Warsztaty z pomocy PFRON na zatrudnienia osób z niepełnosprawnością – dofinansowania do wynagrodzeń, wpłaty na PFRON, refundacje kosztów zatrudnienia, wypełnianie wniosków i formularzy do PFRON

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Online, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie

#dofinansowania, #określenie niepełnosprawności, #online, #osoby z niepełnosprawnością, #RES, #wnioski i formularze do PFRON-u, #wpłaty, #wsparcie pracodawców, #zatrudnianie osób z niepełnosprawnością, #ZFRON

Termin: 14.grudnia  Miejsce: ON-LINE Cena: 315 zł (+VAT)

Katarzyna Wardzińska
e-mail: kwardzinska@res.edu.pl

Szkolenie skierowane jest do:

• Podmiotów zobowiązanych do wpłat na PFRON, zainteresowanych prawidłowym rozliczaniem oraz obniżeniem ich wysokości, w szczególności do pracowników (kadry, księgowość) zajmujących się rozliczaniem wpłat na Fundusz
  • Podmiotów pragnących uzyskać pomoc publiczną związaną z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością, w szczególności do pracowników (kadry, księgowość) zajmujących się rozliczaniem pomocy z PFRON
  • Tematyka szkolenia omawiana kompleksowo – zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych (praktyków z kilkuletnim doświadczeniem).

Cel szkolenia

Uzyskanie wiedzy na temat zatrudniania pracowników niepełnosprawnych oraz uzyskiwania pomocy finansowej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), zarówno dla pracodawców na otwartym, jak i na chronionym rynku pracy. Szkolenie dotyczy także prawidłowego określania niepełnosprawności pracownika, wpłat na PFRON, składania wniosków o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych, wniosków o zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej itp.

1. Podstawowe informacje o polskim systemie orzecznictwa osób z niepełnosprawnościami
a. system orzecznictwa o niepełnosprawności w Polsce – wprowadzenie
b. organy wydające orzeczenia
c. orzeczenia o niepełnosprawności – charakterystyka (stopień lekki, umiarkowany, znaczny)
d. orzeczenia ZUS o niezdolności do pracy
e. tzw. stare orzeczenia o grupach inwalidzkich przed 1 stycznia 1998 r.
f. orzeczenia resortowe (MON, MSW)
g. kategorie schorzeń szczególnych
h. uprawniania pracownicze osób niepełnosprawnych

2. Wyliczanie wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych w przedsiębiorstwie
a. wyliczanie wskaźników zatrudnienia na podstawie przepisów ustawy o rehabilitacji
b. najczęściej popełniane błędy (wyjątki wskazane w art. 21 ust. 5 ustawy, wliczanie/niewliczanie osób wykonujących pracę nakładczą).

3. Zakres obowiązku wpłat na PFRON
a. wysokość miesięcznych wpłat
b. czy możliwa jest optymalizacja wysokości wpłat?

4. Ulgi we wpłatach na PFRON (art. 22 ustawy o rehabilitacji)
a. podstawa prawna nabywania ulg i obniżania wpłat
b. wykorzystanie ulg do obniżenia wpłat

5. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2021 r.
a. Podstawowe warunki uzyskania dofinansowania
b. Ustalenie efektu zachęty ilościowego
c. Ustalanie efektu zachęty jakościowo
d. Kondycja finansowa przedsiębiorcy a możliwość uzyskania SOD
e. SOD na tzw. starych pracowników
f. Kiedy PFRON może wstrzymać SOD? (blokada ręczna, decyzja administracyjna – skutki)
g. Kiedy PFRON zobowiązuje do zwrotu SOD?

6. Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON)
a. zasady tworzenia ZFRON
b. podmioty uprawnione
c. kategorie zwolnień podatkowych
d. na co można wydatkować środki ZFRON?
e. kontrola prawidłowości wydatkowania środków funduszu
f. duży ZFRON, pomoc indywidualna, Indywidualne Programy Rehabilitacji (IPR)
g. pomoc de minimis a pomoc o charakterze socjalnym

7. Wypełnianie wniosków i formularzy do PFRON
a. wniosek Wn-D i INF-DP – dofinansowania do wynagrodzeń
b. inne wnioski o pomoc publiczną
c. zaświadczenia o pomocy de minimis

8. Możliwość udzielania wsparcia pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne w 2021 r.
a. zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej
b. zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy zatrudnionych osób niepełnosprawnych
c. zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy
d. zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego
e. kontrola wydatkowania środków z PUP

Radca prawny. Absolwent prawa oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Jako praktyk ma kilkuletnie doświadczenie związane z problematyką funkcjonowania zakładów pracy chronionej oraz uzyskiwaniem pomocy publicznej na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Specjalista z zakresu problematyki prawa pracy oraz nowoczesnego zarządzania środowiskiem pracy w przedsiębiorstwach. W latach 2011–2015 członek Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Autor licznych publikacji o tematyce prawa pracy, m.in. książki „Zatrudnianie niepełnosprawnych” wydanej przez Wydawnictwo C.H.Beck.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj  i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

Przy zgłoszeniu do 30.listopada cena za osobę to jedyne 299 zł.

14 grudzień 2021 09:00

14 grudzień 2021 13:00

KURS KPA DLA URZĘDNIKÓW – PRAKTYCZNE WARSZTATY

Gospodarka kasowa i gospodarka drukami ścisłego zarachowania w  jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego. Limity płatności gotówkowych w 2024r. -kogo dotyczą ograniczenia i jakie mogą być konsekwencje zapłaty gotówką np. w kasie urzędu gminy?

Zezwolenia na detaliczną sprzedaż alkoholu