Zmiany w prawie pracy, ZUS, PIT w 2020 r. i od 2021 roku

ID szkolenia: 615

Region

Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

Tagi

#2020 i 2021, #pandemia, #res edukacja, #szkolenie online, #zmiany w prawie pracy, #ZUS. #PIT, COVID, praca zdalna, prawo pracy
Opiekun szkolenia
Brak danych

Termin: 19 luty   Cena: 349 zł (+VAT)

Magda Rygorczuk
tel. 888 549 572
e-mail: mrygorczuk@res.edu.pl

Cel

Okres pandemii wymusza na pracodawcach przyjmowanie szeregu nowych rozwiązań w zatrudnianiu pracowników. Intensyfikowane działania PIP, ZUS oraz urzędów skarbowych powodują konieczność monitorowania ciągłych zmian i rozszerzania kompetencji, aby móc szybko i skutecznie reagować na nowe sytuacje w codziennej pracy, a szczególnie w dobie COVID-19. Celem szkolenia jest umożliwienie nabycia praktycznych umiejętności w zakresie charakteryzującym się największą dynamiką w ostatnim okresie.

[/su_tab]

Program szkolenia

Program

  1. Zmiany w prawie pracy
  2. Praca zdalna
  3. zasady zlecania pracy zdalnej (czy pracodawca może pracownikowi narzucić pracę zdalną?),
  4. czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia narzędzi i materiałów
  5. czy praca zdalna może być powierzona niezależnie od warunków mieszkaniowych, rodzinnych?
  6. jakie są koszty pracodawcy w związku z powierzeniem pracy zdalnej?
  7. praca zdalna a ochrona danych osobowych oraz tajemnicy przedsiębiorstwa
  8. czy pracodawca może polecić pracownikowi ewidencjonowanie pracy zdalnej?
  9. czy wypadek w czasie pracy zdalnej to wypadek przy pracy?
  10. czy za wykonywanie pracy zdalnej przysługuje specjalny dodatek?
  11. jak zlecać pracę zdalną, aby nie zostać posądzonym o dyskryminację?
  12. czy możliwe jest cofnięcie polecenia pracy zdalnej?
  13. jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem wykonującym pracę zdalną?
  14. Obowiązki pracodawcy w dziedzinie bhp w obecnej sytuacji epidemiologicznej
  15. jakie są obowiązki pracodawcy w dobie covid-19?
  16. czy pracodawca ma obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym obejmuje zagrożenie wirusem COVID-19?
  17. jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku uzyskania informacji o zakażeniu pracownika SARS CoV-2?
  18. czy pracodawca może udzielić informacji o zakażeniu SARS CoV-2 pracownika innym pracownikom?
  19. czy pracodawca może mierzyć temperaturę pracownikom?
  20. czy istnieje wymóg noszenia maseczek / przyłbic w miejscu pracy?
  21. czy osoby które przebyły COVID-19 muszą nosić maseczki?
  22. czy pracodawca ma możliwość nałożenia na pracownika kary porządkowej za nieprzestrzeganie zasad ochrony przed SARS CoV-2?
  23. czy pracodawca może zobowiązać pracownika do wykonania testu stwierdzającego COVID-19?
  24. czy pracodawca może wysłać pracownika z wysoką temperaturą do domu?
  25. czy pracownik w okresie kwarantanny może świadczyć pracę zdalnie?
  26. czy pracownik jest zobowiązany powiadomić pracodawcę o przebywaniu na kwarantannie z powodu zamieszkiwania z osobą zakażoną SARS CoV-2?
  27. czy pracownik po zakończeniu kwarantanny jest zobowiązany złożyć pracodawcy oświadczenie w tej sprawie? Jeżeli tak, to w jakich okolicznościach i w jakiej formie?
  28. czy pracownikowi przebywającemu na kwarantannie czy izolacji można złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu warunków pracy i płacy?
  29. na co zwracają uwagę inspektorzy kontroli PIP w zakresie przestrzegania przez pracodawcę zasad epidemicznych?
  30. jakie badania profilaktyczne jest zobowiązany przeprowadzić pracodawca w okresie trwania pandemii?
  31. jakie są zasady przeprowadzania szkoleń bhp w okresie trwania pandemii?
  32. jak należy postępować w okresie trwania pandemii w momencie utraty przez pracownika uprawnień koniecznych do wykonywania pracy?

  1. Nowe uprawnienia pracodawcy w związku z pandemią:
  2. możliwość skierowania pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy
  3. obniżenie wymiaru czasu pracy
  4. objęcie pracownika przestojem ekonomicznym (obniżenie wynagrodzenia)
  5. zmniejszenie wysokości odpraw, odszkodowań i innych świadczeń w związki z rozwiązaniem umowy o pracę
  6. możliwość zawieszenia tworzenia i funkcjonowanie działalności socjalnej
  7. możliwość wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji

 Minimalne wynagrodzenie za pracę oraz minimalna stawka godzinowa

  1. Zmiany w przepisach ZUS
  2. Zasady przeliczania podstawy wymiaru zasiłku w razie obniżenia wymiaru czasu pracy lub pogorszenia warunków zatrudnienia
  3. komu przysługuje wyrównanie zasiłków na podstawie ustawy o COVID-19?
  4. okres za jaki przysługuje wyrównanie zasiłków
  5. przeliczanie podstawy zasiłkowej na podstawie ustawy o COVID-19
  6. wypłata bieżących zasiłków na podstawie ustawy o COVID-19
  7. wykazania wyrównania w dokumentach rozliczeniowych
  8. Świadczenia przysługujące osobom ubezpieczonym podczas kwarantanny lub z powodu izolacji COVID-19
  9. świadczenia przysługujące w okresie kwarantanny i izolacji oraz dopuszczalność pracy w tym okresie
  10. czy powinni sumować się okresy zwolnienia chorobowego, kwarantanny i izolacji w celu skierowania pracownika na badania kontrolne?
  11. jakie są zasady udokumentowania odbywania kwarantanny lub izolacji od 01.12.2020 rDodatkowy zasiłek opiekuńczy
  12. czy okres zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem poddanym kwarantannie wlicza się do limitu 60 dni w roku kalendarzowym?
  13. czy osoby zamieszkujące wspólnie z pracownikiem przebywającym na obowiązkowej kwarantannie też mają prawo do świadczeń z tytułu choroby?
  14. jakie dokumenty należy złożyć w celu uzyskania zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny poddanym kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych?
  15. Obowiązek rejestrowania umów o dzieło w ZUS – nowy formularz ZUS
  • Zmiany w przepisach o podatku dochodowym
  1. Nowe formularze PIT od 18.11.2020 r.
  2. Rozszerzenie zwolnienia dla osób do ukończenia 26 roku życia od 01.01.2021 r.
  3. Zasady rozliczania szczepień przeciw grypie finansowanych ze środków pracodawcyPotrącenia z wynagrodzeń w dobie COVId-19
  4. Nowe kwoty wolne od potrąceń – jak je stosować w praktyce
  5. Nowe regulacje dotyczące dłużników alimentacyjnychPracownicze Plany Kapitałowe
  6. Kogo obejmuje reżim ustawy o PPK w 2021 roku i zmiany związane z COVID-19
  7. Jak ustalić wysokość wpłaty do PPK z wynagrodzenia pracownika, który zawarł umowę zlecenia (o dzieło) z własnym pracodawcą lub świadczy pracę na rzecz własnego pracodawcy?
  8. Czy w przypadku ponownego nawiązania stosunku pracy z tym samym pracownikiem nadal obowiązuje deklaracja rezygnacji złożona poprzednio?
  9. Ważne wyjaśnienia, interpretacje oraz orzeczenia sądów

Prowadzący

Praktyk, szkoleniowiec i wykładowca studiów podyplomowych oraz uzupełniających magisterskich: Kadry i Płace w Praktyce. Autorka programu na specjalizacji Kadry i Płace w Praktyce oraz programu dla studiów podyplomowych. Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, specjalizacja – Zarządzanie Zasobami Pracy (ludzkimi). Ukończyła Szkołę Trenerów Metrum. Przez wiele lat zdobywała doświadczenie w
praktycznym stosowaniu prawa pracy oraz administracji kadr i płac, prowadząc działy personalne w firmach o różnym profilu. Od ponad 12 lat funkcjonuje jako trener szkoleń z tematyki prawa pracy oraz kadr i płac. Od 9 lat prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie szkoleń oraz doradztwa kadrowo-płacowego. Przeszkoliła ponad 7.000 osób