Sygnaliści w sektorze publicznym

14 stycznia_09:00 - 13:00

349zł

Termin: 14. stycznia Miejsce: online Cena: 349 zł (+VAT)

Katarzyna Zajkowska
e-mail: kzajkowska@res.edu.pl
InformacjeProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Ostatnio bardzo często słyszymy powtarzające się hasła „whistleblowing”, czy „sygnaliści”. Dlaczego? To za sprawą dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

Termin 17 grudnia 2021 r. jest szczególnie ważny dla podmiotów zatrudniających powyżej 250 pracowników, ponieważ muszą one zdążyć do tego czasu wdrożyć odpowiednie procedury.

1. Kim są sygnaliści – definicja.
    2. Co mogą zgłaszać sygnaliści? Obszary zgłaszania naruszeń w sektorze publicznym.
    3. Działania odwetowe.
    4. Co oznacza whistleblowing?
    5. Unijne i krajowe regulacje prawne w zakresie sygnalistów.
    6. Sygnaliści w sektorze publicznym. Sygnaliści w jednostkach samorządu terytorialnego.
    7. Kto będzie zobowiązany do wdrożenia nowych przepisów i od kiedy?
    8. Kanały przyjmowania zgłoszeń. System zgłaszania nieprawidłowości.
    9. Działania następcze.
    10. Procedury dotyczące przyjmowania zgłoszeń oraz podejmowania działań następczych w związku z tymi zgłoszeniami. Jaki powinien być zakres przyjętej dokumentacji i co powinna zawierać?
    11. Warunki objęcia ochroną osób dokonujących zgłoszenia. Sygnaliści nieobjęci ochroną.
    12. Sankcje za nieprzestrzeganie regulacji dot. sygnalistów.

Radca prawny wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu oraz mediator Ośrodka Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywał w poznańskich  i kaliskich kancelariach, dzięki czemu posiada wieloletnie doświadczenie w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych, publicznych oraz klientów indywidualnych. Jako praktyk, występuje przed sądami powszechnymi oraz sądami administracyjnymi, a także doradza we wszelkich kwestiach prawnych dotyczących funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego i prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który znajduje się poniżej informacji organizacyjnych lub poprzez wypełnienie tradycyjnego formularz zgłoszeniowego dostępnej tutaj .doc .pdf i przesłanie do nas faksem 85 87 42 011 lub mailem na res@res.edu.pl

Przez sygnalistę rozumiemy osobę dokonująca zgłoszenia, pracująca w sektorze prywatnym lub publicznym, która uzyskała informacje na temat naruszeń w kontekście związanym z pracą.

Do 17 grudnia 2021 r. państwa członkowskie UE powinny wdrożyć w życie przepisy dyrektywy.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017, poz.1219 t.j.) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez RES Edukacja – Kompleksowa organizacja szkoleń s.c. przy ul. Białostoczek 15/35 z siedzibą w Białymstoku. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przez jej wycofaniem