Sygnaliści – jak zorganizować procesy przetwarzania danych osobowych

12 stycznia_09:00 - 13:00

Termin: 12. stycznia Miejsce: Szkolenie on-line Cena: 455 zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl
OpisAdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, zwana powszechnie dyrektywą o ochronie sygnalistów, zacznie obowiązywać już 17 grudnia 2021 roku. Przewiduje ona wiele nowych obowiązków. Wymaga od firm i instytucji przeglądu dotychczasowych i wprowadzenia nowych praktyk, które muszą zapewnić prewencję i nadzór nad nadużyciami, nieprawidłowościami oraz ich sygnalizowaniem. Zgodnie z opublikowanymi założeniami do ustawy odpowiednie procedury wdrożyć musi cały sektor administracji publicznej oraz firmy zatrudniające więcej niż 50 osób.

Dla tych wszystkich podmiotów oznacza to obowiązek stworzenia i wdrożenia całkowicie nowych procedur wewnętrznych określających zasady ochrony sygnalistów, uruchomienie kanałów wewnętrznych niezbędnych do zgłaszania naruszeń przez sygnalistę, gwarantujących mu bezpieczeństwo przed negatywnymi konsekwencjami dokonania takiego zgłoszenia.

Szkolenie jest przeznaczone dla osób odpowiedzialnych za poprawne wdrożenia rozwiązań prawnych dot. ochrony sygnalistów.

1. Podstawy prawne procesu sygnalizowania naruszeń.
  2. Sygnalista i inni – przetwarzanie danych osobowych.
  3. Zakres przetwarzania danych przy zgłaszaniu naruszeń.
  4. Jak zorganizować przetwarzanie danych osobowych przy zgłaszaniu naruszeń.
  5. Ochrona sygnalisty i jego danych osobowych.
  6. Procedury zgłaszania naruszeń a procedury ochrony danych osobowych.
  7. Wewnętrzne i zewnętrzne kanały zgłaszania naruszeń, obowiązki informacyjne.
  8. Realizacja praw osób, których dane dotyczą.
  9. Nowe obszary wykazywania rozliczalności.

radca prawny i partner w Sakowska-Baryła, Czaplińska Kancelarii Radców Prawnych Sp.p. specjalizującej się sprawach z zakresu ochrony danych osobowych, prawa autorskiego i informacyjnego, prezes w SBC Inspektor Sp. z o.o., doktorantka w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, przygotowuje dysertację na temat odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy na gruncie RODO.

Ekspert ds. zagadnień prawnych dotyczących nowych technologii (prawo autorskie, AI oraz dobra osobiste). Jej zawodowe zainteresowania skupiają się także na prawie własności intelektualnej. W ramach świadczenia pomocy prawnej współpracuje z podmiotami gospodarczymi i jednostkami sektora finansów publicznych. Zajmuje się obsługą prawną bieżącej działalności spółek prawa handlowego i innych podmiotów gospodarczych, obejmującą doradztwo prawne ze szczególnym ukierunkowaniem na dane osobowe. Prowadzi szkolenia i warsztaty.

Autorka publikacji w prasie branżowej w tym w „ABI Expert” – magazynie poświęconym ochronie danych i informacji oraz w Magazyn ODO, współautorka monografii „Miasto w budowie. Prawne problemy inwestycji komunalnych”, „Samorządowe centra usług wspólnych”, „Ochrona danych osobowych w zatrudnieniu” oraz publikacji „Dane osobowe w projektach finansowanych z funduszy Unii Europejskiej”.

Przy zgłoszeniu dwóch i więcej osób
z jednej instytucji – 415 zł /os.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017, poz.1219 t.j.) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez RES Edukacja – Kompleksowa organizacja szkoleń s.c. przy ul. Białostoczek 15/35 z siedzibą w Białymstoku. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przez jej wycofaniem