Zmiany w Kodeksie pracy i ustawie zasiłkowej od 01 sierpnia 2022 roku

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Online, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

#online, #Polski Ład, #RES, #rewolucja, #szkolenie, #webinar, #zasiłki, #zmiany, #zmiany 2022, edukacja, pit, podatki

PRZY ZGŁOSZENIU DO 06. WRZEŚNIA CENA SZKOLENIA

TO 359 ZŁ

Co wyniesiesz z tego szkolenia?

Szkolenie ma na celu przygotowanie uczestników na nadchodzące zmiany.  Spotkanie pozwoli na uzupełnienie i utrwalenie wiedzy z zakresu umów o pracę , uprawnień rodzicielskich, zasiłków macierzyńskich oraz pozostałych zmian wchodzących w życie w tym roku.

Zakres szkolenia

W 2022 roku wejdą kolejne zmiany związane z dostosowaniem przepisów prawa krajowego do przepisów unijnych. Projekt nowelizacji kodeksu pracy wprowadza szerokie istotne zmiany w zakresie:
1. umów o pracę, szczególnie umów na okres próbny i czas określony
2. rozszerzenie zakresu informacji o warunkach zatrudnienia
3. uprawnień rodzicielskich
4. wnioskowania o świadczenia rodzicielskie
5. wysokości procentowej zasiłku macierzyńskiego
6. wprowadzenia dodatkowych dni wolnych od pracy
7. wprowadzenia urlopu opiekuńczego
8. zasad równego traktowania w zatrudnieniu
9. obowiązków pracodawcy związanych z naborem na stanowiska
10. szkoleń pracowników
11. zmiany w zwolnieniu ze składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

I. Umowy o pracę
1. Zmiana zasad ogólnych
a. doprecyzowanie daty nawiązania stosunku pracy
b. brak możliwości wprowadzenia zakazu pozostawania w innym stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy
c. rozszerzony zakres informacji w umowie o pracę
2. Umowa na okres próbny
a. zmiana definicji umowy
b. możliwości i warunki przedłużenia umowy
c. okres zawarcia umowy
d. doprecyzowanie możliwości ponownego zatrudnienia na umowę na okres próbny
3. Nowe zasady wypowiadania umów na czas określony
4. Rozszerzenie prawa pracowników do pełniejszej i uaktualnionej informacji

II. Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich
1. rozszerzenie uprawnień rodziców małych dzieci
2. zmiana uprawnień w korzystaniu 2 dni wolnych na dziecko do lat 14
3. wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego i zmiana zasad korzystania z niego
4. zmiany w zasadach wnioskowania o urlop rodzicielski
5. zmiany w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego (podział na pierwszy rok życia dziecka i kolejne lata)
6. zmiany w warunkach korzystania przez pracownika mającego uprawnienia do urlopu wychowawczego z obniżonego wymiaru czasu pracy
7. rozszerzenie ochrony związanej z rodzicielstwem, w tym rodziców przebywających na urlopach wychowawczych
8. wprowadzenie możliwości wystąpienia z roszczeniem w przypadku naruszenia zasad równego traktowania

III. Wprowadzenie dodatkowych dni wolnych
1. dodatkowe 2 dni wolne od pracy – warunki udzielania i korzystania
2. dodatkowe 5 dni urlopu opiekuńczego – warunki udzielania i korzystania

IV. Zmiany w korzystaniu przez pracowników ze szkoleń niezbędnych do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku

V. Rozszerzenie obowiązków pracodawcy – rekrutacja wewnętrzna

VI. Rozszerzenie zakresu obowiązków, za niewypełnianie których pracodawca ponosi sankcje karne

VII. Przepisy przejściowe – istotne obowiązki pracodawcy
1. uzupełnianie danych w informacji o warunkach zatrudnienia
2. postępowanie w przypadku umowy na okres próbny i czas określony wypowiedzianych przed wejściem w życie nowelizacji K.p.
3. korzystanie z urlopów rodzicielskich i ojcowskich pracowników przebywających na tych urlopach w dniu wejścia w życie przepisów
4. pobieranie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w okresie wejścia przepisów w życie
5. korzystanie z przepisów dot. równego traktowania przez osoby przebywające na urlopach związanych z rodzicielstwem w dniu wejścia w życie przepisów ustawy zmieniającej

VIII. Pozostałe zmiany:
1. podwyższenie kwoty wartości finansowanych posiłków udostępnianych pracownikom zwolnionych ze składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – od 01.03.2022 r.
2. wprowadzenie nowego świadczenia zwolnionego ze składek ZUS – od 01.03.2022 r.
3. Zmiany w ustawie PIT w zakresie wspólnego opodatkowania z dzieckiem samotnych rodziców – od 01.01.2022 r.

IX. Ciekawe wyroki, interpretacje i wyjaśnienia

Wieloletni pracownik działów kadr i płac na stanowiskach specjalistycznych i zarządczych. Wykładowca studiów podyplomowych i uzupełniających magisterskich. Absolwentka specjalizacji: zarządzanie zasobami pracy na UMK w Toruniu. Posiada 12 lat doświadczenia w prowadzeniu szkoleń z dziedziny kadr i płac. Przeprowadziła ponad 5.000 godzin szkoleń. Od 10 lat prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szkoleń oraz doradztwa personalnego.

20 wrzesień 2022 10:00

20 wrzesień 2022 15:00

Umorzenie administracyjnego postępowania egzekucyjnego…..i co dalej? Prawa i obowiązki wierzyciela w zakresie ponownego wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Poprawne redagowanie pism urzędowych

Warsztat z redagowania pism urzędowych i oficjalnych