Udzielanie i rozliczanie dotacji publicznych

Warmińsko-mazurskie

#budżetpubliczny, #olsztyn, #resedukacja, #UE, dotacje, oświata

Termin: 12. października Miejsce: On-line Cena: 315 zł

Sylwia Głowacka
e-mail: sburak@res.edu.pl

Szkolenie adresowane jest do skarbników, dyrektorów komórek organizacyjno–prawnych, planowania budżetu oraz innych pracowników JST zajmujących się przyznawaniem i rozliczaniem dotacji z budżetu i członków organizacji otrzymujących i rozliczających dotacje z budżetu państwa.

Korzyści

Po szkoleniu uczestnicy będą wiedzieć jak prawidłowo przeprowadzić proces udzielenia i następnie rozliczenia przekazanej dotacji podmiotowej, przedmiotowej i celowej. Omówione zostaną również czynności związane: z kontrolą udzielonych dotacji, a także z podejmowaniem działań mających na celu zwrot do budżetu dotacji: niewykorzystanej, nienależnej, pobranej w nadmiernej wysokości oraz niezgodnie z przeznaczeniem.

1.Sposoby realizacji zadań publicznych.

2.Zasady ujmowania dotacji w planach finansowych jednostek sektora finansów publicznych, z uwzględnieniem zagadnienia prawnych ram ograniczających planowanie i wykonywanie wydatków publicznych (budżetowych) w formie dotacji.

3.Charakterystyka dotacji jako szczególnej formy wydatku z budżetu:

• ustawowa definicja dotacji,
  • rodzaje dotacji,
  • szczególne zasady rozliczania dotacji,
  • udzielanie dotacji na tle linii podziału kompetencyjnego, w tym pomiędzy organem stanowiącym a organem wykonawczym jednostki samorządu terytorialnego.

4. Prawne podstawy udzielania dotacji:

• dla jednostek sektora finansów publicznych, w tym m. in : instytucje kultury, zakłady opieki zdrowotnej, samorządowe zakłady budżetowe,
  • z tytułu zawieranych porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego oraz na zadania zlecone ustawami,
  • dla jednostek spoza sektora finansów publicznych,
  • na pomoc finansową dla innej jednostki samorządu terytorialnego.

5. Podstawy udzielania z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotacji na zadania z zakresu pożytku publicznego i wolontariatu:

• formy i zasady współpracy pomiędzy podmiotami realizującymi działalność pożytku publicznego a organami administracji publicznej,
  • czynności weryfikacji wniosku (oferty) podmiotu ubiegającego się o otrzymanie dotacji.

6. Zasady udzielania dotacji na ochronę zabytków, finansowanie kultury fizycznej i sportu, finansowanie zadań z zakresu ochrony środowiska. Dotowanie straży pożarnych oraz spółek wodnych.

7. Dotacje dla jednostek oświatowych.

8. Uchwały w sprawie dotacji na tle typowych naruszeń prawa – prezentacja rozstrzygnięć nadzorczych oraz wyroków sądów administracyjnych.

9. Kryteria kontroli wykorzystania dotacji z uwzględnieniem problematyki podstaw merytorycznej weryfikacji sprawozdań składanych przez podmioty otrzymujące dotacje.

10. Podstawy zgodnego z prawem planowania i wykonania wydatków w formie dotacji w świetle ustaleń kontrolnych regionalnych izb obrachunkowych oraz Najwyższej Izby Kontroli – identyfikacja obszarów stwierdzanych nieprawidłowości oraz analiza przyczyn ich powstawania.

11. Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Szczególne uwarunkowania odpowiedzialności związane z dotacjami.

Z wykształcenia ekonomista i finansista. Absolwent Wydziału Ekonomii i Zarządzania oraz Wydziału Finansów i Informatyki na Uniwersytecie w Białymstoku. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń. Przebył liczne kursy doszkalające, w tym kursy przeznaczone dla trenerów. Doświadczenie zawodowe zdobywał w bankach oraz urzędach. Szkoli pracowników jednostek samorządowych, właścicieli przedsiębiorstw, kadrę zarządzającą i menadżerską.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj  i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

• Możliwość zadawania pytań ekspertowi na żywo

12 październik 2020 09:00

12 październik 2020 14:00