CZAS PRACY W ZAKŁADZIE PO ZMIANACH PRAWA

28 października_09:00 - 13:30

Termin: 28. października Miejsce: Szkolenie on-line Cena: 359 zł (+VAT)

Katarzyna Wardzińska
e-mail: kwardzinska@res.edu.pl
AdresaciCelKorzyściProgram szkoleniaProwadzącyFormularz zgłoszeniowy

Szkolenie kierowane jest do przedsiębiorców zatrudniających pracowników, do pracodawców samorządowych, sekretarzy miast, gmin  i powiatów oraz pracowników zajmujących się problematyką kadrową w urzędach i jednostkach samorządowych gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz osób zajmujących się problematyką kadrową, dla osób które rozpoczęły pracę w dziale kadr lub chcą podnieść swoje kwalifikacje.

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę obowiązki związane z ewidencją czasu pracy zatrudnionych pracowników. Nieznajomość tych zasad naraża  pracodawców na dodatkowe  zbędne koszty związane z ewentualnymi sporami  sądowymi,  czy też wynikające  z zaleceń pokontrolnych  uprawnionych organów.

Celem szkolenia jest przybliżenie i usystematyzowanie wiedzy dotyczącej realizacji obowiązków pracodawcy.

W programie szkolenia uwzględnione zostały zmiany wprowadzone ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zakres szkolenia uwzględnia wprowadzone w ostatnim okresie zmiany dotyczące czasu pracy pracowników.

Podczas szkolenia uczestnicy:

• zapoznają się z podstawami prawnymi oraz zasadami ewidencjonowania czasu pracy;
  • poznają praktykę oraz orzecznictwo sądowe w zakresie omawianej tematyki;
  • nabędą umiejętności praktycznego przygotowywania harmonogramu czasu pracy

Uczestnicy szkolenia otrzymają materiały szkoleniowe obejmujące część teoretyczną, obowiązujące orzecznictwo sądowe oraz wzory dokumentów,  pism  które można wykorzystać w bieżącej pracy.

1. Podstawowe pojęcia z zakresu czasu pracy.
  2. Systemy czasu pracy
    1. – rodzaje systemów czasu pracy
    2. – ograniczenia w stosowaniu poszczególnych systemów czasu pracy
  3. Zasady realizowania obowiązków służbowych w formie pracy zdalnej:
  4. Polecenie pracy zdalnej/regulamin pracy zdalnej
  5. Dokumentowanie pracy zdalnej
  6. Ewidencjonowanie czasu pracy zdalnej
  7. Wady i zalety pracy zdalnej
  8. Praca zdalna a przepisy prawa pracy.
  9. Praca zdalna – stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy.
  10. Obliczanie wymiaru czasu pracy, a rozkład czasu pracy.
  11. Praca w godzinach nadliczbowych
  12. pojęcie pracy w godzinach nadliczbowych
  13. rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych
  14. Przerwy w pracy wliczane i niewliczane do czasu pracy.
  15. Dyżur pracownika a stan gotowości do pracy.
  16. Podróż służbowa.
  17. Praca w porze nocnej i w niedziele i święta.
  18. Czas pracy pracowników zarządzających.
  19. Czas pracy niepełnoetatowców.
    – wymagane zapisy w umowach o pracę
  1. Czas pracy pracowników niepełnosprawnych
  2. norma dobowa
  3. norma tygodniowa
  4. przerwy w pracy zaliczane i nie zaliczane do czasu pracy
  5. urlop pracownika niepełnosprawnego
  6. Czas pracy pracownic ciężarnych
  7. obowiązek dostosowania stanowiska pracy
  8. przerwy w pracy zaliczane do czasu pracy
  9. Czas pracy pracowników – rodziców/opiekunów.
  10. czas pracy pracownika wychowującego dziecko w wieku do lat 4
  11. czas pracy pracownika wychowującego dziecko w wieku do lat 8
  12. czas pracy pracownika wychowującego dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności
  13. Czas pracy pracowników młodocianych.
  14. Bezwzględny zakaz zlecania pracy dla pracowników w poszczególnych grupach pracowniczych.
  15. Ewidencja i dokumentowanie czasu pracy.
    –  informacja o dodatkowych warunkach zatrudnienia
  1. Wyjścia prywatne pracowników.
  2. Odpowiedzialność za naruszenie przez pracodawcę przepisów o czasie pracy.
  3. Pytania

Materiały szkoleniowe obejmują część teoretyczną, obowiązujące orzecznictwo sądowe oraz wzory dokumentów  pism  które można wykorzystać w bieżącej pracy.

Mgr administracji, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu.
Posiada bogate doświadczenie w tematyce samorządowego prawa pracy oraz organizacji i funkcjonowania urzędu, oparte na ponad 35-letnim doświadczeniu zawodowym w administracji publicznej, w tym 25 letnim w samorządzie gminnym na stanowiskach związanych z funkcjonowaniem urzędu oraz sprawami  pracowniczymi.
Jako szkoleniowiec od wielu lat współpracuje z firmami szkoleniowymi oraz z jednostkami samorządu terytorialnego na terenie całego kraju.
Wieloletni współpracownik Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej .
Wykładowca akademicki w zakresie prawa pracy. Autorka publikacji na temat dokumentacji pracowniczej. Obecnie Dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.

Przy zgłoszeniu do 30. września cena szkolenia to jedyne 299 zł/os!

Przy zgłoszeniu do 14. października cena szkolenia to jedyne 319 zł/os!