Prowadzenie dokumentacji w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Online, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

#archiwumzakładowe, #korespondecjatradycyjna, #online, #pomocspołeczna, #przesyłkielektroniczne, #rejestracjapism, archiwum

Przy zgłoszeniu do 17. kwietnia cena szkolenia to 319 zł/os!

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

Zdobycie wiedzy nt. obowiązujących trendów w zarządzaniu dokumentacją,  z uwzględnieniem interpretacji aktualnych przepisów kancelaryjno-archiwalnych. Realizacja zapisów Instrukcji archiwalnej w zakresie obowiązku stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników odpowiedzialnych za archiwa zakładowe. Wymiana doświadczeń w zakresie praktycznego stosowania znowelizowanej Ustawy archiwalnej i rozporządzeń wykonawczych.

Szkolenie ma charakter branżowy i jest skierowane do osób prowadzących dokumentację w różnego typu jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej (m.in. PCPR, OPS, WTZ, DPS).

W trakcie szkolenia omówione zostaną zasady prawidłowego prowadzenia dokumentacji od momentu wpływu lub wytworzenia pisma, do chwili zakończenia spraw i zarchiwizowania segregatorów i teczek. Analizie poddane będą kwestie wdrażania przepisów kancelaryjnych w podmiotach, w tym jednolitego rzeczowego wykazu akt, a także zasady przekazywania akt oraz zorganizowania i prowadzenia archiwów i składnic akt.

1. Zasady tworzenia dokumentacji w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej (zagadnienia formalno-prawne).
  2. Przepisy kancelaryjno-archiwalne dla archiwów zakładowych i składnic akt.
  3. Potrzeba nowelizacji wykazów akt dla dokumentacji pracowniczej, projektów unijnych, umów, programu „Czyste Powietrze”, opieka wytchnieniowa, PPK, itp.
  4. Koordynacja procesu tworzenia dokumentacji w jednostce organizacyjnej. Obieg dokumentacji i przepływ informacji.
  5. Korespondencja tradycyjna a przesyłki elektroniczne (zasady postępowania).
  6. Rejestracja pism (dziennik korespondencyjny, rejestr decyzji, kontrolki pism na stanowiskach pracy).
  7. Prowadzenie dokumentacji przez pracowników merytorycznych. Ustalanie komórek merytorycznych w sprawie.
  8. Tworzenie i znakowanie spraw. Znak sprawy i numer decyzji to nie to samo.
  9. Czy w każdej teczce musi być spis spraw? (dokumentacja tworząca i nietworząca akt sprawy).
  10. Konstrukcja kancelaryjna teczek zbiorczych, teczek rocznych i wieloletnich. Kiedy założyć podteczkę, a kiedy rozbudować wykaz akt ?
  11. Kluczowe punkty w obiegu dokumentacji (dekretacja, akceptacja, daty pism i chronologia spraw).
  12. Eliminacja dokumentacji powtarzalnej w podmiocie (problem identyfikowania kategorii Bc).
  13. Uprawnienia i odpowiedzialność osób prowadzących sprawy za dokumentację.
  14. Różnice w prowadzeniu dokumentacji administracyjno-finansowej a teczkach podopiecznych i świadczeniobiorców.
  15. Zarządzanie zbiorem dokumentacji projektów zewnętrznych.
  16. Zasady ustalania okresów przechowywania dokumentacji.
  17. Opis jednostki inwentarzowej. Ewidencja i zasady jej sporządzania.
  18. Archiwizacja dokumentacji zakończonej i identyfikacja zadań wytwórców.
  19. Złożoność procedury niszczenia dokumentacji nieprzydatnej.
  20. Dyskusja

Specjalista ds. zarządzania dokumentacją najnowszą, doktor n. hum. z zakresu archiwistyki, biegły sądowy, absolwentka Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie i studiów menadżerskich EMBA, wieloletni pracownik Oddziału Nadzoru Archiwalnego w Archiwum Państwowym w Kielcach, prowadzi własną działalność gospodarczą z zakresu spraw kancelaryjno-archiwalnych.

05 maj 2023 09:00

05 maj 2023 13:00