Udostępnianie informacji publicznej w praktyce – szkolenie online

28 stycznia_10:00 - 14:00

Termin:28 stycznia 2021r.   Cena: 299 zł (+VAT)

Magda Rygorczuk
e-mail: mrygorczuk@res.edu.pl
Cel AdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Cel szkolenia:

• przekazanie praktycznej wiedzy o stosowaniu przepisów dotyczących zasad dostępu do informacji publicznej,
  • wskazanie jaki zakres przedmiotowy i podmiotowy obejmuje prawo do informacji publicznej oraz jakie informacje zostają objęte ograniczeniami dostępu do informacji,
  • pokazanie w jaki sposób należy rozpatrywać wnioski o udostępnienie informacji publicznej,
  • zaprezentowanie dorobku doktryny i najnowszego orzecznictwa sądowego dotyczącego tematyki dostępu do informacji publicznej.

Adresaci:

• pracownicy jednostek samorządowych (gminy, powiaty, szkoły, biblioteki, przedszkola, spółki komunalne, samorządowe jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe),
  • pracownicy administracji rządowej,
  • wszystkie osoby odpowiedzialne za udostępnienie informacji publicznej.

Program szkolenia:

1. Regulacje prawne zasad dostępu do informacji publicznej
  2. Udostępnianie informacji publicznej na podstawie ustaw szczególnych
  3. Prawo dostępu do informacji publicznej – komu przysługuje?
  4. Obowiązek udostępniania informacji publicznej – kto musi udostępniać informację publiczną?
  5. Pojęcie informacji publicznej
  • Informacja publiczna prosta
  • Informacja publiczna przetworzona
  • Opłaty za udostępnienie informacji prostej i informacji przetworzonej
  • Informacja niebędące informacjami publicznymi
  • Dokumenty wewnętrzne, projektowe, organizacyjne – czy są informacją publiczną?
  • Czy projekt budowlany, akta sądowe, opinie i ekspertyzy to informacja publiczna?
  1. Postępowanie w sprawie udostępnienia informacji publicznej:
  • Formy udostępnienia informacji publicznej – przekształcenie informacji publicznej w inna formę
  • Umorzenie postępowania w sprawie udostępnienia informacji publicznej
  • Odmowa udostępnienia informacji publicznej
  • Elementy decyzji odmownej w sprawie udostępnienia informacji publicznej
  • Środki prawne przysługujące wnioskodawcy w przypadku odmowy udzielenie informacji publicznej
  • Czy można ponieść odpowiedzialność karną na nieudostępnienie informacji publicznej?
  1. Tajemnica przedsiębiorstwa, tajemnica pracodawcy a udostępnienia informacji publicznej
  2. Udostępnianie informacji publicznej a ochrona danych osobowych
  3. Podawanie do informacji publicznej wykazu udzielonych poręczeń i gwarancji itp.

Adiunkt w Katedrze Administracji i Prawa Administracyjnego Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, doktor nauk prawnych. Ekspert z zakresu prawa administracyjnego, prawa gospodarczego i finansów publicznych jednostek samorządu terytorialnego oraz kontroli zarządczej. Wykładowca na studiach podyplomowych Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie w obszarze prawo gospodarczego i handlowego. Absolwentka studiów magisterskich i doktoranckich Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania naukowe obejmują prawo administracyjne, prawo gospodarcze oraz zagadnienia związane z prawem nowych technologii, przede wszystkim w obszarze zastosowania nowych technologii w celu ochrony i poprawy bezpieczeństwa publicznego oraz zwiększenia efektywności funkcjonowania administracji publicznej. Wieloletni praktyk, doświadczony trener prowadzący od ponad 10 lat szkolenia i doradztwo prawne o zasięgu ogólnopolskim w obszarze prawa gospodarczego, administracyjnego i prawa finansów publicznych, certyfikowany trener oświaty, Współpracownik Instytutu Szkoleń i Analiz Gospodarczych w Warszawie oraz wielu form szkoleniowych o zasięgu ogólnopolskim. Autorka licznych publikacji o charakterze naukowym i popularyzatorskim.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj  .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 14 stycznia  2021r. cena za osobę to jedyne 249 zł

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo