Zadania JST jako jednostki współpracującej na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i terroryzmowi (AML)

30 września_09:00 - 13:00

Termin: 30. września 2021 Cena: 329zł (+VAT)

Katarzyna Wardzińska
e-mail: kwardzinska@res.edu.pl
Cel szkoleniaAdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Uzyskanie wiedzy w zakresie zasad prawidłowego zabezpieczenia organizacji przed wykorzystaniem jej do procederu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz zapoznanie się z najczęstszymi uchybieniami i ich potencjalnymi skutkami. Przyswojenie wiedzy w zakresie oceny napotkanego ryzyka, stosowania środków bezpieczeństwa finansowego i wdrożenia instrukcji postępowania oraz zgłaszania nieprawidłowości. Nauka umiejętności w zakresie trafnego interpretowania wymogów prawnych, formalnych i rozwiązywania praktycznych problemów związanych z tworzeniem i egzekwowaniem przepisów AML.

Członkowie organów jednostek samorządu terytorialnego, pracownicy urzędów odpowiedzialni za sprawy związane z zapobieganiem praniu pieniędzy i terroryzmowi oraz działania antykorupcyjne, inne osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę w kwestii wymogów związanych z zapobieganiem praniu pieniędzy i terroryzmowi.

Informacja wprowadzające

1. Dlaczego JST powinny znać ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i terroryzmowi?
  2. Przyczyny i cel regulacji – zobowiązania międzynarodowe
  3. Podstawy prawne obowiązku przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
  4. Podstawowe zagadnienia dotyczące prania pieniędzy – definicja prania pieniędzy i finansowania terroryzmu
  5. Różnice pomiędzy praniem pieniędzy a finansowaniem terroryzmu
  6. Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu- obszary zagrożeń

JST jako jednostka współpracująca

1. Czym jest jednostka współpracująca w ustawie
  2. Współpraca z Generalnym Inspektorem
  3. Wymiana informacji z Generalnym Inspektorem
  4. Sporządzanie krajowej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz strategii przeciwdziałania tym przestępstwom we współpracy z Generalnym Inspektorem
  5. Przekazywanie Generalnemu Inspektorowi informacji mogących mieć wpływ na krajową ocenę ryzyka
  6. Przekazanie Generalnemu Inspektorowi informacji o sposobie wykorzystania zaleceń zawartych w strategii

Zawartość instrukcji postępowania na wypadek sytuacji podejrzenia popełnienia przestępstwa i podstawowe definicje

1. Wymóg prawny instrukcji postępowania na wypadek sytuacji podejrzenia popełnienia przestępstwa
  2. Elementy składowe instrukcji
  3. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i jego treść
  4. Osoby odpowiedzialne w organizacji
  5. Omówienie przykładowych podejrzanych transakcji i zasad działania
  6. Omówienie środków zapobiegania przestępstwom
  7. Realizacja zobowiązań – zasady gromadzenia i przekazywania informacji
  8. Informacje podlegające obowiązkowi przekazania
  9. Rejestr powiadomień
  10. Wymiana informacji o przekazaniu lub pozyskaniu informacji w trybie przewidzianym w ustawie – przekazanie informacji zwrotnej
  11. Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z instrukcją
  12. Archiwizacja dokumentacji

Procedura zgłaszania nadużyć (whistleblowing)

1. Organizacja procedury zgłaszania nieprawidłowości w zakresie AML
  2. Sposób przyjmowania i weryfikowania zgłoszeń
  3. Ochrona sygnalistów
  4. Postępowanie ze zgłoszeniem
  5. Kanały informowania o naruszeniach
  6. Praktyczne wdrożenie systemu w organizacji
  7. AML jako część szerszego zagadnienia walki z nadużyciami w JST

Powtórka i studium przypadku z praktycznymi przykładami

Doktor nauk prawnych, radca prawny, praktyk od 10 lat zajmujący się kompleksową obsługą prawną podmiotów gospodarczych, wdrażaniem procedur sygnalizowania nieprawidłowości, procedur przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz procedur antykorupcyjnych. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, adiunkt na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, autorka wielu publikacji z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego oraz compliance zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Dysponuje zarówno ogromnym doświadczeniem praktycznym, jak i umiejętnościami dydaktycznymi popartymi rzetelną wiedzą naukową. Jej doświadczenie z zakresu compliance obejmuje m.in. wdrażanie standardów antykorupcyjnych opartych m.in. o rekomendacje GPW w spółkach publicznych, przygotowywanie regulacji compliance (ocen ryzyka, polityk prezentowych, procedur zgłaszania nieprawidłowości – whistleblowing, polityk sponsoringu, darowizn), przygotowywanie kodeksów etycznych, opracowanie klauzul antykorupcyjnych, wdrażanie regulaminów korporacyjnych (w tym: polityk antymobbingowych i antydyskryminacyjnych, kodeksów funkcjonowania audytu wewnętrznego i procedur przeciwdziałaniu terroryzmowi oraz praniu brudnych pieniędzy), przeprowadziła także wiele audytów i szkoleń. Posiada certyfikat ze szkolenia “Antykorupcja w Biznesie” organizowanego przez CBA, jak również z wyróżnieniem ukończyła kurs organizowany przez GIIF z zakresu obowiązków związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i terroryzmowi.

Przy zgłoszeniu do 16.września cena szkolenia to jedyne 299 zł/os!

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

RES Edukacja s.c. zapewnia Trenera, materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia.