Zasady rozliczania mediów- Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

2 listopada_09:00 - 13:00

Termin: 12. listopada   2021 r. Miejsce: online Cena: 369 zł (+VAT)

Sylwia Głowacka
e-mail: sburak@res.edu.pl
Opis szkolenia, adresaci, celeProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Czy wiesz:

• Jakie przepisy regulują kwestie dostawy mediów do budynków i lokali?
  • Jakie są obowiązki właściciela lub zarządcy budynku mieszkalnego?
  • W jakim celu sporządza się regulamin rozliczania?
  • Jakie są zasady doboru urządzeń pomiarowych ?
  • Dlaczego jest tyle problemów z rozliczaniem mediów?
  • Czy we wspólnocie należy media refakturować na członków wspólnoty?

Ustawa prawo energetyczne nakłada na właściciela lub zarządcę budynku wielolokalowego obowiązki w zakresie rozliczania ciepła zużywanego w poszczególnych lokalach. Obowiązki te dotyczą zarówno spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot jak i własności prywatnej czy to osób fizycznych czy podmiotów gospodarczych.

Na szkoleniu zostaną Państwu podane praktyczne wskazówki w zakresie gospodarki energetycznej a przede wszystkim w zakresie rozliczania ciepła. Zostaną omówione podstawowe zasady doboru wodomierzy i ciepłomierzy, metodyka rozliczania zużycia wody zimnej i ciepłej oraz ogrzewania w budynkach wielorodzinnych, a także rożne systemy pomiaru zużycia wody i ciepła. Szczególna uwaga będzie zwrócona na tworzenie wewnętrznych regulacji, czyli umów i uchwał, umożliwiających skuteczne i prawidłowe rozliczanie kosztów zużycia mediów w poszczególnych lokalach w budynkach wielolokalowych. Omówione będą szczegółowo sposoby rozliczania mediów w budynkach różnie wyposażonych w urządzenia pomiarowe.

Korzyści ze szkolenia:

• Zostaną uczestnikom szkolenia przedstawione podstawy prawne regulujące zasady rozliczania mediów.
  • Uczestnicy szkolenia dowiedzą się jakie obowiązki w zakresie rozliczania mediów ciążą na właścicielu lub zarządcy budynku wielolokalowego.
  • Podane zostaną zasady przygotowywania regulaminu rozliczania mediów.
  • Omówione zostaną zasady doboru urządzeń pomiarowych.
  • Podane będą przykłady rożnych przypadków w rozliczaniu mediów.

Odbiorcy szkolenia:

Szkolenie skierowane jest:

• do zarządców nieruchomości, którzy zarządzają wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi
  • do zarządów wspólnot mieszkaniowych, aby wskazać zasady i obowiązki w zakresie zarządzania wspólnotą mieszkaniowa wynikające z przepisów prawa
  • do członków komisji rewizyjnych w spółdzielniach mieszkaniowych.

Szczegółowy program szkolenia „Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych”

1. Moduł I: Przepisy prawa regulując rozliczanie mediów
a) Ustawa prawo energetyczne
b) Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę
c) Ustawa o utrzymaniu czystości w gminach
2. Moduł II: Obowiązki właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego
a) Dobór metody rozliczania mediów
b) Przygotowanie i wdrożenie regulaminu rozliczania mediów
c) Przygotowanie budynku do rozliczania mediów
d) Audyt energetyczny
3. Moduł III: Regulamin rozliczania mediów
a) Przygotowanie regulaminu
b) Wdrożenie regulaminu
4. Moduł IV: Zasady doboru urządzeń pomiarowych
a) Liczniki ciepła
b) Podzielniki ciepła
c) Wodomierze
5. Moduł V: Zasady rozliczania ciepła – studium przypadków
a) Pełne opomiarowanie budynku
b) Częściowe opomiarowanie budynku
6. Moduł VI: Pozostałe rozliczenia
a) Rozliczanie zimnej wody i ścieków
b) Opłaty za gospodarowanie odpadami
c) Czy refakturujemy media użytkownikom lokali?

Ekspert w zakresie zarządzania nieruchomościami, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prowadzaniem remontów, rozbudów i rewitalizacji obiektów budowlanych.

Jest związany z nieruchomościami od ponad 25 lat. Był przewodniczym rady nadzorczej WSMB ATENA, realizującej szereg własnych inwestycji mieszkaniowych, później przez wiele lat pracował na wyższych stanowiskach kierowniczych w firmach deweloperskich J.W. Construction Holding S.A. i Budner S.A., gdzie uczestniczył i prowadził realizację projektów deweloperskich, wprowadzał system zarządzania ISO 9001 oraz SAP, zarządzał wybudowanymi przez deweloperów nieruchomościami. Od 2009 prowadzi dwie firmy działające w zakresie zarządzania nieruchomościami oraz w zakresie prowadzania szkoleń i kursów.

W zakresie zarządzania nieruchomościami specjalizuje się w działalności zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami wymagającymi prowadzenia inwestycji takich jak rewitalizacje obiektów zabytkowych, remonty, modernizacje i rozbudowy.

Swoją wiedzę zawodową i doświadczenie menedżerskie wykorzystuje w prowadzonych szkoleniach z zakresu zarządzania nieruchomościami oraz prowadzenia inwestycji budowlanych. Prowadzi szkolenia i kursy nie tylko dla zarządców i administrator nieruchomości, ale także dla inwestorów, właścicieli obiektów budowlany, a także dla pracowników urządów.

Jest członkiem honorowym Stowarzyszenia Przedsiębiorczości w Nieruchomościach, członkiem zwykłym Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości „Warecka”, był członkiem Komisji Odpowiedzialności Zawodowej zarządców nieruchomości. Jest autorem licznych publikacji, w tym książkowych związanych z zarządzaniem i utrzymaniem obiektów budowlanych, prowadzeniem książki obiektu budowlanego, rozliczaniem mediów, prowadzeniem finansów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych. Jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości, posiada licencję Nr 7687, uzyskaną w roku 2001.

Przy zgłoszeniu do 11. października  cena szkolenia to jedyne 319 zł/os!!

RES Edukacja s.c. zapewnia Trenera, materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia.

Szkolenie on-line
Polska + Google Map