Społeczny Inspektor Pracy 2021

ID szkolenia: 756

Tagi

#zakład, BHP, inspekcja, pip, SIP, społeczna_inspekcja_pracy
Opiekun szkolenia
Brak danych

Termin: 3. czerwca 2021Miejsce: on-line Cena: 365 zł (+VAT)

Sylwia Głowacka
tel. 504 268 795
e-mail:sburak@res.edu.pl

Zagadnienia szkolenia

1. Społeczna Inspekcja Pracy (SIP)
•ustawowy cel działania SIP
•struktura organizacyjna SIP w zakładzie pracy
2. Zadania SIP
•uprawnienia SIP-owców
•zasady wyboru
•rola związku zawodowego w zakresie wyboru SIP-owców
•odwołanie SIP-owca z jego funkcji
•szczególna ochrona stosunku pracy SIP-owca
3. Wykonanie funkcji SIP
4. W jakich sytuacjach SIP-owiec może wstrzymać pracę zakładu pracy?
5. Czas pracy i wynagrodzenie SIP –owców
6. Na jakich zasadach SIP może współpracować z Państwową Inspekcją Pracy?
7. Jakie są sankcje za utrudnianie działalności SIP w zakładzie pracy?
8. Uprawnienia i obowiązki związków zawodowych w zakresie kontroli przestrzegania prawa pracy i zasad BHP:
•uprawnienia związków zawodowych przy zakładowym funduszu świadczeń socjalnych
•rola związków zawodowych przy zmianach regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania
•współpraca w zakresie kontroli BHP w zakładzie pracy
9. Działania, które może podejmować związek zawodowy w indywidualnych sprawach pracowniczych:
•konsultacja związkowa przy zwolnieniach pracowników
•udzielanie zgody na uchylenie ochrony szczególnej
•uzgadnianie z pracodawcą planów urlopowych lub rezygnacja z tego uprawnienia
10. Zasady reprezentowania pracowników w sprawach zbiorowych:
•zasady współpracy z pracodawcą w razie zwolnień grupowych
•porozumienia o zawieszeniu postanowień płacowych zawierane w trudnej sytuacji zakładu pracy

Prowadzący

Były Inspektor Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Opolu. Wieloletni trener, wykałdowca na
uczelni wyższej, który przeprowadził ponad 2000 godzin szkoleń. Specjalista z zakresu prawa pracy,
legalności zatrudnienia oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Od 1997 związany z szeroko pojętym
zarządzaniem ludźmi. Posiada doświadczenie z zakresu stosowania i interpretacji dokonywanych
przez organy państwowe oraz najlepszych praktyk stosowanych przez podmioty prywatne.