Program „CYFROWA GMINA” – wsparcie dla samorządów – instruktaż złożenia wniosku

11 października_09:00 - 11:30

339zł

Termin: 11. października Miejsce: Online Cena: 339 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl
Program szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU. Kierowany jest do wszystkich 2477 gmin w Polsce.

Z projektu będzie można sfinansować poniesione już wydatki. Okres tzw. kwalifikowalności wydatków dla projektu to luty 2020 r. – koniec września 2023 r.

Start – 18 października !!!

W poniedziałkowym spotkaniu z podlaskimi samorządowcami wzięli też udział minister Adam Andruszkiewicz – sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Wojciech Szajnar – dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Mirosław Karolczuk – burmistrz Augustowa.

Pandemia COVID-19 obnażyła lukę cyfrową w wielu samorządach, które z dnia na dzień musiały zdalnie obsłużyć potrzeby swoich mieszkańców. Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował wart miliard złotych program, który pomoże w zapewnieniu sprzętu i oprogramowania niezbędnego do sprawnego funkcjonowania państwa. „Cyfrowa gmina” pozwoli ponadto sfinansować szkolenia, dzięki którym wdrożenie nowych rozwiązań przebiegnie sprawnie.

– Wykluczenie cyfrowe w szczególności dotyka mniej zamożne gminy. Dlatego zaproponowany przez nas mechanizm ma charakter „cyfrowej subwencji”, która w większym stopniu pomaga mniej zamożnym samorządom – powiedział minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Za otrzymane pieniądze gminy będą mogły sfinansować nie tylko cyfryzację urzędów, ale także zrealizować zakupy dla jednostek podległych – szkół, instytucji kultury czy placówek ochrony zdrowia. Składanie wniosków rusza dokładnie za trzy tygodnie – 18 października – i każdy samorząd może liczyć na środki – dodał.

Od tego dnia, w ramach trzech kolejno uruchamianych naborów, gminy będą mogły ubiegać się o grant, który nie będzie wymagał wkładu własnego. Minimalna wysokość dofinansowania dla jednej gminy wynosić będzie 100 000 zł, natomiast maksymalna kwota to 2 000 000 zł. Informacje o kwotach przypadających dla jednostki samorządu podawane będą najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem kolejnych rund naboru grantu – będą one zależeć od liczby mieszkańców.

Udzielone w ramach projektu wsparcie powinno być przeznaczone na cztery obszary:

1.    Cyfryzację biur/jednostek publicznych/jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia) – zakup sprzętu IT i oprogramowania.
2.    Zakup sprzętu IT dla szkół i placówek specjalnych, domów pomocy społecznej.
3.    Szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zaawansowanych usług cyfrowych.
4.    Zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Prowadzący: Praktyk, Kierownik Referatu Rozwoju i inwestycji. Posiada bogate doświadczenie w pozyskiwaniu środków finansowych ze źródeł zewnętrznych. Członek komisji przetargowej w gminie.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl