Warsztaty z ustalania wynagrodzeń za pracę w 2022 roku

22 lutego_10:00 - 15:00

379zł

Termin: 23 lutego Cena: 379 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl
Cel Program szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Cel szkolenia:

Od 2022 roku wchodzą bardzo istotne zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego od wynagrodzeń za pracę. Powstało wiele niejasności i pytań, jak naliczać wynagrodzenia w różnych problematycznych sytuacjach. Celem szkolenia jest przeanalizowanie niejasności i wskazanie praktycznych rozwiązań:
1. zasady stosowania mechanizmu naliczania i poboru podatku wprowadzone rozporządzeniem i obowiązujące od 08.01.2022 r.
2. zasady stosowania ulgi dla pracowników – kiedy warto ją zastosować, a kiedy należy złożyć oświadczenie o jej niestosowaniu
3. wpływ ulgi na kilka wypłat w miesiącu – jak rozliczać kolejne wypłaty w różnych konfiguracjach
4. wynagrodzenia dla różnych grup podatników
5. ustalanie wynagrodzeń w sytuacjach nietypowych.

Program

I. Mechanizm pobierania i przekazania przez płatnika zaliczek na PIT – zmiany od 08.01.2022 r.
1. nowe zasady rozliczania zaliczki na podatek dochodowy przy dochodzie do 12.800 zł
2. wobec jakich grup płatników stosujemy mechanizm z rozporządzenia
3. oświadczenie o niestosowanie mechanizmu wprowadzonego rozporządzeniem – kto może je złożyć
4. skutki dla podatników – czy nowy mechanizm chroni wynagrodzenia przed ich zmniejszeniem?

II. Ustalenie wynagrodzenia z zastosowaniem ulgi dla pracowników (tzw. ulgi dla klasy średniej)
1. Zasady stosowania ulgi dla pracowników i wpływ ulgi na naliczenie wynagrodzenia miesięcznego oraz roczne rozliczenie podatku dochodowego
2. Ustalenie wynagrodzenia netto z zastosowaniem wzorów do ustalania ulgi dla pracowników
3. Porównanie wynagrodzeń ustalonych z zastosowaniem lub pominięciem wskaźników:
a. kosztów uzyskania przychodów (złożenie oświadczenia o niestosowaniu kosztów uzyskania przychodów)
b. kwoty zmniejszającej podatek (brak PIT-2)
c. ulgi dla pracownika
4. Ustalenie wynagrodzenie z zastosowaniem ulgi dla pracowników przy kilku wypłatach w trakcie miesiąca
a. powstanie prawa do ulgi dla pracowników przy pierwszej liście płac w danym miesiącu (np. pierwsza wypłata wysoka a druga wypłata niska)
b. utrata prawa do ulgi dla pracowników przy drugiej liście płac w danym miesiącu (np. pierwsza wypłata niska z wystąpieniem ograniczenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek dochodowy a druga wypłata wysoka)
c. nabycie prawa do ulgi dla pracowników w przedziale 5.701 zł – 8.549 zł przy pierwszej liście a następnie nabycie prawa do tej ulgi w przedziale powyżej 8.549 – 11.141 zł

III. Ustalanie wynagrodzeń dla różnych grup podatników
1. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia
2. Umowa o zlecenia lub umowa o dzieło zawarta z własnym pracodawcą lub praca świadczona na rzecz własnego pracodawcy
3. Wynagrodzenie z tytułu kontraktu menadżerskiego
4. Wynagrodzenia dla osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania (np. członka zarządu)
5. Wynagrodzenie dla osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy akt powołania – wynagrodzenie do 200 zł

IV. Ustalanie wynagrodzeń w różnych nietypowych sytuacjach
1. Ograniczenie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek dochodowy
2. Wynagrodzenie uczestnika PPK z zastosowaniem ulgi dla pracowników
3. Zastosowanie ulgi dla pracowników przy wypłacie w jednym miesiącu wynagrodzenia za pracę i zasiłku (świadczenia z ubezpieczenia społecznego finansowanego przez ZUS)
4. Wynagrodzenie objęte jednym ze zwolnień przedmiotowych (ulga dla rodzin wielodzietnych, ulga dla powracających z zagranicy, ulga dla pracującego emeryta opłacającego składki na ubezpieczenie społeczne).

Wieloletni pracownik działów kadr i płac na stanowiskach specjalistycznych i zarządczych. Wykładowca studiów podyplomowych i uzupełniających magisterskich. Absolwentka specjalizacji: zarządzanie zasobami pracy na UMK w Toruniu. Posiada 12 lat doświadczenia w prowadzeniu szkoleń z dziedziny kadr i płac. Przeprowadziła ponad 5.000 godzin szkoleń. Od 10 lat prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szkoleń oraz doradztwa personalnego.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 27 stycznia 2022 r. cena za osobę to jedyne 349zł/os

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017, poz.1219 t.j.) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez RES Edukacja – Kompleksowa organizacja szkoleń s.c. przy ul. Białostoczek 15/35 z siedzibą w Białymstoku. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przez jej wycofaniem