Wdrożenie efektywnego i prostego mechanizmu ochrony sygnalistów w sektorze samorządowym

30 września_09:00 - 13:00

Termin: 30. września 2021 Cena: 329zł (+VAT)

Katarzyna Wardzińska
e-mail: kwardzinska@res.edu.pl
Korzyści szkoleniaAdresaciProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Uzyskanie wiedzy w zakresie  prawidłowego wdrożenia procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń w ramach danej instytucji, ochrony sygnalistów. Zapoznanie się z poszczególnymi etapami wewnętrznego raportowania naruszeń. Dodatkowo każdy z uczestników szkolenia otrzyma kompleksowe materiały obejmujące schemat wdrożenia, przykładową procedurą i mechanizm prowadzenia postępowań wyjaśniających.

Szkolenie jest zaadresowane do urzędników, pracowników jednostek samorządu terytorialnego, ich organów, spółek komunalnych, wszystkich osób odpowiedzialnych za wdrażanie i otrzymanie procedur organizacyjno – prawnych w jednostce.

Informacje wprowadzające – prosty, tani i efektywny system w organizacji jest możliwy:

1. Wyjaśnienie kluczowych pojęć: sygnalista, whistleblowing, działania odwetowe, dobra wiara, kanały zgłoszeń, incydent.
  2. Korzyści wynikające z whistleblowingu.
  3. Sygnalista jako część systemu compliance – wytyczne CBA w zakresie tworzenia i wdrażania efektywnych programów zgodności (compliance) w sektorze publicznym.
  4. Podstawa prawna: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii oraz przyszła ustawa wdrażająca normy zawarte w Dyrektywie 2019/1937.
  5. Postępy w polskiej ustawie o ochronie sygnalistów – ochrona sygnalistów na gruncie nowych przepisów.

Minimalne obwiązki wynikające z Dyrektywy 2019/1937 w kontekście sektora samorządowego

1. Cel Dyrektywy.
  2. Zakres podmiotowy – jakich podmiotów dotyczą nowe regulacje?
  3. Sygnalista w sektorze publicznym – specyfika (podległość służbowa, lojalność pracownicza, obawy przed stygmatyzacją, lokalne uwarunkowania).
  4. Zakres przedmiotowy – jakie naruszenia mogą być raportowane?
  5. Kanały dokonywania zgłoszeń: wewnętrzne, zewnętrzne oraz ujawnienie publiczne.
  6. Sygnalista anonimowy – wyzwanie dla organizacji.

Procedura dokonywania zgłoszeń – wdrożenie „krok po kroku” – omówienie procedury i poszczególnych etapów postępowania wyjaśniającego:

1. Wewnętrzny kanał dokonywania zgłoszeń.:
  2. Zalety i wady wewnętrznego raportowania (możliwość wykrycia nadużyć w zarodku, poufność, ochrona dobrego imienia organizacji, przystępność, anonimowość, biurokracja, powódź informacyjna, brak wyszkolonych kadr).
  3. Podmioty zobowiązane do utworzenia kanałów dokonywania zgłoszeń.
  4. Opracowanie i wdrożenie indywidualnej procedury dokonywania zgłoszeń
  5. Szkolenia dla pracowników – zebranie oświadczeń o zapoznaniu się z procedurą.
  6. Podmioty uprawnione do przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych: wyznaczona osoba, wyznaczony dział lub osoba trzecia.
  7. Wypracowanie modelu przesyłania i odbierania zgłoszeń.
  8. Gromadzenie i analizowanie dowodów – archiwizacja dokumentów.
  9. Prowadzenie postępowania wyjaśniającego – specyfika wewnętrznych postępowań wyjaśniających.
  10. Analiza zgłoszenia i plan działania (materiał dowodowy, dialog z sygnalistą, kontakt z zainteresowanymi, skład zespołu wyjaśniającego) .
  11. Prowadzenie rozmów wyjaśniających – kluczowy etap postępowania.
  12. Informacje zwrotne udzielane sygnaliście – terminy.
  13. Wyciąganie konsekwencji i podejmowanie działań naprawczych.
  14. Zgłoszenie organom ścigania.
  15. Przygotowanie do kontroli funkcjonowania mechanizmu w organizacji.
  16. Ochrona tożsamości sygnalisty.
  17. Prowadzenie dokumentacji i rejestrów zgłoszeń.
  18. Dokonanie zgłoszenia w drodze ujawnienia publicznego – szansa czy zagrożenie?

Środki ochrony sygnalisty:

1. Zakaz działań odwetowych wobec sygnalisty.
  2. Środki ochrony przed działaniami odwetowymi.
  3. Środki wsparcia sygnalisty.

Możliwość skorzystania z outsourcingu – zlecenie obsługi sygnalistów podmiotowi trzeciemu:

1. Czym jest outsourcing – funkcjonowanie w praktyce.
  2. Zalety i wady platformy IT – jakie funkcjonalności powinny posiadać dostarczane rozwiązania informatyczne.
  3. Doradca prawny i platforma IT – optymalne rozwiązanie dla większej organizacji.

Ćwiczenie praktyczne

1. Przedstawienie fikcyjnego stanu faktycznego.
  2. Omówienie prawidłowego przebiegu dokonania zgłoszenia kanałem wewnętrznym.
  3. Podsumowanie postępowania wyjaśniającego i czynności naprawczych.

Radca prawny, doktor nauk prawnych i adiunkt w Instytucie Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, praktyk od 10 lat zajmujący się kompleksową obsługą prawną podmiotów gospodarczych, wdrażaniem procedur sygnalizowania nieprawidłowości, przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz procedur antykorupcyjnych, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka wielu publikacji z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego oraz compliance zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Ukończyła z wyróżnieniem kurs organizowany przez GIIF w zakresie zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy i terroryzmowi. Dysponuje ogromnym doświadczeniem praktycznym popartym rzetelną wiedzą naukową oraz umiejętnościami dydaktycznymi. Od początku kariery zawodowej współpracuje z największymi małopolskimi kancelariami prawnymi.

Przy zgłoszeniu do 16 września cena szkolenia to jedyne 299 zł/os!

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

RES Edukacja s.c. zapewnia Trenera, materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia.