Zmiany w prawie pracy, ZUS, PIT w 2020 r. i od 2021 roku

ID szkolenia: 731

Region

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

Tagi

#2020, #2021, #res edukacja, #szkolenie online, #zmiany w prawie pracy, #ZUS, COVID, pit, praca zdalna, prawo pracy
Opiekun szkolenia
Brak danych

Termin: 19 kwiecień  Cena: 349 zł (+VAT)

Magda Rygorczuk
tel. 888 549 572
e-mail: mrygorczuk@res.edu.pl

Cel

Okres pandemii wymusza na pracodawcach przyjmowanie szeregu nowych rozwiązań w zatrudnianiu pracowników. Intensyfikowane działania PIP, ZUS oraz urzędów skarbowych powodują konieczność monitorowania ciągłych zmian i rozszerzania kompetencji, aby móc szybko i skutecznie reagować na nowe sytuacje w codziennej pracy, a szczególnie w dobie COVID-19. Celem szkolenia jest umożliwienie nabycia praktycznych umiejętności w zakresie charakteryzującym się największą dynamiką w ostatnim okresie.

[/su_tab]

Program szkolenia

Program

  1. Zmiany w prawie pracy

  1. Ograniczenia w dostarczaniu oświadczeń woli o rozwiązaniu umowy o pracę – COVID-19
  2. Praca zdalna
  3. zasady zlecania pracy zdalnej (czy pracodawca może pracownikowi narzucić pracę zdalną?),
  4. praca zdalna również dla cudzoziemca – wyjaśnienia PIP
  5. czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia narzędzi i materiałów
  6. konsekwencje składkowo-podatkowe sfinansowania zakupu sprzętu biurowego dla pracownika świadczącego pracę zdalnie – wyjaśnienie KIS
  7. czy praca zdalna może być powierzona niezależnie od warunków mieszkaniowych, rodzinnych?
  8. jakie są koszty pracodawcy w związku z powierzeniem pracy zdalnej?
  9. praca zdalna a ochrona danych osobowych oraz tajemnicy przedsiębiorstwa
  10. czy pracodawca może polecić pracownikowi ewidencjonowanie pracy zdalnej?
  11. czy wypadek w czasie pracy zdalnej to wypadek przy pracy?
  12. czy za wykonywanie pracy zdalnej przysługuje specjalny dodatek?
  13. jak zlecać pracę zdalną, aby nie zostać posądzonym o dyskryminację?
  14. czy możliwe jest cofnięcie polecenia pracy zdalnej?
  15. jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem wykonującym pracę zdalną?
  16. czy praca zdalna pod wpływem alkoholu wiąże się z zwolnieniem dyscyplinarnym?
  17. zlecanie godzin nadliczbowych przy pracy zdalnej
  18. czy można wynagrodzenie za każdą godzinę pracy nadliczbowej przy świadczeniu pracy zdalnej zastąpić ryczałtem?

  1. Zdalne i hybrydowe kontrole u pracodawców Państwowej Inspekcji Pracy od 25.01.2021 r.
  2. priorytetowe zadania PIP na 2021 r.
  3. kto decyduje o formie kontroli?
  4. zasady przeprowadzania kontroli zdalnej lub hybrydowej
  5. wykorzystywane kanały komunikacji

  1. Nowe uprawnienia pracodawcy w związku z pandemią:
  2. możliwość skierowania pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy
  3. obniżenie wymiaru czasu pracy
  4. objęcie pracownika przestojem ekonomicznym (obniżenie wynagrodzenia)
  5. zmniejszenie wysokości odpraw, odszkodowań i innych świadczeń w związki z rozwiązaniem umowy o pracę
  6. możliwość zawieszenia tworzenia i funkcjonowanie działalności socjalnej
  7. możliwość wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji

  1. Nowe uprawnienia dla dawcy krwi, który oddał osocze po chorobie COVID-19
  2. Rodzaj uprawnienia
  3. Zasady przyznawania uprawnienia

  1. Nowe uprawnienia pracodawcy w zakresie badania stanu trzeźwości przez pracodawcę – PROJEKT ZMIAN
  2. Minimalne wynagrodzenie za pracę oraz minimalna stawka godzinowa

  1. Zmiany w przepisach ZUS

  1. Zmiany w zasiłkach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – zakładane wejście w życie przepisów: 01.04.2021 r. i 01.01.2022 r.– PROJEKT
  2. zmiana długości okresu za który przysługuje zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia
  3. zmiana zasad ustalenia okresu zasiłkowego
  4. rozszerzenie uprawnień pracownicy w ciąży w przypadku wygaśnięcia umowy o pracę z powodu śmierci pracodawcy
  5. nowy obowiązek płatników, ubezpieczonych i świadczeniobiorców związanych z przekazywaniem do ZUS danych niezbędnych do ustalania uprawnień i wysokości świadczeń
  6. nowe uprawnienia ZUS do potrącania nieopłaconych składek i odsetek za zwłokę z wypłacanych przez siebie świadczeń

  1. Zasady przeliczania podstawy wymiaru zasiłku w razie obniżenia wymiaru czasu pracy lub pogorszenia warunków zatrudnienia
  2. komu przysługuje wyrównanie zasiłków na podstawie ustawy o COVID-19?
  3. okres za jaki przysługuje wyrównanie zasiłków
  4. przeliczanie podstawy zasiłkowej na podstawie ustawy o COVID-19
  5. wypłata bieżących zasiłków na podstawie ustawy o COVID-19
  6. wykazania wyrównania w dokumentach rozliczeniowych

  1. Świadczenia przysługujące osobom ubezpieczonym podczas kwarantanny lub z powodu izolacji COVID-19
  2. świadczenia dla ubezpieczonych w okresie odbywania przez nich kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych
  3. świadczenia z tytułu opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny poddanym kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych
  4. dokumentowanie kwarantanny lub izolacji w razie wypłaty świadczeń z powodu choroby lub opieki
  5. czy powinny sumować się okresy zwolnienia chorobowego, kwarantanny i izolacji w celu skierowania pracownika na badania kontrolne?
  6. czy okres zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem poddanym kwarantannie wlicza się do limitu 60 dni w roku kalendarzowym?

  1. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
  2. do kiedy ma być wypłacany dodatkowy zasiłek opiekuńczy
  3. komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
  4. nowy wzór oświadczenia do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego

  1. Obowiązek rejestrowania umów o dzieło w ZUS
  2. Podmioty zobowiązane do zgłaszania umów o dzieło
  3. Umowa zawarta w 2020 r. z datą rozpoczęcia w 2021 r. – czy powinna zostać zgłoszona do ZUS?
  4. Umowy o dzieło zawierane cyklicznie a zgłoszenie do ZUS
  5. Nowy formularz ZUS RUD

  1. Nowe zasady składania dokumentów rozliczeniowych i innych deklaracji – od 01.04.2021 r. PROJEKT:
  2. ograniczenie okresu składania deklaracji rozliczeniowej i imiennego raportu miesięcznego
  3. wprowadzenie terminu złożenia korekty
  4. zmiany w zasadach korygowania dokumentów rozliczeniowych

  1. Kontrola zwolnień lekarskich a RODO – wyjaśnienia UODO
  2. Kwota rocznego ograniczenia podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

  • Zmiany w przepisach o podatku dochodowym
  1. Nowe formularze PIT od 18.11.2020 r.
  2. Rozszerzenie zwolnienia dla osób do ukończenia 26 roku życia od 01.01.2021 r.
  3. Odsetki od odszkodowań wypłaconych po terminie zwolnione z PIT – od 01.01.2022 r. – PROJEKT
  4. Zasady rozliczania szczepień przeciw grypie i testów na COVID-19 finansowanych ze środków pracodawcy
  5. Podwyższone limity zwolnień podatkowych w dobie COVID-19

  1. Potrącenia z wynagrodzeń w dobie COVId-19

  1. Nowe kwoty wolne od potrąceń – jak je stosować w praktyce
  2. Nowe regulacje dotyczące dłużników alimentacyjnych

  1. Wynagrodzenia

  1. Nowy sposób wyliczenia „trzynastki” – nowe wyjaśnienia resortu pracy (MRPiT)
  2. Jak pandemia wpływa na urlop wypoczynkowy?
  3. Czy przestój obniża wymiar urlopu wypoczynkowego – stanowisko PIP i RPO?

  1. Pracownicze Plany Kapitałowe

  1. Kogo obejmuje reżim ustawy o PPK w 2021 roku i zmiany związane z COVID-19
  2. Jak ustalić wysokość wpłaty do PPK z wynagrodzenia pracownika, który zawarł umowę zlecenia (o dzieło) z własnym pracodawcą lub świadczy pracę na rzecz własnego pracodawcy?
  3. Czy w przypadku ponownego nawiązania stosunku pracy z tym samym pracownikiem nadal obowiązuje deklaracja rezygnacji złożona poprzednio?

  • Ważne wyjaśnienia, interpretacje oraz orzeczenia sądów

Prowadzący

Praktyk, szkoleniowiec i wykładowca studiów podyplomowych oraz uzupełniających magisterskich: Kadry i Płace w Praktyce. Autorka programu na specjalizacji Kadry i Płace w Praktyce oraz programu dla studiów podyplomowych. Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, specjalizacja – Zarządzanie Zasobami Pracy (ludzkimi). Ukończyła Szkołę Trenerów Metrum. Przez wiele lat zdobywała doświadczenie w
praktycznym stosowaniu prawa pracy oraz administracji kadr i płac, prowadząc działy personalne w firmach o różnym profilu. Od ponad 12 lat funkcjonuje jako trener szkoleń z tematyki prawa pracy oraz kadr i płac. Od 9 lat prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie szkoleń oraz doradztwa kadrowo-płacowego. Przeszkoliła ponad 7.000 osób