10 czerwca_10:00 - 14:00

Termin: 10. czerwca Miejsce: Online Cena: 329 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl
Cel i korzyściAdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu zarządzania środkami publicznymi w jednostkach oświatowych.

Pracownicy Wydziałów (Referatów) Oświaty, ZEAS-u, CUW-u, Dyrektorzy Szkół Samorządowych

Tematyka szczegółowa szkolenia:

1. Jednostka oświatowa w systemie sektora finansów publicznych.
  2. Budżet j.s.t. podstawą gospodarki finansowej jednostki budżetowej,
  3. Znaczenie klasyfikacji budżetowej dochodów i wydatków w jednostkach oświatowych.
  4. Planowanie środków pieniężnych na realizację zadań oświatowych oraz zasady dokonywania zmian w planach finansowych.
  5. Zasady gospodarki finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych.
  6. Zarządzanie środkami publicznymi w jednostkach oświatowych, w tym umiejętność analizy danych wykazanych w sprawozdaniu Rb-28S o wydatkach budżetowych.
  7. Zasady konstruowania ekonomicznie efektywnego arkusza organizacyjnego. Przydzielanie godzin nauczycielom z uwzględnieniem stopnia awansu zawodowego oraz dodatków uznaniowych i ich wpływ na kształtowanie się wynagrodzeń w stosunku do średniej krajowej określonej ustawą budżetową, a także inne aspekty decydujące o efektywnym arkuszu organizacyjnym.
  8. Obowiązki kierowników jednostek w sektorze finansów publicznych w zakresie wdrożenia kontroli zarządczej,
  9. Zasady prowadzenia ewidencji wydanych procedur przez dyrektora (zarządzeń, instrukcji) wraz ze szczegółowym wykazem procedur, jakie powinny funkcjonować w każdej jednostce.
  10. Dokumentowanie działalności innych organów szkoły, których obowiązki zostały ustawowo przypisane (rady pedagogicznej, rady rodziców, samorządu uczniowskiego).
  11. Odpowiedzialność kierowników jednostek sektora finansów publicznych za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (na przykładach).
  12. Najczęściej występujące nieprawidłowości w jednostkach oświatowych stwierdzanie przez kontrole wewnętrzne i audyt oraz instytucje kontroli zewnętrznej.

Danuta Kubylis: Absolwentka SGH, ukończone Studium Pedagogiczne w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Białymstoku, Studium Podyplomowe „Audyt i Kontrola Wewnętrzna w administracji publicznej, przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych” w Wyższej Szkole Bankowości,  Finansów i Zarządzania w Warszawie, ukończone Studium Prawa Europejskiego w Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych w Łodzi. Pozytywnie zdany egzamin w Ministerstwie Finansów na audytora wewnętrznego jednostek sektora finansów publicznych (na liście audytorów w MF pod nr 57/2004). Praktyk finansów i rachunkowości, ponad 20 lat członek kolegium RIO, powoływana jako biegły do kontroli prowadzonej przez NIK. Od wielu lat prowadząca szkolenia w różnych formach szkoleniowych i kursach dla kierowników i pracowników służb finansowo – księgowych  jednostek sektora finansów publicznych, także wykładowca na studiach podyplomowych adresowanych dla jednostek sektora finansów publicznych na wyższych uczelniach: Uniwersytet w Białymstoku, Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie. Obecnie audytor wewnętrzny w jednostce samorządu terytorialnego.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj  .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl