« All Wydarzenia

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2020 z uwzględnieniem przepisów dotyczących ochrony danych osobowych

21 lutego_10:00 - 15:00

Termin: 21. lutego Miejsce: Łódź  Cena: 449 zł (+VAT)

Sylwia Burak
e-mail:sburak@res.edu.pl
Cel i korzyściAdresaciMetodykaProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Przekazanie uczestnikom wiedzy dotyczącej ogólnych zasad tworzenia Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz prowadzenia działalności socjalnej przez pracodawców.

Szkolenie adresowane jest do osób pracujących w działach kadrowo-płacowych i księgowych a także było do przedstawicieli instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych oraz wszystkich osób pragnących rozwinąć wiedzę z zakresu ZFŚS.

Wykład przygotowany w oparciu o praktyczne przykłady , warsztat.

ZFŚS – zagadnienia wstępne
1. Działalność socjalna.
2. Podmioty zobowiązane do tworzenia ZFŚS. Cel ZFŚŚ.
3. Podstawy prawne
4. Osoby uprawnione do pomocy z ZFŚS
– definicja członków rodzin
– osoby na urlopach bezpłatnych wychowawczych macierzyńskich
– objęcie opieka socjalną osób niebędących pracownikami danegozakładu
– emeryt rencista – były pracownik
5. Środki przeznaczone na działalność socjalną
-odpis
– odpis dla nauczycieli
-ustalanie liczby zatrudnionych
-terminy
-korekty odpisów
Zasady tworzenie ZFŚS
6. Jak prawidłowo gospodarować środkami funduszu
7. Na jakie usługi mogą być przeznaczane środki ZFŚS.
8. Zasady tworzenia Regulaminu ZFŚS
– zakres
– treść
– błędy
– procedura wprowadzania zmian do ZFŚS
9. Wydatkowanie środków Funduszu na poszczególne cele
– świadczenia związane z wypoczynkiem (tzw. „wczasy pod gruszą”),
– imprezy integracyjne, sportowe, wycieczki dla pracowników, dopłaty do „zielonej szkoły” lub wypoczynku wakacyjnego dla dzieci pracowników,
– bilety, karnety, paczki dla pracowników,
– pożyczki na cele mieszkaniowe (zawieranie umowy i jej treść, cel mieszkaniowy, zabezpieczenia, umorzenie i zawieszenie spłaty),
– zapomogi ( długotrwała choroba, zdarzenie losowe),
– karty podarunkowe,
10. Zasady przyznawania świadczeń z ZFŚS
– zakładowa „komisja socjalna”
– współpraca ze związkami zawodowymi
– dokumentowanie prac
11. Kryterium przyznawania świadczeń
– badanie sytuacji życiowej osób uprawnionych
– dokumentowanie sytuacji życiowej uprawnionych
-program 500 plus
– brak dokumentów potwierdzających sytuację socjalną uprawnionego
– oświadczenie czy zaświadczenie o dochodach członków rodziny
– orzecznictwo
12. Nieprawidłowości w wydatkowaniu. Uznaniowość.
13. Opodatkowanie świadczeń z ZFŚS
– zapomogi losowe – warunki zwolnienia z opodatkowania
– rzeczowe świadczenia socjalne
– świadczenia rzeczowe dla emerytów i rencistów
– finansowanie wypoczynku a zwolnienia podatkowe
– zwolnienie dofinansowania do wypoczynku dzieci
– dofinansowanie opieki dziecka w żłobku, przedszkolu
– pożyczki z zfśs
– umorzenie pożyczki pracownikowi
– umorzenie pożyczki byłemu pracownikowi
– imprezy integracyjne a zfśs
14. Świadczenia z zfśs w podstawie wymiaru składek ZUS .
– wyłączenie z podstawy wymiaru składek ZUS
– świadczenie urlopowe a składki ZUS
– oskładkowanie świadczeń finansowanych z innych źródeł
– oskładkowanie zapomóg losowych .
14. Kierunek kontroli (PIP, ZUS, US).
15. Świadczenia socjalne a egzekucja komornicza.
16.Odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie przepisów ustawy.
ZFŚS po zmianach RODO
17. Zmiany w ustawie o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych wynikające z ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia 2016/679
– zasady udostępniania danych w związku z RODO
– pobieranie zaświadczeń i oświadczeń a RODO
– cel przetwarzania danych
– przechowywanie danych
18. Ochrona danych osobowych w kontekście gospodarowania ZFŚS
– zakres danych, których może domagać się pracodawca od osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu,
– rodzaje danych osobowych na potrzeby Funduszu,
– zasady przetwarzania danych osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu,
– udzielanie upoważnień do przetwarzania danych i ewidencja osób upoważnionych.
19. Pytania.
20. Podsumowanie.
21. Zakończenie.

Wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Trenerka z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń, wykładów z zakresu nauk prawnych, społecznych i metodologii pracy w grupie. Stale współpracuje m. in. ze Wyższą Szkołą Prawa we Wrocławiu, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce. Posiada praktyczne doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, dydaktyki akademickiej, doradztwie oraz w wdrażaniu przepisów prawnych z zakresu: ochrony danych osobowych (RODO), prawa pracy, zatrudniania cudzoziemców, umów cywilnoprawnych, prawa ubezpieczeń społecznych w firmach, urzędach i instytucjach.
Prelegentka wielu konferencji, autorka licznych prac naukowych. Współpracowała m.in. z University College of London, Instytutem Herdera w Marburgu, Mykolas Romeris University w Wilnie, Lithuanian University of Educational Sciences w Wilnie realizując projekty badawcze i wykłady.
Prowadząc szkolenia stara się wyjaśniać skomplikowane rzeczy za pomocą zrozumiałego języka. Do każdego szkolenia podchodzi indywidualnie. Ma za sobą wiele godzin szkoleń i warsztatów otwartych i zamkniętych oraz wiele godzin wykładów ze studentami.

Przy zgłoszeniu do 20. stycznia 2020  cena szkolenia to 419 zł/os.

RES Edukacja s.c. zapewnia Trenera, materiały szkoleniowe, notes, długopis, przerwę kawową, lunch oraz certyfikat ukończenia szkolenia.

Każdy uczestnik szkolenia otrzyma od nas bon rabatowy5 % na wszystkie szkolenia organizowane przez RES Edukacja s.c.

Data:
Czas:
Koszt:
Wydarzenie Categories:
, , , , , , , , ,
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Łódź, Cosinus
ul. Wólczańska 4A
Łódź, łódzkie 90-515 Polska

1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Sylwia Burak i Elwira Grygorczuk – wspólnicy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod firmą RES Edukacja – Kompleksowa organizacja szkoleń s.c. ul. Białostoczek 15/35, 15-869 Białystok, NIP: 5423316405, REGON: 380410137,