ZUS w praktyce – czyli jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne

9 kwietnia_10:00 - 14:00

Termin: 09. kwietnia Miejsce: Szkolenie on-line Cena: 289 zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl
Cel i korzyściAdresaciMetodykaProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności dotyczących zasad ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Szkolenie skierowane jest do pracowników działów kadr i płac, księgowości i do wszystkich zainteresowanych.

Wykład przygotowany w oparciu o praktyczne przykłady , warsztat.

1. Pojęcie przychodu
2. Zasady wypłacania wynagrodzenia ze stosunku pracy.
3. Lista płac i jej elementy.
4. Składki na ubezpieczenia społeczne.
5. Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w zależności od tytułu ubezpieczenia dla poszczególnych grup ubezpieczonych?
6. Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
7. Zwolnienia składkowe i podatkowe
8. Składniki wynagrodzenia uwzględniane w podstawie wymiaru
9. Składniki wynagrodzenia nieuwzględniane w podstawie wymiaru
•wynagrodzenia i zasiłki chorobowe.
•nagrody jubileuszowe (gratyfikacje).
•należności za projekty wynalazcze oraz za prace badawcze i wdrożeniowe.
•odprawy pieniężne przysługujące w związku z przejściem na emeryturę lub rentę.
•odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane z tytułu utraty pracy.
•odszkodowania przyznawane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji.
•odprawy wypłacane pracownikom powołanym do zasadniczej służby wojskowej.
•świadczenia wynikające z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.
•ekwiwalent za używanie przez pracowników własnych narzędzi.
•ubiór służbowy (umundurowanie).
•posiłki dla pracowników.
•samochody używane przez pracowników do celów służbowych.
•kwota zwrotu kosztów przeniesienia służbowego.
•diety i inne należności z tytułu podróży służbowych.
•świadczenia finansowane ze środków ZFŚS.
•świadczenie urlopowe.
•Zapomogi losowe.
•Składniki wynagrodzenia wypłacane w okresie choroby.
•Dodatki uzupełniające 80% zasiłek chorobowy.
•Korzyści materialne, w tym finansowanie przez pracodawcę dojazdów do pracy.
•Dodatkowe świadczenia wynikające z kart branżowych.
•Dokształcanie i doskonalenie zawodowe.
•Świadczenia wypłacane za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego i urlopu wychowawczego.

10. Umowy cywilnoprawne.
•umowa zlecenia a umowa o dzieło
•umowy cywilnoprawne z własnym pracownikiem
•zasady dotyczące oskładkowania umów
•podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

11. Zasady ustalania podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej.
12. Podstawa wymiaru składek ubezpieczonych przebywających w podróży służbowej i delegowanych.
13. Oddelegowanie do pracy za granicę.
14. Zadania praktyczne.

Pytania

Podsumowanie

Wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Trenerka z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń, wykładów z zakresu nauk prawnych, społecznych i metodologii pracy w grupie. Stale współpracuje m. in. ze Wyższą Szkołą Prawa we Wrocławiu, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce. Posiada praktyczne doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, dydaktyki akademickiej, doradztwie oraz w wdrażaniu przepisów prawnych z zakresu: ochrony danych osobowych (RODO), prawa pracy, zatrudniania cudzoziemców, umów cywilnoprawnych, prawa ubezpieczeń społecznych w firmach, urzędach i instytucjach.
Prelegentka wielu konferencji, autorka licznych prac naukowych. Współpracowała m.in. z University College of London, Instytutem Herdera w Marburgu, Mykolas Romeris University w Wilnie, Lithuanian University of Educational Sciences w Wilnie realizując projekty badawcze i wykłady.
Prowadząc szkolenia stara się wyjaśniać skomplikowane rzeczy za pomocą zrozumiałego języka. Do każdego szkolenia podchodzi indywidualnie. Ma za sobą wiele godzin szkoleń i warsztatów otwartych i zamkniętych oraz wiele godzin wykładów ze studentami.