System gospodarowania odpadami komunalnymi – z uwzględnieniem najnowszych zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku  gminach  oraz ustawie o odpadach

odpady, odpady komunalne, śmieci, środowisko, ustawa

Przy zgłoszeniu do 2. listopada cena szkolenia to 419 zł!

„System gospodarowania odpadami komunalnymi – z uwzględnieniem najnowszych zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku gminach oraz ustawie o odpadach (ustawa z dnia 8 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach) ”

Aktualnie procedowany jest w Sejmie projekt ustawy z dnia 8 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,  ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, przedmiotem szkolenia będzie analiza systemowych rozwiązań z zakresu systemu utrzymania czystości i porządku w  gminach z uwzględnieniem najnowszych procedowanych zmian.

Zmiany odnoszą się do:

• Obowiązków gmin w zakresie nieruchomości zamieszkałych wielolokalowych (w ramach wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni)  – zmiana podmiotu zobowiązanego z dotychczasowych obowiązków nałożonych na spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty na właścicieli poszczególnych lokali
  • Ograniczenia w odbiorze bioodpadów
  • Realizacji zadań przez związki międzygminne
  • Umów na odbiór odpadów i jej kontrola
  • Objęcia systemem nieruchomości niezamieszkałych
  • Stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – w tym w szczególności metody „od zużytej wody”
  • Domków letniskowych w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi
  • Deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami
  • Możliwości dopłacania przez gminy do systemu
  • Warunków i częstotliwości odbierania odpadów
  • Obowiązków sprawozdawczych
  • Przepisów sankcyjnych
  • Określonych uwarunkowań w ustawie o odpadach

W trakcie szkolenia omówione zostaną wszelkie dokonane zmiany z odniesieniem do praktyki ich wprowadzania i egzekwowania.

Szkolenie adresowane jest do:

• urzędników administracji publicznej (urzędów gmin), zajmujących się tematyką odpadów komunalnych,
  • pracowników spółek komunalnych (organizujących i nadzorujących system gospodarki odpadami komunalnymi),
  • a także do podmiotów prowadzących działalność w postaci odbierania odpadów komunalnych.

Przedmiotem szkolenia będzie kompleksowa analiza regulacji wprowadzonych w/w aktami prawnymi oraz określenie wpływu tej ustawy na aktualnie funkcjonujące rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. W trakcie szkolenia omówione zostaną również odrębne regulacje określające sposób postępowania z odpadami komunalnymi w okresie pandemii.

Uczestnicy szkolenia wyposażeni zostaną w wiedzę pozwalającą na przygotowanie wdrożenia nowych regulacji z zakresu utrzymania czystości i porządku w gminach – zarówno w kontekście koniecznych zmian w aktach prawa miejscowego, prowadzonych postępowań w zakresie opłaty śmieciowej oraz rozwiązań systemowych związanych z odbieraniem i zagospodarowaniem odpadów w normalnych.

Metody szkoleniowe: wykład z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, praca na kazusach, dyskusja, odpowiedzi na pytania i wyjaśnianie wątpliwości.

1. Obowiązki gmin w zakresie nieruchomości zamieszkałych wielolokalowych (w ramach wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni)  – zmiana podmiotu zobowiązanego z dotychczasowych obowiązków nałożonych na spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty na właścicieli poszczególnych lokali
  2. Ograniczenia w odbiorze bioodpadów, akty prawa miejscowego w tym regulamin utrzymania czystości i porządku, szczegółowy zakres świadczenia usług
  3. Realizacja zadań przez związki międzygminne – utworzenie związku, sposób przekazania i realizacji zadań
  4. Umowy na odbiór odpadów i jej kontrola – konieczność dostosowania umów do wymogów aktów prawa miejscowego, kontrola tych umów, procedura dostosowania do prawa miejscowego
  5. Warunki i częstotliwość odbierania odpadów
  6. Objęcie systemem nieruchomości niezamieszkałych – możliwość dołączenia do systemu, przepisy przejściowe
  7. Stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – w tym w szczególności metoda „od zużytej wody”, górne lity stawek opłaty
  8. Domki letniskowe w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi, zasady rozliczania opłaty
  9. Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, złożenie deklaracji, zmiana deklaracji
  10. Możliwości dopłacania przez gminy do systemu – uwarunkowania prawne
  11. Obowiązki sprawozdawcze
  12. Przepisy sankcyjne
  13. Analiza zmian w ustawie o odpadach
  14. Analiza przepisów przejściowych.
  15. Dyskusja, pytania i odpowiedzi.

Radca prawny, adiunkt w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego na Wydziale Prawa UwB. Członek etatowy Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku orzekający m.in. w sprawach związanych z opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi, kar nakładanych na gruncie u.c.p.g. W latach 2012 – 2017 r. doradca prawny w PUHP „LECH” Sp. z o.o. (spółka komunalna zajmująca się organizacją systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w mieście Białystok, w tym również przygotowywaniem projektów aktów prawa miejscowego). W latach 2011 – 2012 doradca Prezydenta Białegostoku ds. tworzenia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Aktualnie współpracownik kancelarii radców prawnych „BLC” Sp.k., w zakresie prawnych aspektów gospodarki odpadami. Wykładowca w ramach Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Autor ponad 100 publikacji z zakresu prawa i postępowania administracyjnego w tym w szczególności z obszaru gospodarki odpadami komunalnymi.

25 listopad 2022 09:00

25 listopad 2022 13:00

Ewidencja gruntów i budynków – aktualne problemy i nowelizacja przepisów wykonawczych.

Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach i oceny oddziaływania na środowisko

Obowiązki gmin w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach oraz zapewniania lokali w ramach najmu socjalnego i lokali zamiennych.