Wytyczne CBA (antykorupcja, compliance), dyrektywa o sygnalistach, kontrola zarządcza w JSFP – jak to złożyć w spójną całość?

8 grudnia_09:00 - 9 grudnia_13:30

Termin: 08-09. grudnia 2021 r. Miejsce: online Cena: 499zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl
Opis szkolenia, adresaci, celeProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

We wrześniu 2020 r. CBA opublikowało „Wytyczne w zakresie tworzenia i wdrażania efektywnych programów zgodności (compliance) w sektorze publicznym”, a w grudniu 2020 r. „Wytyczne antykorupcyjne dla administracji publicznej w zakresie jednolitych rozwiązań instytucjonalnych oraz zasad postępowania dla urzędników i osób należących do grupy PTEF”.

Do grudnia 2021 r. jednostki sektora publicznego powinny wdrożyć mechanizmy sygnalizowania i ochrony sygnalistów przewidziane w Dyrektywie UE 2019/1937.

Ten obowiązek warto przekuć w szansę – stworzenie systemu wczesnego ostrzegania przez korupcją i nadużyciami w ramach programu zgodności lub antykorupcyjnego.

W tym celu można wykorzystać także rozwiązania wypracowane w ramach kontroli zarządczej, które jednostki sektora finansów publicznych wdrażają już od 2010 r.

Grupa docelowa:
-Decydenci i kierownicy jednostek sektora finansów publicznych.
-Dyrektorzy i pracownicy odpowiedzialni za rozwój organizacji.
-Koordynatorzy kontroli zarządczej.
-Koordynatorzy systemów antykorupcyjnych.
-Doradcy ds. etyki.
-Osoby zajmujące stanowiska narażone na zagrożenia korupcyjne.
-Pełnomocnicy systemów zarządzania.
-Prawnicy zapewniający obsługę prawną jednostki.
-Audytorzy wewnętrzni i kontrolerzy.

Dowiesz się jak:

• praktycznie zaplanować i wdrożyć efektywny program zgodności (compliance) lub program antykorupcyjny zgodny z wytycznymi CBA,
  • zaplanować wdrożenie mechanizmów sygnalizowania i ochrony sygnalistów zgodnych z wymaganiami dyrektywy 2019/1937,
  • wykorzystać w tym celu i wzmocnić system kontroli zarządczej w jednostce,
  • wzmocnić bezpieczeństwo prawne jednostki, jej kierownictwa i pracowników dzięki rozwiązaniom systemowym.

Dzień 1
1. Skąd się biorą nadużycia? Trójkąt nadużyć.
2. Programy zgodności (compliance) – tło historyczne.
3. Programy zgodności i antykorupcyjne oraz wytyczne CBA w świetle:
a. przepisów o kontroli zarządczej,
b. standardów ISO 19600 i ISO 3700,
c. przepisów dotyczących etyki w sektorze publicznym.
4. Sygnaliści – tło historyczne.
5. Wymagania dyrektywy 2019/1937 oraz wytyczne CBA w zakresie:
a. stworzenia kanałów sygnalizowania,
b. ochrony sygnalistów,
c. procedury postępowań wyjaśniających.
6. Praktyczne aspekty wdrożenia systemów sygnalizowania i ochrony sygnalistów:
a. wariant minimum,
b. wariant optymalny,
c. od czego zależy skuteczność?
7. Część warsztatowa – jak przeprowadzić samoocenę posiadanych rozwiązań sygnalizacyjnych w oparciu o formularz samooceny.
8. Praca domowa (lektura)

Dzień 2
9. Praktyczne aspekty wdrażania wytycznych CBA (compliance, antykorupcja):
a. zaangażowanie kierownictwa – przywództwo formalne i faktyczne
b. zintegrowanie zgodności z misją – zarządzanie strachem, ryzykiem i przez wartości,
c. kompetencje i zadania pracowników ds. zgodności i ds. przeciwdziałania korupcji – zasoby osobowe i intelektualne,
d. kluczowe kompetencje i projektowanie rozwiązań,
e. ocena ryzyka – zarządzanie ryzykiem korupcji i braku zgodności w sektorze publicznym,
f. szkolenia, świadomość i komunikacja,
g. polityka prezentowa i rejestr korzyści,
h. monitorowanie i samoocena
i. sankcje oraz narzędzia profilaktyczne.
10. Użyteczne uzupełnienia:
a. efektywne mechanizmy analizy oświadczeń o stanie majątkowym,
b. osłona antykorupcyjna – blaski i cienie współpracy ze służbami specjalnymi.
11. Podsumowanie praktyczne – 6 kroków, od których należy zacząć.
12. Wytyczne CBA w zakresie indywidualnym
a. sposoby zachowania w sytuacji korupcyjnej,
b. konflikt interesów,
c. zasady prawidłowej komunikacji i relacji z interesariuszami.
13. Otwarta sesja pytań i odpowiedzi.

Maciej Wnuk

Autor i współautor wielu publikacji z zakresu przeciwdziałania konfliktowi interesów i korupcji, m.in.:

• „Konflikt interesów – czym jest i jak go unikać?”,
  • „Konflikt interesów w zamówieniach publicznych. Praktyczny poradnik”,
  • „Świadomość ryzyka korupcji i zmowy przetargowej w zamówieniach publicznych”,
  • „Procedury antykorupcyjne w jednostkach sektora publicznego i prywatnego”.

Zajmował się praktycznie przeciwdziałaniem korupcji jako radny i kontroler w warszawskim samorządzie oraz pełniąc funkcję członka zarządu Transparency International Polska. Wdrażał systemy antykorupcyjne w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Ekspert Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie normy ISO 37001 Systemy zarządzania działaniami antykorupcyjnymi.

Obecnie szkoli i pomaga wdrażać systemy zarządzania ryzykiem konfliktu interesów i korupcji.

Przy zgłoszeniu do 24. listopada  cena szkolenia to jedyne 399 zł/os!!

RES Edukacja s.c. zapewnia Trenera, materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia.

Start:
8 grudzień_09:00