „Regulacje unijne, dokumenty strategiczne i programowe oraz logika i zasady programowania, system wdrażania i system instytucjonalny w latach 2014-2020” dla pracowników Instytucji Zarządzających i konsultantów PIFE na zlecenie MIR. Prowadził szkolenia dla Instytucji Pośredniczących PO IŚ, PO PC, PO WER i RPO z zakresu ustawy wdrożeniowej, oceny wniosków o dofinansowanie, kwalifikowalności wydatków, rozliczania projektów, kontroli, wykrywania nieprawidłowości. Specjalizuje się w szkoleniach dla beneficjentów z zarządzania projektami, realizacji projektów partnerskich, aplikowania o dofinansowanie, konkurencyjnego ponoszenia wydatków, równości szans.
Trener Krajowego Ośrodka Szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego, pełnił funkcję dyrektora w Instytucji Wdrażającej, przewodniczącego Komisji Oceny Projektów, członka Rady Koordynacyjnej Krajowego Systemu Usług dla MSP, członka Powiatowej Rady Zatrudnienia.
Przygotowywał jako ekspert opinie do wniosków o dofinansowanie w procesie oceny KOP, do projektów systemowych oraz w procedurze odwoławczej. Oceniał wnioski na innowacje społeczne. Członek jury w konkursie Dobre praktyki EFS. Kandydat na eksperta w ramach RPO Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

13 czerwiec 2024 09:00

13 czerwiec 2024 13:00

ZFŚS w jednostkach sektora finansów publicznych po zmianach w kontekście RODO, COVID-19 oraz odpowiedzialności karnej, skarbowej i dyscyplinarnej w jednostkach sektora finansów publicznych w tym w jednostkach oświaty i instytucjach kultury.

Warsztaty praktyczne: układanie receptur i jadłospisów w żywieniu zbiorowym dzieci i młodzieży.

Ewakuacja osób ze szczególnymi potrzebami