Organizacja archiwum w firmie i analiza SWOT dla działalności archiwalnej – szkolenie archiwalne dla samorządowych i państwowych jednostek organizacyjnych

21 października_09:00 - 13:00

Termin: 21. października 2021 Miejsce: on-line Cena: 339 zł (+VAT)

Sylwia Głowacka
e-mail: sburak@res.edu.pl
KorzyściAdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Korzyści:

1. Kompleksowe zapoznanie się z problematyką funkcjonowania archiwów zakładowych i składnic akt.
  2. Poznanie zasad prowadzenia i archiwizacji dokumentacji w jednostce organizacyjnej.
  3. Nabycie wiedzy w zakresie znakowania, opisywania i ewidencjonowania dokumentacji w archiwum.
  4. Omówienie obowiązujących trendów w zarządzaniu dokumentacją.
  5. Realizacja zapisów Instrukcji archiwalnej w zakresie obowiązku stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników odpowiedzialnych za archiwa zakładowe.
  6. Pozyskanie niezbędnych formularzy i druków kancelaryjno-archiwalnych.

Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do nowych pracowników realizujących zadania archiwisty lub instytucji dopiero organizujących własne archiwum lub składnicę akt, zwłaszcza samorządowych podmiotów tj. szkół, przedszkoli, żłobków, bibliotek, warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków pomocy społecznej, centrów usług wspólnych, zakładów usług komunalnych i mieszkaniowych, gminnych domów kultury, straży miejskich i gminnych, SP ZOZ-ów, itp.

1. Archiwum zakładowe a składnica akt (podobieństwa i różnice).
2. Podstawy formalno-prawne dla organizacji i funkcjonowania archiwów zakładowych i składnic akt.
3. Cele i zadania archiwum/składnicy.
4. Sylwetka archiwisty zakładowego. Wymagania, wykształcenie, przygotowanie do zawodu.
5. Prawa i obowiązki personelu archiwum.
6. Rodzaje dokumentacji współczesnej i różnice w jej prowadzeniu i przechowywaniu.
7. Kwalifikacja dokumentacji w oparciu o rzeczowy wykaz akt. Zasady ustalania okresów przechowywania segregatorów i teczek z aktami.
8. Proces przejmowania dokumentacji do archiwum instytucji.
9. Opracowanie akt zakończonych: etapy prac porządkowych i ewidencjonowanie dokumentacji.
10. Opis archiwalny teczek rzeczowych i środki ewidencyjne dla zbioru akt.
11. Wymogi lokalowe i techniczne zabezpieczenie dokumentacji.
12. Gromadzenie i układ dokumentacji w magazynach archiwalnych.
13. Udostępnianie materiałów przez archiwistę. Procedura wycofania dokumentacji z archiwum.
14. Brakowanie akt.
15. Nadzór nad dokumentacją i prawo do przeprowadzania kontroli prowadzenia dokumentacji przez archiwa państwowe.
16. Ryzyka w archiwum i SWOT dla działalności archiwalnej.
17. Rola i zadania archiwum/składnicy w zakresie profilaktyki i konserwacji akt.

Specjalista ds. zarządzania dokumentacją najnowszą, doktor n. hum. z zakresu archiwistyki, biegły sądowy, trener i wykładowca akademicki, absolwentka UMCS w Lublinie i KUL, ukończyła studia menadżerskie MBA, wieloletni pracownik Archiwum Państwowego, prowadzi własną działalność gospodarczą z zakresu spraw kancelaryjno-archiwalnych.

Przy zgłoszeniu do 30. września cena szkolenia to 299 zł/os.

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

RES Edukacja s.c. zapewnia Trenera, materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia.

Szkolenie on-line
Polska + Google Map