Sygnaliści w sektorze publicznym – nowe obowiązki

Dolnośląskie, Kujawsko - Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie

#rachunek, #raportowanie, #szkolenieonline, #whistleblowing, sygnaliści

Termin: 2. grudnia 2021 r. Miejsce: online Cena: 349 zł (+VAT)

Elwira Grygorczuk
e-mail: egrygorczuk@res.edu.pl

Informacje

Ostatnio bardzo często słyszymy powtarzające się hasła „whistleblowing”, czy „sygnaliści”. Dlaczego? To za sprawą dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

Termin 17 grudnia 2021 r. jest szczególnie ważny dla podmiotów zatrudniających powyżej 250 pracowników, ponieważ muszą one zdążyć do tego czasu wdrożyć odpowiednie procedury. Podmioty zatrudniające od 50 do 249 pracowników mają dłuższy termin na dostosowanie się do nowych przepisów, a mianowicie w ich przypadku termin ten jest  przedłużony do 17 grudnia 2023 r.

Korzyści

• pełny zakres wiedzy teoretycznej;
  • pełny zakres wiedzy praktycznej poparty przykładami praktycznymi;
  • możliwość konsultowania swoich wątpliwości z doradcą podatkowym i radcą prawnym prowadzącym szkolenie w trakcie szkolenia;
  • możliwość wymiany doświadczeń z pozostałymi uczestnikami szkolenia;
  • szeroki zakres materiałów szkoleniowych.

1. Definicja sygnalisty.
  2. Co to jest whistleblowing ?
  3. Podstawy prawne wdrożenia przepisów o sygnalistach:
    a) Dyrektywa z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii;
    b) Projekt polskiej ustawy o ochronie sygnalistów – omówienie założeń ustawy.
  4. Nowe obowiązki pracodawców w sektorze publicznym– proces wdrożeniowy.
  5. Kto będzie zobowiązany do wdrożenia nowych przepisów i od kiedy?
  6. Wewnętrzne kanały raportowania.
  7. Zewnętrzne kanały raportowania.
  8. Wewnętrzna procedura zgłaszania anonimowych naruszeń – co powinna zawierać?
    * wskazania osoby odpowiedzialnej za odbieranie zgłoszeń,
    * określenia sposobu odbierania zgłoszeń,
    * określenia sposobu ochrony pracownika dokonującego zgłoszenia, zapewniającego co najmniej ochronę przed działaniami o charakterze represyjnym, dyskryminacją lub innymi rodzajami niesprawiedliwego traktowania,
    * określenia sposobu ochrony danych osobowych pracownika dokonującego zgłoszenia oraz osoby, której zarzuca się dokonanie naruszenia, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych,
    * określenia zasad zachowania poufności w przypadku ujawnienia tożsamości sygnalisty, gdy jego tożsamość jest możliwa do ustalenia,
    * określenia rodzaju i charakteru działań następczych podejmowanych po odebraniu zgłoszenia,
    * określenia terminu usunięcia przez instytucje obowiązane danych osobowych zawartych w zgłoszeniach.
  9. Ochrona sygnalistów w tym zakaz działań odwetowych i zakaz zwolnienia sygnalisty z pracy.
  10.  System zgłaszania nieprawidłowości – niezbędna dokumentacja.
  11. Kary za naruszenie przepisów.

Radca Prawny, Doradca Podatkowy, były pracownik organów administracji skarbowej, członek komisji rewizyjnej Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie, członek zespołu ekspertów do spraw Karnych Skarbowych przy Krajowej Izbie Doradców Podatkowych, autor w serwisie Doradca w biznesie, doświadczona trenerka i autorka szkoleń.

Studia ukończyła z wyróżnieniem jako najlepsza absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie – rocznik 2010. Absolwentka kierunku „Analiza Ekonomiczna i Controlling przedsiębiorstw” na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Katedra Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny.

Doświadczenie nabyła w największych kancelariach prawniczych Pomorza Zachodniego oraz firmach audytorsko – księgowych, obsługujących również Urzędy, w tym Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj  i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na biuro@res.edu.pl

UWAGA! Przy zgłoszeni do 15 listopada cena za osobę to jedyne 309 zł

Przez sygnalistę rozumiemy osobę dokonująca zgłoszenia, pracująca w sektorze prywatnym lub publicznym, która uzyskała informacje na temat naruszeń w kontekście związanym z pracą.

Do 17 grudnia 2021 r. państwa członkowskie UE powinny wdrożyć w życie przepisy dyrektywy.

02 grudzień 2021 09:00

02 grudzień 2021 13:00

Prawa i obowiązki radnych nowej kadencji

Zamówienia publiczne do 130 000 zł w pomocy społecznej