ZUS w praktyce. Zasady wypłacania wynagrodzenia ze stosunku pracy.

24 sierpnia_08:00 - 11:30

Termin: 24. sierpnia Miejsce: Szkolenie on-line Cena: 289 zł (+VAT)

Katarzyna Wardzińska
e-mail: kwardzinska@res.edu.pl
Cel i korzyściAdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy w zakresie zasad ustalania wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Podczas szkoleniu zostaną omówione rozwiązania obowiązujące od 2021 i 2022r.

Szkolenie skierowane jest do pracowników działów kadr i płac, księgowości i do wszystkich zainteresowanych.

1. Pojęcie przychodu
2. Zasady wypłacania wynagrodzenia ze stosunku pracy.
3. Lista płac 2022 i jej elementy.
4. Składki na ubezpieczenia społeczne. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym
5. Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w zależności od
tytułu ubezpieczenia dla poszczególnych grup ubezpieczonych?
6. Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i
rentowe.
7. Zwolnienia składkowe i podatkowe.
8. Składniki wynagrodzenia uwzględniane w podstawie wymiaru
9. Składniki wynagrodzenia nieuwzględniane w podstawie wymiaru
• wynagrodzenia i zasiłki chorobowe.
• nagrody jubileuszowe (gratyfikacje).
• należności za projekty wynalazcze oraz za prace badawcze i wdrożeniowe.
• odprawy pieniężne przysługujące w związku z przejściem na emeryturę lub rentę.
• odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane z tytułu utraty pracy.
• odszkodowania przyznawane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji.
• odprawy wypłacane pracownikom powołanym do zasadniczej służby wojskowej.
• świadczenia wynikające z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.
• ekwiwalent za używanie przez pracowników własnych narzędzi
• ubiór służbowy (umundurowanie).
• posiłki dla pracowników.
• samochody używane przez pracowników do celów służbowych.
• kwota zwrotu kosztów przeniesienia służbowego.
• diety i inne należności z tytułu podróży służbowych.
• świadczenia finansowane ze środków ZFŚS.
• świadczenie urlopowe.
• zapomogi losowe.
• Składniki wynagrodzenia wypłacane w okresie choroby.
• Dodatki uzupełniające 80% zasiłek chorobowy.
• Korzyści materialne, w tym finansowanie przez pracodawcę dojazdów do pracy.
• Dodatkowe świadczenia wynikające z kart branżowych.
• Dokształcanie i doskonalenie zawodowe.
• Świadczenia wypłacane za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego i urlopu
wychowawczego.
10. Umowy cywilnoprawne.
• umowa zlecenia a umowa o dzieło
• umowy cywilnoprawne z własnym pracownikiem
• zasady dotyczące oskładkowania umów
• podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
11. Zasady ustalania podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej
12. Podstawa wymiaru składek ubezpieczonych przebywających w podróży służbowej i
delegowanych.
13. Umowy zlecenia z własnym pracownikiem
14. Oddelegowanie do pracy za granicę
15. Podsumowanie

Wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Trenerka z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń, wykładów z zakresu nauk prawnych, społecznych i metodologii pracy w grupie. Stale współpracuje m. in. ze Wyższą Szkołą Prawa we Wrocławiu, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce. Posiada praktyczne doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, dydaktyki akademickiej, doradztwie oraz w wdrażaniu przepisów prawnych z zakresu: ochrony danych osobowych (RODO), prawa pracy, zatrudniania cudzoziemców, umów cywilnoprawnych, prawa ubezpieczeń społecznych w firmach, urzędach i instytucjach.
Prelegentka wielu konferencji, autorka licznych prac naukowych. Współpracowała m.in. z University College of London, Instytutem Herdera w Marburgu, Mykolas Romeris University w Wilnie, Lithuanian University of Educational Sciences w Wilnie realizując projekty badawcze i wykłady.
Prowadząc szkolenia stara się wyjaśniać skomplikowane rzeczy za pomocą zrozumiałego języka. Do każdego szkolenia podchodzi indywidualnie. Ma za sobą wiele godzin szkoleń i warsztatów otwartych i zamkniętych oraz wiele godzin wykładów ze studentami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017, poz.1219 t.j.) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez RES Edukacja – Kompleksowa organizacja szkoleń s.c. przy ul. Białostoczek 15/35 z siedzibą w Białymstoku. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przez jej wycofaniem